Berlín: Památky, které vás uchvátí

Památky V Berlíně

Braniborská brána: Symbol německého sjednocení

Braniborská brána je bezpochyby nejznámějším symbolem Berlína a celého Německa. Tato impozantní stavba, postavená v letech 1788 až 1791, prošla bouřlivou historií, která odráží osudy celého národa. Brána byla svědkem vzestupů i pádů, válek i míru. Zažila období nacistické nadvlády, kdy se stala symbolem propagandy, i rozdělení Berlína zdí, kdy stála v zakázaném pásmu a symbolizovala rozdělení nejen města, ale i celého světa.

Po pádu Berlínské zdi v roce 1989 se Braniborská brána stala místem oslav a symbol sjednocení Německa. Dnes je brána přístupná všem a stala se hlavní turistickou atrakcí, která láká miliony návštěvníků z celého světa. Procházka pod jejím obloukem je nezapomenutelným zážitkem, který ve vás zanechá hluboký dojem.

Berlín nabízí nepřeberné množství dalších památek, které stojí za to navštívit. Mezi ty nejznámější patří bezesporu Reichstag, budova německého parlamentu s prosklenou kupolí, ze které se otevírá úchvatný výhled na město. Další dominantou Berlína je televizní věž na Alexanderplatz, ze které si můžete vychutnat panoramatický výhled na celý Berlín. Milovníci historie by si neměli nechat ujít návštěvu Muzejního ostrova, kde se nachází pět světoznámých muzeí, včetně Pergamonského muzea s impozantní sbírkou antického umění.

Reichstag: Sídlo německého parlamentu

Reichstag, sídlo německého parlamentu, je významnou berlínskou památkou s bohatou historií.

Pohnutá minulost

Původní budova z roku 1894 sloužila parlamentu Německého císařství a později Výmarské republiky. V roce 1933 ji zachvátil požár, který nacisté využili k upevnění moci. Po druhé světové válce se Reichstag v Západním Berlíně stal symbolem rozděleného Německa.

Znovusjednocení a rekonstrukce

Po pádu Berlínské zdi v roce 1990 se Reichstag opět stal sídlem německého parlamentu. Rozsáhlou rekonstrukci vedl Norman Foster.

Skleněná kopule a panoramatický výhled

Součástí rekonstrukce byla i skleněná kopule, která se stala turistickou atrakcí. Z kopule je úchvatný výhled na Berlín. Návštěvníci si mohou prohlédnout i zasedací sál. Prohlídka je zdarma, ale je nutná rezervace online.

Památník holocaustu: Pocta obětem nacismu

V srdci Berlína, nedaleko Braniborské brány, se rozkládá Památník holocaustu, tiché a působivé místo připomínající oběti nacistického režimu. Toto dílo architekta Petera Eisenmana a inženýra Binga Leisnera se skládá z 2 711 betonových stél rozmístěných na zvlněném terénu. Každá stéla je jiná, symbolizující individualitu obětí a nepředstavitelný rozsah tragédie.

památky v berlíně

Procházka mezi stélami vyvolává silné emoce. Ticho a stísněnost prostoru nutí k zamyšlení nad hrůzami minulosti a důležitostí tolerance a lidskosti. Pod památníkem se nachází informační centrum, kde se návštěvníci mohou dozvědět více o osudech obětí holocaustu.

Památník holocaustu je místem piety a připomínkou temné kapitoly lidských dějin. Je to místo, které by měl navštívit každý, kdo se zajímá o historii a chce vzdát hold obětem nacismu.

East Side Gallery je ikonickým symbolem sjednocení Německa a pádu Berlínské zdi. Nachází se v berlínské čtvrti Friedrichshain-Kreuzberg a táhne se v délce 1,3 km podél řeky Sprévy. Tato nejdelší dochovaná část Berlínské zdi se stala světoznámou galerií pod širým nebem, kde se představuje přes 100 maleb od umělců z celého světa.

Vznikla spontánně po pádu zdi v roce 1989, kdy se umělci chopili příležitosti vyjádřit svá poselství svobody a naděje. Díky tomu se East Side Gallery stala památkou studené války a symbolem míru. Mezi nejznámější malby patří „Bratrský polibek“ od Dmitrije Vrubela, zobrazující Leonida Brežněva a Ericha Honeckera, nebo „Trabant prorážející zeď“ od Birgit Kinder.

