Jižní Itálie Dovolená: Slunce, Moře a Nezapomenutelné Zážitky

Jižní Itálie Dovolená

Sluncem zalité pláže Kalábrie

Kalábrie, to je perla jižní Itálie, která láká na azurové moře, dramatické útesy a pláže, na které se budete chtít vracet. Díky středomořskému klimatu si tu slunce užijete od května až do října. Teplota moře dosahuje v létě až 28 stupňů, což ocení rodiny s dětmi i milovníci vodních sportů. Vydejte se na pohádkovou dovolenou do Kalábrie a objevte krásy "pobřeží bohů" Costa degli Dei s plážemi jako Tropea, Capo Vaticano nebo Zambrone.

Historie a památky Kampánie

Kampánie, perla jižní Itálie, se pyšní bohatou historií sahající až do starověku. Tato oblast byla osídlena již v 8. století př. n. l. Řeky, kteří zde založili prosperující kolonie, jako Neapolis (dnešní Neapol) a Paestum. Později se Kampánie stala součástí Římské říše a prožívala období nebývalého rozkvětu. Svědčí o tom dodnes zachovalé památky, jako jsou ruiny Pompejí a Herculanea, zničených výbuchem Vesuvu v roce 79 n. l., nebo impozantní amfiteátr v Santa Maria Capua Vetere. Po pádu Říma se Kampánie stala součástí Byzantské říše a později se dostala pod nadvládu Normanů, Španělů a Bourbonů. Každá z těchto epoch zanechala na tváři Kampánie nesmazatelný otisk v podobě architektonických skvostů, malebných měst a vesnic a jedinečné kultury.

Chuť Apulie: gastronomický ráj

Apulie, to není jen slunce, moře a historie. Je to i ráj pro chuťové pohárky. Region na jihu Itálie je proslulý svou jednoduchou, ale lahodnou kuchyní, která staví na čerstvých, lokálních surovinách. Ochutnejte olivový olej, který se zde vyrábí v největším množství v celé Itálii, a nechte se zlákat vůní rajčat, ze kterých se připravují ty nejlepší omáčky. Neodoláte ani čerstvým mořským plodům, jež se servírují s citronem a olivovým olejem. A co teprve orecchiette, typické apulijské těstoviny ve tvaru malých oušek, podávané s brokolicí a sýrem ricotta? Chuť Apulie si vás podmaní svou autentičností a intenzitou.

Sopky a pobřeží Sicílie

Sicílie, perla Středozemního moře, je proslulá nejen svou bohatou historií a kulturou, ale také úchvatnou přírodou. Ohnivé srdce ostrova bije v mohutné Etně, nejaktivnější sopce Evropy. Její vrchol se tyčí do výšky přes 3300 metrů a nabízí nezapomenutelný pohled na okolní krajinu. Sopečná aktivita Etny po staletí formovala nejen tvář ostrova, ale i život jeho obyvatel. Úrodná vulkanická půda je ideální pro pěstování vinné révy, olivovníků a citrusových plodů. Pobřeží Sicílie je stejně rozmanité jako její vnitrozemí. Najdete zde dlouhé písečné pláže omývané tyrkysovým mořem, skalnaté útesy s jeskyněmi a romantické zátoky.

Skryté krásy Basilicaty

Basilicata, skrytý klenot na jihu Itálie, nabízí mnohem víc než jen slavné Matera. Tato oblast, proslulá svými dramatickými scenériemi a starobylou historií, ukrývá řadu pokladů čekajících na objevení. Prozkoumejte horské vesničky jako Pietrapertosa a Castelmezzano, propojené strhujícím ziplinem "Volo dell'Angelo". Nenechte si ujít starověké ruiny řeckého města Metapontum, kde se procházel i filozof Pythagoras. A co takhle ochutnat lahodnou kuchyni Basilicaty s jejími pikantními salámy a čerstvou zeleninou? Basilicata je ideální destinací pro cestovatele, kteří hledají autentický zážitek z Itálie mimo hlavní turistické trasy.

Publikováno: 18. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Tomáš Durčák

Tagy: jižní itálie dovolená | dovolená v jižní itálii