Kam s přečtenými knihami? 7 míst, kde udělají radost druhým
- Antikvariáty v okolí
- Veřejné knihovny a jejich sběr knih
- Dobročinné bazary a charitativní organizace
- Online marketplace pro prodej použitých knih
- Knihobudky a veřejné knihovničky v ulicích
- Domovy seniorů a nemocnice
- Školy a školní knihovny
- Výměnné knižní burzy a swap akce
- Recyklace starých a poškozených knih
- Sociální sítě a knižní skupiny
Antikvariáty v okolí
Máte doma police prohýbající se pod tíhou knih, které už nečtete? Antikvariáty jsou skvělým řešením, jak knihám vdechnout nový život a třeba si i něco přivydělat.
Pamatuju si, jak jsem poprvé vstoupila do starého antikvariátu v centru města. Ten charakteristický vůně papíru a kůže, regály od podlahy ke stropu... Každá kniha tam měla svůj příběh a čekala na nového majitele.
Než se ale do antikvariátu vydáte, mrkněte na pár praktických věcí. Nejdřív si knížky prohlédněte - jsou v dobrém stavu? Nemají ohnuté rohy nebo kávové skvrny? Antikvariáty nejlíp vykoupí knihy, které vypadají skoro jako nové. Za takové můžete dostat 10 až 30 procent původní ceny, což není vůbec špatné.
Každý antikvariát má svoje speciality. Některé zbožňují staré první vydání (za ty můžete dostat pěkný balík!), jiné berou všechno od románů po kuchařky. Stačí zvednout telefon a zeptat se, co zrovna hledají.
Víte, co je super? Že už nemusíte tahat těžké tašky s knížkami přes půl města. Spousta antikvariátů dneska funguje i online a některé vám dokonce přijedou knihy vyzvednout až domů. A jestli bydlíte někde dál od města? Žádný stres - existují i pojízdné antikvariáty, které objíždějí menší obce.
Jasně, nezbohatnete z toho, ale každá koruna se hodí. A hlavně - vaše knížky udělají radost někomu dalšímu. Některé antikvariáty dokonce spolupracují s charitou a knihy pak putují tam, kde je jich opravdu potřeba.
Prodej knih v antikvariátu není jen o penězích. Je to o tom dát věcem druhou šanci a třeba i pomoct někomu, kdo si nové knihy nemůže dovolit. Není to vlastně krásná představa, že vaše oblíbená knížka může inspirovat úplně nového čtenáře?
Veřejné knihovny a jejich sběr knih
Máte doma knížky, které už nečtete a zabírají místo? Městské a obecní knihovny s radostí přijmou vaše knižní poklady a dají jim nový domov. Je to vlastně nádherný koloběh - knihy, které vám kdysi přinášely radost, mohou teď potěšit další čtenáře.
Nejžádanější jsou současné romány, naučná literatura, dětské knížky a odborné publikace, ideálně ne starší než patnáct let. Vzpomínáte na tu voňavou detektivku, co jste přečetli za jeden večer? Přesně takovou knihovny hledají! Samozřejmě by knihy měly být v dobrém stavu - nikdo netouží po učebnici matematiky z roku 1985 nebo po románu, který přežil vytopení sklepa.
Knihovníci jsou skuteční experti na to, co jejich čtenáři potřebují. Stačí se ozvat vaší místní knihovně a zeptat se na podmínky darování. Často vám dokonce poradí, které knihy by se jim nejvíc hodily.
Některé knížky možná nenajdou místo přímo v regálech knihovny, ale nezoufejte! Putují dál do menších knihoven, škol, nebo se stanou součástí oblíbených knižních bazarů. A znáte ty roztomilé knihobudky na ulicích? Tyhle malé knihovničky pod širým nebem jsou skvělým místem, kde můžou knihy dál rozdávat radost.
Když darujete knihy knihovně, děláte radost hned několikrát - sobě (konečně máte místo na nové!), knihovně (může nabídnout víc titulů) a hlavně budoucím čtenářům. Je to vlastně taková literární recyklace, která dává smysl a přináší užitek celé společnosti.