Dnes je East Side Gallery jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí Berlína. Procházka podél galerie je jako procházka historií, která vám umožní nahlédnout do minulosti a zároveň se zamyslet nad významem svobody a sjednocení.

Berlín, město protikladů a nekonečných příběhů, ukrývá ve svých památkách ozvěny minulosti, které rezonují do současnosti a nutí k zamyšlení nad během dějin.

Anežka Nováková

Ostrov muzeí: Domov proslulých muzeí

Berlín, město pulzující historií a kulturou, se pyšní unikátním místem zvaným Ostrov muzeí, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Nachází se na řece Sprévě a skrývá pět výjimečných muzeí, která lákají návštěvníky z celého světa.

Perlou ostrova je bezesporu Staré muzeum s impozantní sbírkou antického umění. Naleznete zde sochy bohů a hrdinů, sarkofágy zdobené reliéfy a další artefakty z dob starověkého Řecka a Říma. Vedle něj se tyčí Nové muzeum, které se po druhé světové válce dočkalo rozsáhlé rekonstrukce a dnes hostí Egyptské muzeum s bustou královny Nefertiti, sbírky papyru a další poklady starověkého Egypta.

památky v berlíně

Milovníci malířství by si neměli nechat ujít Starou národní galerii, kde obdivují díla německých a evropských mistrů 19. století, včetně děl Caspara Davida Friedricha a Edvarda Muncha. Na ostrově dále sídlí Bodeho muzeum s expozicí sochařství od středověku po 18. století a Muzeum Pergamonu, které ukrývá monumentální architektonické rekonstrukce, jako je Ištařina brána z Babylónu a Pergamonský oltář.

Charlottenburský palác: Barokní skvost Berlína

Charlottenburský palác je jednou z nejvýznamnějších památek Berlína a nádherným příkladem barokní architektury. Nachází se v rozlehlém parku na břehu řeky Sprévy a láká návštěvníky z celého světa svou krásou a historií.

Palác byl postaven na konci 17. století pro Sophie Charlottu Hannoverskou, manželku Fridricha I., prvního pruského krále. Původně skromné letní sídlo bylo postupně rozšiřováno a zkrášlováno o okázalé sály, divadlo a oranžerii. Architekti jako Johann Arnold Nering, Martin Grünberg a Andreas Schlüter se podíleli na jeho podobě, která je dnes považována za vrcholné dílo severoněmeckého baroka.

Interiéry paláce jsou neméně působivé než jeho exteriér. Návštěvníci mohou obdivovat bohatě zdobené sály s nábytkem z doby jeho vzniku, vzácné obrazy, porcelán a další umělecká díla. K nejzajímavějším místnostem patří Porcelánový kabinet, Zlatý kabinet a Velká oranžerie.

Kromě samotného paláce se v rozlehlém parku nachází i další zajímavé stavby, jako je Nový pavilon, Mauzoleum a Belveder. Park je ideálním místem pro procházky, pikniky a relaxaci.

Charlottenburský palác je nedílnou součástí historie Berlína a Pruska. Byl dějištěm mnoha významných událostí a sídlem mocných panovníků. Dnes je palác přístupný veřejnosti a nabízí fascinující pohled do minulosti.

Televizní věž: Panoramatický výhled na město

Berlínská televizní věž, shlížející na město z výšky 368 metrů, je nepřehlédnutelnou dominantou a symbolem německého hlavního města. Postavena v roce 1969 ve čtvrti Mitte, nabízí dechberoucí panoramatický výhled na památky Berlína. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 203 metrů se vám naskytne úchvatný pohled na Braniborskou bránu, budovu Říšského sněmu, muzejní ostrov s Pergamonským muzeem a katedrálou, East Side Gallery s pozůstatky Berlínské zdi, Postupimské náměstí s moderní architekturou a mnoho dalších pamětihodností. Za jasného počasí dohlédnete až do vzdálenosti 40 kilometrů. Návštěvníci si mohou vychutnat kávu a občerstvení v otočné restauraci Sphere, která se nachází o patro výš a otočí se o 360 stupňů za hodinu. Televizní věž je oblíbenou turistickou atrakcí, proto doporučujeme zakoupit si vstupenky online předem, abyste se vyhnuli dlouhým frontám.

