Chelatovaný hořčík: Tajemství lepšího vstřebávání pro vaše zdraví

Chelated Magnesium

Co je chelatovaný hořčík

Chelátovaný hořčík je forma hořčíku, která je vázána na organickou molekulu, nejčastěji aminokyselinu. Tato vazba umožňuje lepší vstřebávání hořčíku v těle. Běžné formy hořčíku, jako je oxid hořečnatý, se hůře vstřebávají a mohou způsobovat zažívací potíže. Chelátovaný hořčík je šetrnější k trávicímu traktu a má vyšší biologickou dostupnost, což znamená, že tělo ho dokáže lépe využít. Mezi nejběžnější formy chelátovaného hořčíku patří bisglycinát hořečnatý, citrát hořečnatý a malát hořečnatý.

Výhody pro zdraví

Pravidelná fyzická aktivita a vyvážená strava jsou základem zdravého životního stylu. Sport a pohyb obecně přináší mnoho benefitů pro naše fyzické i psychické zdraví. Zlepšuje se kardiovaskulární systém, posilují svaly a kosti, zvyšuje se kapacita plic. Pohyb pomáhá regulovat tělesnou hmotnost a snižuje riziko chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby, cukrovka 2. typu a některé druhy rakoviny. Pravidelné cvičení navíc podporuje duševní pohodu, snižuje stres, úzkost a zlepšuje náladu.

Vstřebávání a biodostupnost

Po užití se daná látka dostává do krevního oběhu procesem nazývaným vstřebávání. Rychlost a rozsah vstřebávání se liší v závislosti na mnoha faktorech, jako je způsob užití (např. orální, intravenózní), fyzikální a chemické vlastnosti látky a individuální vlastnosti organismu. Biodostupnost popisuje množství látky, které se po podání dostane do systémového oběhu v aktivní formě. Jinými slovy, vyjadřuje, kolik z podané dávky je skutečně k dispozici pro dosažení terapeutického účinku. Biodostupnost je ovlivněna nejen vstřebáváním, ale také metabolismem látky v játrech a vylučováním z těla.

Doporučené dávkování

Vždy dodržujte pokyny svého lékaře a informace uvedené na příbalovém letáku. Dávkování se může lišit v závislosti na typu léku, vaší hmotnosti, věku a celkovém zdravotním stavu.

Neužívejte více léku, než je doporučeno. Zvýšení dávky bez konzultace s lékařem může být nebezpečné. Pokud zapomenete užít dávku, vezměte si ji, jakmile si vzpomenete. Pokud se blíží čas další dávky, vynechejte zapomenutou dávku a pokračujte v pravidelném dávkování.

Možné vedlejší účinky

Stejně jako všechny léky, i tento lék může mít vedlejší účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého. Pokud se u Vás vyskytne jakýkoli vedlejší účinek, obraťte se na svého lékaře nebo lékárníka. Mezi časté nežádoucí účinky patří bolest hlavy, nevolnost a závratě. Méně časté nežádoucí účinky zahrnují alergické reakce, jako je kožní vyrážka nebo svědění. Ve vzácných případech se mohou vyskytnout závažné alergické reakce, jako je anafylaxe. Pokud se u Vás vyskytne dušnost, otok obličeje, rtů, jazyka nebo krku, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Kde hořčík koupit

Hořčík se dá dnes už sehnat prakticky na každém rohu. Vybírat můžete z nepřeberného množství doplňků stravy v lékárnách, drogeriích i na internetu. Pokud chcete mít jistotu kvality a správného dávkování, sáhněte raději po produktech z lékárny. Při výběru se zaměřte na formu hořčíku, protože ne všechny se vstřebávají stejně dobře. Obecně se doporučuje hořčík ve formě citrátu, bisglycinátu nebo laktátu. Důležitá je také denní dávka hořčíku, která by se měla pohybovat mezi 300-400 mg pro dospělého člověka. Nezapomeňte, že doplňky stravy nenahrazují pestrou a vyváženou stravu.

Publikováno: 18. 06. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: Karel Čapek

Tagy: chelated magnesium | informace o chelatovaném hořčíku