Je koriandr trvalka? Prozradíme tajemství této bylinky!

Je Koriandr Trvalka

Koriandr: Bylína nebo...?

Koriandr, známý také jako cilantro, je jednoletá bylina, která pochází z oblasti Středomoří a Střední Asie. To znamená, že celý svůj životní cyklus, od semínka po květinu a semeno, stihne během jednoho vegetačního období. Na rozdíl od trvalek, které se na stanovišti udrží i několik let, koriandr po odkvětu a vysemenění uhyne. Jeho životnost je sice krátká, ale intenzivní. Během pár měsíců stihne vyrůst do výšky až 70 cm, rozvinout své charakteristické aromatické listy a vykvést drobnými bílými nebo narůžovělými květy uspořádanými do okolíků. Právě semena koriandru, s teplou, nasládlou chutí, se používají jako koření. Listy, známé svou svěží, citrusovou chutí, se používají v kuchyni po celém světě, a to jak čerstvé, tak sušené. Ačkoliv se koriandr nepěstuje pro okrasu, jeho jemné bílé květy a krajkové listy mu dodávají nenápadnou krásu.

Životní cyklus koriandru

Koriandr, tato aromatická bylina, je ve skutečnosti jednoletá rostlina. To znamená, že celý svůj životní cyklus – od semínka po semínko – stihne během jednoho vegetačního období. Na jaře se semínka koriandru vysévají přímo na záhon, jakmile to počasí dovolí. Klíčení trvá obvykle 2-3 týdny a mladé rostlinky se objevují s jemnými lístky připomínajícími petržel. Během léta koriandr bujně roste a vytváří bohaté trsy zelených listů, které se používají jako čerstvé koření do mnoha pokrmů. S příchodem teplého počasí začne koriandr kvést. Jeho bílé až narůžovělé květy, uspořádané do okolíku, lákají včely a další opylovače. Po odkvětu se na rostlině tvoří kulatá semena, která po dozrání zhnědnou. Tato semena, známá jako koriandr, se používají jako koření vcelku nebo mletá. Jakmile koriandr vytvoří semena, rostlina pomalu odumírá, čímž se uzavírá její jednoletý životní cyklus. Ačkoliv se někteří zahradníci snaží prodloužit životnost koriandru pravidelným odstraňováním květů, rostlina je přirozeně naprogramována k tomu, aby po vytvoření semen uhynula.

Jednoletka v našich podmínkách

Koriandr setý (Coriandrum sativum), často označovaný jednoduše jako koriandr, je aromatická bylina, která pochází z oblastí Středomoří a Blízkého východu. V našich klimatických podmínkách se pěstuje jako jednoletá rostlina. To znamená, že celý svůj životní cyklus – od vyklíčení ze semene, přes kvetení až po produkci nových semen – stihne během jednoho vegetačního období. Na jaře se koriandr vysévá přímo na záhon, a to od dubna do června. Preferuje slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Během léta koriandr vytváří svěží zelené listy, které se používají jako koření do různých pokrmů. S příchodem teplého počasí začne koriandr kvést drobnými bílými nebo narůžovělými kvítky. Po odkvětu se tvoří semena, která se dají sbírat a použít k přípravě pokrmů nebo k dalšímu výsevu v příštím roce. I když se koriandr v našich podmínkách pěstuje jako jednoletá rostlina, jeho semena se dají snadno skladovat a zajistit tak jeho pěstování i v dalších letech.

je koriandr trvalka

Teplota a koriandr

Koriandr, tato aromatická bylina, která dokáže rozdělit strávníky na dva tábory, je ve skutečnosti jednoletá rostlina. To znamená, že celý svůj životní cyklus, od semínka po semínko, stihne během jednoho vegetačního období. Teplota hraje v životě koriandru klíčovou roli. Má rád slunná stanoviště a teplé počasí, ideálně okolo 20-25 °C. Pokud teploty stoupnou nad tuto hranici, koriandr má tendenci k předčasnému kvetení, čímž se zkracuje doba sklizně jeho listů. Kvetení je sice přirozenou součástí životního cyklu koriandru, ale pro milovníky jeho svěží chuti je spíše nežádoucí. Květy totiž signalizují, že rostlina brzy vytvoří semena a listy začnou hořknout.

Trik pro trvalý koriandr

Koriandr, tato aromatická bylina, je ve skutečnosti jednoletá rostlina. To znamená, že celý svůj životní cyklus, od semínka po semínko, stihne během jednoho roku. I když se s ním neloučíme rádi, existuje trik, jak si jeho chuť užívat déle. Tajemství tkví ve sběru. Místo čekání na květy sklízejte pravidelně čerstvé listy. Tím rostlinu povzbudíte k dalšímu růstu a oddálíte její kvetení, které je předzvěstí konce. Pro maximální úrodu a prodloužení sezóny koriandru je vhodné vysévat semínka postupně, v intervalech zhruba dvou týdnů. Tak si zajistíte stálý přísun čerstvých lístků po delší období. A co s přebytky? Koriandr lze snadno usušit nebo zamrazit a uchovat si tak jeho aroma na později.