Dobročinné bazary a charitativní organizace
Když se rozhlédnete po své knihovně, určitě tam najdete spoustu knížek, které už nepotřebujete. Místo aby jen zabíraly místo, můžou udělat radost někomu dalšímu. Víte, že existuje spousta míst, kam je můžete darovat?
Knížky, které u vás doma už jen chytají prach, můžou rozzářit oči dětem v dětských domovech nebo zpříjemnit dlouhé dny seniorům. Charita Česká republika má po celé zemi dobročinné obchůdky, kde vaše darované knihy prodají za pár korun a peníze pak putují těm, kteří to nejvíc potřebují.
Než se ale vydáte knížky odnést, mrkněte na pár důležitých věcí. Každá organizace má svoje pravidla - některé třeba neberou staré učebnice nebo hodně poničené knihy. Stačí rychlý telefonát nebo kouknutí na web a hned víte, na čem jste.
Co je super? Třeba sociální knihkupectví! Nejen že tam můžete donést knížky, ale zároveň pomáháte lidem, kteří by jinak těžko sháněli práci. A to je přece skvělé, ne?
Místní knihovny často spolupracují s charitativními bazary a společně vymýšlí, jak dostat knížky k těm správným čtenářům. Některé organizace dokonce jezdí s pojízdnou knihovnou až k lidem domů - třeba k babičkám a dědečkům, kteří už nemůžou tak dobře chodit.
Než knížky zabalíte a odnesete, dejte jim trochu péče. Očistěte je od prachu, srovnejte ohnuté rohy, zkontrolujte, jestli nechybí stránky. Když je navíc rozdělíte podle žánrů, charitě tím ušetříte spoustu práce.
A víte, co je na tom všem nejlepší? Nejen že pomáháte lidem, ale taky přírodě. Každá knížka, která najde nový domov místo toho, aby skončila v koši, je malým vítězstvím pro naši planetu.
Online marketplace pro prodej použitých knih
Prodej starých knížek už dávno není jen o návštěvě antikvariátu za rohem. Internet nám otevřel úplně nové možnosti, jak poslat naše knižní poklady dál do světa. Vzpomínáte na ten pocit, když jste naposledy probírali svou knihovnu? Ty příběhy, které už znáte nazpaměť, by mohly udělat radost někomu dalšímu.
Databazeknih.cz se stala takovým virtuálním domovem pro všechny knihomoly. Nejen že tu můžete své knížky prodat, ale najdete tu i spoustu nadšených čtenářů, kteří sdílí své dojmy z četby. Stačí pár kliků a vaše knihy můžou začít novou kapitolu u někoho jiného.
Nechce se vám řešit složitou komunikaci s kupujícími? Knihobot je jako kouzelná skříňka - zadáte kódy svých knih a hned víte, kolik za ně dostanete. Žádné smlouvání, žádné dlouhé zprávy. Zabalíte, pošlete a peníze máte za pár dní na účtu.
Bazos a Sbazar znají asi všichni - jsou jako takové online tržiště, kde najdete úplně všechno. Jasně, konkurence je tu větší, ale zase máte šanci, že si vaší knížky všimne i někdo, kdo původně hledal třeba starý telefon.
A co Facebook? Ten je jako moderní náves, kde se to hemží skupinami knihomilů. Prodáváte přímo člověku, který má stejnou vášeň jako vy. Často se tu rodí i nová přátelství nad společnou láskou ke knihám.
Pro úspěšný prodej je klíčové udělat knížkám pěknou fotku a popsat je poctivě. Jako když prodáváte auto - nikdo nechce nepříjemná překvapení. Cenu je dobré nastavit tak, aby odrážela stav knihy, ale zároveň byla lákavá pro kupující.
Pamatujte, že každá platforma má svá specifika. Někde platíte za inzerát, jinde provizi z prodeje. Je to jako s různými obchody - každý má svá pravidla hry. Hlavní je najít ten způsob, který sedí právě vám.
Knihobudky a veřejné knihovničky v ulicích
Vzpomínáte si na ty staré telefonní budky, co kdysi stály na každém rohu? Dnes dostávají úplně nový život jako knihobudky - malé oázy plné příběhů a vědění uprostřed našich měst a vesnic.