památky v berlíně

Židovské muzeum: Historie a kultura Židů v Německu

Židovské muzeum v Berlíně je zásadním bodem pro pochopení historie a kultury Židů v Německu. Muzeum se skládá ze dvou budov: barokní staré budovy a nové budovy navržené Danielem Libeskindem. Stará budova dříve sloužila jako berlínský soud a nyní hostí stálou expozici o historii Židů v Německu od středověku po současnost. Nová budova je architektonickým mistrovským dílem s ostrými úhly a prázdnými prostory, které symbolizují ztrátu a prázdnotu způsobenou holocaustem. V muzeu najdete fascinující exponáty, fotografie, dokumenty a umělecká díla, které vyprávějí příběhy o životě, kultuře a perzekuci Židů v Německu. Projděte se zahradou vyhnanství, kde šikmé sloupy navozují pocit dezorientace a ztráty. Navštivte také památník zavražděných Židů Evropy, impozantní památník tvořený 2 711 betonovými stélami, které připomínají oběti holocaustu. Tyto památky v Berlíně nabízejí hluboký a dojemný zážitek, který vám umožní lépe pochopit historii Židů v Německu a dopad holocaustu.

Checkpoint Charlie: Bývalý hraniční přechod

Checkpoint Charlie je jedním z nejznámějších symbolů studené války a rozdělení Berlína. Nachází se v centru města, na Friedrichstraße, a byl jedním z mála hraničních přechodů mezi Západním a Východním Berlínem, kterým mohli procházet cizinci a diplomaté.

Porovnání vybraných památek v Berlíně
Památka Výška (m) Rok dokončení Styl
Televizní věž 368 1969 Moderní
Braniborská brána 26 1791 Klasicistní
Říšský sněm 47 1894 Neorenesance

Dnes je Checkpoint Charlie oblíbenou turistickou atrakcí. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout repliku strážní budky, cedule s nápisem "Opustili jste americký sektor" a fotografie z doby studené války. V blízkosti se nachází také muzeum Checkpoint Charlie Museum, které dokumentuje historii Berlínské zdi a studené války.

I když Checkpoint Charlie již neslouží svému původnímu účelu, stále nám připomíná rozdělení Berlína a Evropy v minulosti. Je to důležité místo pro pochopení historie studené války a pro zamyšlení nad významem svobody a demokracie.

památky v berlíně

Památník Berlínské zdi: Dokumentující rozdělení města

Památník Berlínské zdi je jedním z nejpůsobivějších míst v Berlíně, které dokumentuje rozdělení města během studené války. Nachází se na Bernauer Straße, kde zeď rozdělovala město od roku 1961 do roku 1989. Památník se skládá z několika částí, které připomínají historii Berlínské zdi a její dopad na životy lidí.

Návštěvníci se mohou projít po bývalém hraničním pásu a prohlédnout si zbytky zdi, strážní věže a další artefakty z doby rozdělení. Součástí památníku je také dokumentační centrum, které nabízí podrobné informace o historii Berlínské zdi, jejím pádu a znovusjednocení Německa.

Památník Berlínské zdi je důležitým místem pro pochopení historie studené války a jejích dopadů na Evropu. Je to také místo pro zamyšlení nad významem svobody a demokracie.

Gendarmenmarkt: Náměstí s Francouzským a Německým kostelem

Gendarmenmarkt je bez debat jedním z nejkrásnějších náměstí v Berlíně. Jeho dominantou jsou dva téměř identické kostely – Francouzský a Německý kostel, které mu dodávají jedinečnou atmosféru. Náměstí nechal vybudovat na konci 17. století Fridrich I. Pruský a původně sloužilo jako tržiště. Později se stalo centrem kulturního a společenského dění a dnes je oblíbeným místem setkávání Berlíňanů i turistů.

Francouzský kostel, postavený v 18. století, je ukázkou francouzského baroka. Jeho název odkazuje na francouzské hugenoty, kteří se v Berlíně usadili poté, co museli opustit Francii kvůli své víře. Věž kostela nabízí nádherný výhled na město. Naproti němu stojí Německý kostel, který byl postaven ve stejném období, ale v odlišném architektonickém stylu. Jeho mohutná kopule je dominantou celého náměstí. Dnes slouží jako památník rozdělení Německa a sjednocení.