Sběr semínek pro příští rok

Koriandr je jednoletá bylina, což znamená, že celý svůj životní cyklus dokončí během jednoho roku. Na rozdíl od trvalek, které se každý rok znovu probouzejí k životu, koriandr po odkvětu a produkci semen umírá. Ačkoliv se nejedná o trvalku, existuje způsob, jak si zajistit čerstvý koriandr i v dalším roce. Tajemství tkví v jeho semenech, která se dají snadno sbírat a uchovávat pro další sezónu. Jakmile koriandr odkvete a vytvoří semena, stačí počkat, až semena zhnědnou a začnou zasychat. Poté odstřihněte celá květenství a dejte je sušit na vzdušné a suché místo. Po úplném zaschnutí semena z květenství jednoduše vyklepejte. Skladujte je v papírovém sáčku nebo sklenici na chladném a temném místě. Na jaře pak stačí semena vysít do záhonu nebo do květináče a těšit se na úrodu čerstvého koriandru.

je koriandr trvalka

Pěstování v interiéru

Koriandr, tato aromatická bylina, bohužel není trvalka. Je to jednoletá rostlina, což znamená, že celý svůj životní cyklus – od semínka po semínko – stihne během jednoho roku. Ale nezoufejte! Pěstování koriandru v interiéru vám umožní těšit se z jeho svěží chuti po celý rok.

Srovnání koriandru (koriandr setý) a mexického koriandru (koriandr širokolistý)
Vlastnost Koriandr (koriandr setý) Mexický koriandr (koriandr širokolistý)
Životní cyklus Jednoletá rostlina Víceletá rostlina (v teplých oblastech)
Používaná část Listy a semena Listy
Chuť a vůně Citrusová, svěží Silnější, mýdlová
Teplotní nároky Chladnější počasí Teplejší počasí

Základem úspěchu je slunné stanoviště. Koriandr miluje slunce, dopřejte mu proto alespoň 6 hodin přímého slunečního světla denně. Pokud vám přímé slunce chybí, zkuste pěstování pod umělým osvětlením. Důležitá je také dobře propustná půda. Použijte substrát určený pro bylinky nebo si namíchejte vlastní z kompostu, perlitu a zahradní zeminy.

Semínka koriandru vysévejte do hloubky asi 1 cm a udržujte půdu stále mírně vlhkou. Klíčení trvá obvykle 1-2 týdny. Jakmile rostlinky povyrostou, začněte je protrhávat, abyste jim poskytli dostatek prostoru pro růst.

Nezapomeňte na pravidelnou zálivku, koriandr má rád vlhkou, ale ne přemokřenou půdu. Hnojení není nutné, ale pokud chcete podpořit růst, použijte přírodní hnojivo jednou za měsíc.

Pěstování koriandru v interiéru je skvělý způsob, jak si zajistit jeho svěží chuť po celý rok. S trochou péče si budete moci užívat jeho aroma v kuchyni i mimo sezónu.

Koriandr v kuchyni

Koriandr setý (Coriandrum sativum), často zaměňovaný za trvalku, je ve skutečnosti jednoletá bylina. Celý jeho životní cyklus, od semínka po semínko, se odehraje během jednoho roku. To je důležitá informace pro všechny pěstitele, kteří s koriandrem chtějí experimentovat v kuchyni.

A že je s čím experimentovat! Koriandr se pyšní svěží, citrusovou chutí a aromatem, které dokáže pozvednout celou řadu pokrmů. Jeho využití je opravdu široké. Čerstvé listy, známé také jako koriandr, dodají šmrnc salátům, polévkám, omáčkám i masitým pokrmům. Semínka koriandru, s teplejší, zemitější chutí, se používají jako koření do kari past, při nakládání zeleniny nebo k dochucení pečiva.

je koriandr trvalka

Ať už se rozhodnete pro listy, nebo semínka, koriandr dodá vašim kulinářským výtvorům nezaměnitelný charakter. Nebojte se experimentovat a objevovat jeho všestranné využití.

Koriandr, ač se mnozí domnívají, že je trvalkou, ve skutečnosti patří mezi jednoleté rostliny. Jeho životní cyklus končí s dozráním semen.

Bořivoj Čermák

Čerstvý versus sušený

Koriandr setý, ne trvalka, nabízí svěží, citrusovou chuť, ať už čerstvý, nebo sušený. Čerstvý koriandr, se svými listy a stonky, je křehký a rychle vadne. Jeho chuť je výrazná, osvěžující a lehce pikantní. Hodí se do salátů, sals, guacamole a jako ozdoba jídel. Sušený koriandr, obvykle semínka, má intenzivnější, zemitější a teplejší chuť. Používá se v indické, blízkovýchodní a mexické kuchyni, do kari past, marinád a při pečení.

Zatímco čerstvý koriandr ztrácí sušením část své svěžesti, sušený koriandr si uchovává aroma po delší dobu a je dostupný celoročně. Volba mezi čerstvým a sušeným koriandrem závisí na receptu a osobních preferencích.

Tipy pro skladování

Koriandr, bohužel, není trvalka. Patří mezi jednoleté rostliny, což znamená, že jeho životní cyklus trvá pouze jednu sezónu. Během této doby vyklíčí, vyroste, vykvete, vysemení se a poté uhyne. Existují ale triky, jak si aroma koriandru užívat déle. Sušení je jedna z možností, jak si koriandr uchovat pro pozdější použití. Listy koriandru sušte zavěšené na suchém a tmavém místě. Usušené listy pak skladujte v uzavřené nádobě, aby neztratily aroma. Další možností je zamrazení koriandru. Listy nasekejte a zamrazte v tvořítku na led s trochou vody. Takto zmražený koriandr je ideální pro přidání do polévek a omáček. Ať už zvolíte jakoukoli metodu, nezapomeňte, že koriandr si nejlépe uchovává svou chuť a aroma, pokud je použit co nejčerstvější.

Publikováno: 31. 08. 2024

Kategorie: lifestyle

Autor: Karel Čapek

Tagy: je koriandr trvalka