Nedávno jsem narazil na takovou knihobudku v parku u nás za rohem. Někdo tam nechal moji oblíbenou detektivku z dětství a hned vedle ležela knížka receptů, po které jsem už dlouho pokukoval. Takhle jednoduše to funguje - přinesete knihu, kterou už nechcete, a odnesete si jinou, která vás zaujme.
Nejde jen o knihy, jde hlavně o lidi a jejich příběhy. Paní Marie z našeho sídliště pravidelně doplňuje dětské knížky po svých vnoučatech, pan Novotný zase přináší historické romány. Kolikrát se u knihobudky strhne zajímavá debata o literatuře mezi lidmi, kteří by se jinak možná ani nepotkali.
Jasně, občas se najdou tací, co tam hodí nějaký poklad z půdy - plesnivý nebo rozpadlý. Ale většina lidí chápe, že knihobudka není popelnice. Je to místo, kde knihy dostávají druhou šanci a můžou potěšit další čtenáře.
V některých čtvrtích se z knihobudek stala doslova kulturní centra. Sousedé se tam potkávají na minipiknicích s knihou, děti si tam chodí číst pohádky a někdy se tam konají i improvizovaná čtení. Není to super, jak jedna malá budka dokáže spojit celou komunitu?
Naše místní knihobudka má dokonce svoji správcovou - paní učitelku v důchodu, která se stará, aby tam byl pořádek a zajímavý výběr. Díky takovým nadšencům knihobudky žijí a prosperují. A víte co? Třeba zrovna ve vaší ulici je místo na další.
Knihy jsou jako přátelé, když je nepotřebujeme, darujme je těm, kteří v nich najdou nový domov a novou lásku
Markéta Zahradníková
Domovy seniorů a nemocnice
Darování knih do domovů seniorů a nemocnic je nádherný způsob, jak potěšit druhé a dát knihám nový smysl. Představte si, kolik radosti může přinést jedna knížka někomu, kdo tráví dlouhé dny v nemocničním pokoji nebo domově seniorů.
Naši starší spoluobčané milují především klasickou českou literaturu, poutavé historické romány a napínavé detektivky. Vzpomínáte si na ty příběhy, které četly naše babičky? Přesně takové knihy hledají. A co teprve když najdou titul, který znají z mládí - to pak vidíte, jak jim oči přímo září!
Nemocniční oddělení, zvláště ta dlouhodobá jako rehabilitace nebo onkologie, jsou místem, kde knihy dělají skutečné zázraky. Pomáhají pacientům zapomenout na bolest a přenést se do jiného světa. Jen si to představte - ležíte v nemocnici a dobrá kniha vás na chvíli odnese úplně jinam.
Je důležité, aby darované knihy byly čisté, v dobrém stavu a ideálně s větším písmem. Vždyť kdo by chtěl číst knihu s rozpadajícími se stránkami nebo tak malým písmem, že by musel šilhat? Rozhodně se vyhněte plesnivým nebo poničeným knihám - ty patří jinam.
Než se rozhodnete knihy darovat, stačí jeden jednoduchý telefonát do vybraného zařízení. Většinou narazíte na báječné lidi, kteří vám rádi poradí, co jejich čtenáři nejvíc ocení. Někdy vás může překvapit, jak specifické mohou být jejich potřeby.
Obrázkové knihy a časopisy jsou hotový poklad. Dokážete si představit, jakou radost udělá seniorovi listování v knize plné krásných fotografií? A když už nemůže číst, aspoň si prohlíží obrázky a vzpomíná. To jsou přece ty nejkrásnější momenty, které můžeme někomu darovat.
Školy a školní knihovny
Darovat knihy může být skvělý způsob, jak dát svým starým knížkám druhý život. Školní knihovny přímo volají po kvalitních knihách, které by mohly obohatit jejich police a inspirovat mladé čtenáře.
Vzpomínáte si na svoje školní léta? Na to, jak jste v knihovně objevovali nové světy? Teď můžete pomoct dalším generacím zažít totéž. Nejcennější jsou především učebnice, slovníky a kvalitní dětská literatura, která dokáže mladé čtenáře skutečně zaujmout.