Mezi oběma kostely se nachází Konzerthaus, budova berlínské filharmonie. Tato stavba v klasicistním stylu byla postavena na počátku 19. století a patří k nejvýznamnějším koncertním síním v Německu. Gendarmenmarkt je živým místem plným kaváren, restaurací a obchodů. V prosinci se náměstí promění v kouzelné vánoční trhy, které patří k nejkrásnějším v Berlíně.

Potsdamer Platz: Moderní centrum s architektonickými skvosty

Potsdamer Platz, dříve pulzující srdce Berlína, byl během druhé světové války téměř srovnán se zemí. Po pádu Berlínské zdi se však tato oblast proměnila v moderní centrum plné architektonických skvostů. Najdete zde fascinující mix starého a nového, kde se historické budovy snoubí s odvážnými stavbami od renomovaných architektů, jako jsou Renzo Piano, Helmut Jahn a Richard Rogers.

památky v berlíně

Dominantou náměstí je bezesporu Sony Center s impozantní stanovou střechou. V jeho komplexu se nachází multikino, restaurace, kavárny a muzeum filmového studia Sony. Nedaleko se tyčí Kollhoff Tower s vyhlídkovou plošinou, která nabízí úchvatný panoramatický výhled na město. Za pozornost stojí i budova Daimler Areal s originální fasádou a zelenými terasami.

Potsdamer Platz je ale mnohem víc než jen architektonická přehlídka. Je to živoucí centrum s rušnou atmosférou, kde to žije kulturou, zábavou a obchody. Návštěvníci zde najdou divadla, galerie, kasino a nespočet obchodů světových značek. Během roku se zde konají různé festivaly, koncerty a další kulturní akce. Potsdamer Platz je zkrátka místem, které by nemělo chybět na seznamu žádného návštěvníka Berlína.

Tiergarten: Zelená oáza v srdci Berlína

Tiergarten, rozlehlý park v centru Berlína, je zelenou oázou klidu uprostřed rušného velkoměsta. S rozlohou přes 200 hektarů nabízí nekonečné možnosti pro relaxaci i aktivní odpočinek. Projděte se po stezkách lemovaných staletými stromy, odpočiňte si u jednoho z mnoha jezírek nebo se projeďte na loďce po kanálech.

Památky a zajímavá místa

V Tiergartenu narazíte na řadu památek a zajímavých míst. Mezi nejvýznamnější patří Braniborská brána, symbol Berlína a sjednocení Německa. Nedaleko se nachází budova Říšského sněmu, sídlo německého parlamentu. V severní části parku najdete památník Vítězného sloupu, který připomíná vítězství Pruska v 19. století.

Kultura a zábava

Milovníci umění by si neměli nechat ujít návštěvu Nové národní galerie, která se nachází na okraji Tiergartenu. V galerii jsou k vidění díla moderního a současného umění. Pro rodiny s dětmi je ideální návštěva berlínské zoologické zahrady, která se nachází v jihovýchodní části parku.

Ať už hledáte odpočinek v přírodě, kulturní zážitky nebo zábavu pro celou rodinu, Tiergarten je ideálním místem pro strávení příjemného dne v Berlíně.

Olympijský stadion: Dějiště letních olympijských her 1936

Olympijský stadion v Berlíně, svědek Letních olympijských her v roce 1936, je impozantní stavbou s bohatou a zároveň kontroverzní historií. Nachází se v západní části Berlína, v okrese Charlottenburg-Wilmersdorf. Původně koncipovaný pro Hry XI. olympiády se stadion stal dějištěm triumfů i kontroverzí. Byl svědkem sportovních výkonů Jesse Owense, který zde získal čtyři zlaté medaile a zpochybnil tak nacistickou ideologii rasové nadřazenosti. Zároveň se však stal i nástrojem nacistické propagandy, která se snažila prezentovat Německo jako mocný a sjednocený národ.

památky v berlíně

Po druhé světové válce prošel stadion rekonstrukcí a stal se domovem fotbalového klubu Hertha BSC. Dnes je Olympijský stadion multifunkčním sportovním areálem, který hostí sportovní události, koncerty a další kulturní akce. Jeho architektura, i přes kontroverzní minulost, dodnes fascinuje svou monumentalitou a je připomínkou složité historie Německa ve 20. století. Návštěva Olympijského stadionu v Berlíně tak není jenom výletem za sportem, ale i fascinující cestou do minulosti.

Publikováno: 20. 08. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Tomáš Durčák

Tagy: památky v berlíně