Dovolená Slovinsko autem: Tipy na nezapomenutelný roadtrip

Dovolená Slovinsko Autem

Plánování trasy autem

Plánování trasy autem se stalo s příchodem chytrých telefonů a navigací hračkou. Existuje mnoho aplikací, které vám pomohou najít tu nejlepší cestu, ať už hledáte nejrychlejší spojení, trasu s ohledem na aktuální dopravní situaci, nebo třeba cestu s nejnižší spotřebou paliva. Před samotnou cestou si ale vždy zkontrolujte předpověď počasí a ujistěte se, že je vaše auto v dobrém technickém stavu. Nezapomeňte na dostatek paliva a nezbytné vybavení, jako je reflexní vesta, lékárnička a výstražný trojúhelník. I přes pomoc navigace je dobré mít alespoň základní přehled o trase a důležitých bodech na cestě. Předejdete tak nepříjemným překvapením a zbytečnému bloudění.

Dálniční známky a poplatky

V České republice potřebujete pro jízdu po dálnicích a vybraných úsecích silnic I. třídy platnou dálniční známku. Známky jsou elektronické a vázané na registrační značku vozidla. Zakoupit je můžete online, na pobočkách České pošty nebo na vybraných čerpacích stanicích. K dispozici jsou roční, měsíční a desetidenní známky. Cena se liší podle typu vozidla a délky platnosti. Pokuta za jízdu bez platné známky je vysoká, proto si platnost raději zkontrolujte.

Dopravní předpisy Slovinsko

V Slovinsku se jezdí vpravo a předjíždí vlevo. Pro řidiče a všechny spolucestující v autě je povinné používání bezpečnostních pásů. Děti do 12 let nebo menší než 150 cm musí sedět v autosedačce. V zimních měsících, obvykle od 15. listopadu do 15. března, jsou povinné zimní pneumatiky nebo řetězy v autě. Tolerance alkoholu v krvi je 0,5 promile. Při jízdě nesmíte používat mobilní telefon bez handsfree sady. Světla musí být rozsvícena i ve dne po celý rok. Na dálnicích je zpoplatněný provoz formou dálniční známky (známá jako "vinjeta").

Kempování a ubytování

Kromě klasického stanování si milovníci přírody užijí i komfortnější ubytování. Vybírat můžete z chatek, bungalovů, apartmánů a pokojů v penzionech. Ubytování v chatkách a bungalovech je ideální pro rodiny s dětmi, které ocení soukromí a možnost vlastního vaření. Penziony pak nabízejí komfortnější ubytování s možností stravování. Nezapomeňte si rezervovat ubytování včas, obzvláště v hlavní sezóně.

Zajímavosti Slovinska autem

Slovinsko je sice malá země, ale autem se tam dá zažít spousta dobrodružství. Vydejte se po malebné alpské silnici Vršič, která se vine mezi vrcholky hor a nabízí úchvatné výhledy. Prozkoumejte tajemný svět Škocjanských jeskyní, které patří k nejvýznamnějším jeskynním systémům v Evropě. Nezapomeňte navštívit také pohádkové jezero Bled s ostrovem uprostřed a středověkým hradem tyčícím se na skále. Milovníci vína si přijdou na své ve vinařské oblasti Goriška Brda, kde se pěstují vynikající vína. A pokud toužíte po odpočinku u moře, zamiřte na pobřeží Jaderského moře, kde na vás čekají malebná městečka Piran, Izola a Koper.

Jídlo a pití ve Slovinsku

Slovinská kuchyně je pestrá a chutná, ovlivněná alpskými, středomořskými a balkánskými vlivy. Typická slovinská jídla zahrnují maso, brambory, zelí a polévky. Mezi speciality patří kranjská klobása, potica (závin s ořechovou náplní) a jota (dušené zelí s fazolemi a masem). Slovinsko se může pochlubit také vynikajícími víny, zejména z oblastí Goriška Brda a Štajerska. Nezapomeňte ochutnat také pivo Laško nebo Union a ovocné pálenky, jako je slivovice nebo hruškovice. V restauracích narazíte na milou a vstřícnou obsluhu. Ceny jsou srovnatelné s Českou republikou.

Tipy pro řízení ve Slovinsku

Většina silnic ve Slovinsku je ve výborném stavu, ale buďte připraveni na mýtné brány, zejména na dálnicích. Pro jízdu po dálnici je nutná dálniční známka, kterou lze zakoupit na čerpacích stanicích. Dodržujte rychlostní limity, které jsou 50 km/h v obci, 90 km/h mimo obec a 130 km/h na dálnici. V zimních měsících (od 15. listopadu do 15. března) jsou povinné zimní pneumatiky nebo řetězy v zavazadlovém prostoru. Mějte na paměti, že v Slovinsku platí nulová tolerance alkoholu za volantem.

Publikováno: 09. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Tomáš Durčák

Tagy: dovolená slovinsko autem | dovolená ve slovinsku s autem