Nedávno jsem viděla, jak se místní gymnázium radovalo z daru několika anglických originálů. Cizojazyčné knížky jsou prostě k nezaplacení - studenti díky nim poznávají jazyk v jeho přirozené podobě, ne jen z učebnic.
Jasně, ne každá knížka se do školní knihovny hodí. Nikdo nestojí o počmárané stránky nebo knihy, ze kterých se sypou listy. A upřímně, propaganda nebo nevhodný obsah taky nemají ve školních knihovnách co dělat.
Darování je vlastně docela jednoduchý proces. Stačí zavolat do školy, zeptat se na jejich potřeby a domluvit se na předání. Někdy je potřeba podepsat papíry, ale to je malá cena za dobrý skutek, nemyslíte?
Technické školy se radují z odborných příruček, umělecké školy zase uvítají knihy o umění. Je to logické - každá škola má svoje zaměření a specifické potřeby. A co je nejlepší? Vaše darované knihy můžou inspirovat studenty ještě mnoho let.
Místo aby knihy končily v koši nebo se jen tak válely na půdě, můžou dál sloužit dobré věci. Je to win-win situace - vy se zbavíte nepotřebných knih a studenti získají nové zdroje poznání. Takhle vypadá skutečně smysluplná recyklace.
Výměnné knižní burzy a swap akce
Knižní swapy se staly naprostým hitem! Místo aby knihy jen tak ležely na poličce a sbíraly prach, můžou dostat nový život u jiného nadšeného čtenáře. A jak to celé funguje? Jednoduše přinesete knížky, které už nechcete, a odnesete si domů nové poklady, co vám padnou do oka.
Vzpomínám si na útulnou kavárnu v centru Prahy, kde mají celou stěnu vyhrazenou právě pro knihy na výměnu. Městská knihovna v Praze taky pořádá super akce - minule jsem tam objevila knížku, kterou jsem hledala už celé měsíce! A co je na tom nejlepší? Tyhle akce se rozjely i v menších městech, třeba v místním kulturáku nebo v knihovně za rohem.
To pravé kouzlo knižních swapů je v tom, jak spojují lidi. Potkáte tam book nerdy, co vám dokážou hodiny vyprávět o své oblíbené fantasy sérii, i maminy hledající nové pohádky pro své ratolesti. Kolikrát jsem se nachytala, jak se s někým zapovídám o knížce, kterou jsme oba četli!
Jasně, není to jen o tom popadnout doma první knížku, co vám přijde pod ruku. Noste knihy, které jsou v solidním stavu a mohly by někoho potěšit. Nikdo nestojí o učebnici ekonomie z roku 1985 nebo o časopis, co se rozpadá pod rukama.
Když si uvědomíte, kolik stromů vlastně zachráníme, když knihám dáme druhý život, je to prostě paráda. A ta atmosféra! Někdy jsou součástí i autorská čtení nebo kreativní dílny - to pak člověk může strávit celé odpoledne v knižním ráji.
Pro fajnšmekry se teď rozjíždí i online výměny. Sedíte doma v teplákách, brouzdáte katalogem a domlouváte si výměnu třeba s někým z druhého konce republiky. Praktické, co? Ale upřímně, to osobní kouzlo klasického swapu tomu trochu chybí.
Tak co, už víte, kam vyrazíte na příští knižní swap? Jen nezapomeňte přijít včas - ty nejlepší kousky bývají pryč než řeknete bestseller!
Recyklace starých a poškozených knih
Kam s těmi starými knížkami, co se válí na půdě? Rozhodně je neházejte do běžného odpadu! Papír je totiž poklad, který může sloužit znovu a znovu.
Místo pro knihy | Způsob předání | Finanční odměna | Dostupnost |
---|---|---|---|
Městská knihovna | Osobní předání | Zdarma | Celoročně |
Antikvariát | Osobní předání | Výkupní cena | Dle otevírací doby |
Knihobot | Poštou/osobně | Výkupní cena | Nonstop online |
Veřejné knihovničky | Osobní vložení | Zdarma | Nonstop |
Charitativní organizace | Osobní předání | Zdarma | Dle organizace |
Publikováno: 22. 04. 2025
Kategorie: lifestyle