Kouzlete s námi! Vyrobte si kouzelného vánočního skřítka
Potřebné materiály pro skřítka
K výrobě roztomilého vánočního skřítka, který vám zpříjemní adventní čas, nebudete potřebovat žádné speciální vybavení. Většinu věcí pravděpodobně najdete doma. Nezbytný je pevnější papír na tělo skřítka, ideálně v červené nebo šedé barvě. Fantazii se meze nekladou, takže směle do experimentování s barvami! Dále si připravte plsť na čepičku, vousy a další detaily. Vyberte si barvu, která ladí s tělem skřítka. Nezapomeňte na dřevěnou kuličku na hlavičku, tavnou pistoli, nůžky, lepidlo a fixy na dokreslení obličeje. Pro ty nejmenší je lepší použít netoxické barvy na vodní bázi. A pokud chcete, aby váš skřítek byl opravdu originální, můžete mu přidat různé doplňky, jako jsou rolničky, knoflíky nebo stužky.
Výběr barev a látek
Při výrobě vánočního skřítka se fantazii meze nekladou, a to platí i pro výběr barev a látek. Tradičně se skřítci spojují s červenou a zelenou barvou, typickou pro vánoční atmosféru. Nebojte se ale experimentovat a sáhnout i po jiných barvách, které se vám líbí. Zkuste například kombinaci šedé a bílé pro modernější vzhled, nebo se inspirujte přírodou a použijte hnědou, béžovou a zelenou. Co se týče látek, vhodné jsou měkké a hebké materiály, jako je fleece, filc, plyš nebo bavlna. Pro čepici skřítka se bude hodit i pletenina nebo starý svetr. Důležité je, aby se s látkou dobře pracovalo a aby výsledný skřítek působil příjemným a hřejivým dojmem.
Tvorba těla skřítka
Srdcem každého skřítka je jeho tělo. Pro klasického vánočního skřítka se nejčastěji používá filc, plsť nebo fleece. Tyto materiály jsou příjemné na dotek a snadno se s nimi pracuje. Zvolenou látku si nejprve vystřihneme do tvaru kužele. Výška kužele určí výšku těla skřítka. Nezapomeňte přidat nahoře i malý kousek látky na přeložení, abyste mohli kužel snadno sešít a vytvořit tak špičatou čepičku. Sešití kužele proveďte buď na stroji, nebo ručně drobným skrytým stehem. Až budete mít kužel hotový, můžete ho lehce vycpat dutým vláknem, vatou nebo kousky látek. Tím dodáte tělu skřítka objem a stabilitu.
Šití oblečku pro skřítka
Kromě vousů a čepice je pro vzhled skřítka stěžejní obleček. Můžete se pustit do šití propracovaného kostýmku, nebo zvolit jednodušší variantu a skřítka pouze zahalit do kousku látky. Pro začátečníky je ideální ušít jednoduchou tuniku. Stačí vám obdélník látky, jehož délka odpovídá dvojnásobku požadované délky tuniky. Látku přeložte napůl, aby vznikl přehyb, který bude sloužit jako průkrčník. Poté sešijte boční strany tuniky k sobě. Průkrčník a spodní okraj tuniky můžete olemovat, aby se netřepily. Pokud chcete, můžete tuniku ozdobit nášivkami, knoflíky nebo stužkami. Fantazii se meze nekladou. Nezapomeňte, že obleček by měl být především zábavný a odrážet kouzlo Vánoc.
Výroba čepice s bambulí
K výrobě roztomilé čepičky pro vašeho vánočního skřítka budete potřebovat kousek filcu v červené nebo jiné vánoční barvě, nůžky, tavnou pistoli a případně jehlu a nit. Z filcu vystřihněte obdélník o šířce odpovídající obvodu hlavy skřítka a délce, která bude odpovídat požadované délce čepice. Krátké strany obdélníku slepte k sobě tavnou pistolí nebo sešijte jehlou a nití. Vznikne vám tak kuželovitý tvar čepice. Pro dokonalý vzhled můžete spodní okraj čepičky ohrnout a přilepit. Bambule na čepici snadno vyrobíte z kousku vlny nebo příze. Stačí omotat vlnu kolem prstů, uprostřed svázat a konce rozstřihnout. Bambuli pak jednoduše přilepte tavnou pistolí na vrchol čepice. A je to, váš vánoční skřítek má stylovou čepici!
Dokončení obličeje skřítka
Tvář skřítka je jeho srdcem, proto si dejte záležet na detailech. Oči můžete vytvořit z korálků, knoflíků nebo je jednoduše nakreslit fixou. Pro roztomilý výraz zvolte větší oči a umístěte je blíž k sobě. Nos skřítka je charakteristicky dlouhý a špičatý. Vyrobíte ho snadno z filcu, který srolujete do kornoutu a přilepíte pod oči. Nezapomeňte na vousy! Můžete je vytvořit z vlny, příze nebo kožešiny. Nalepte je pod nos a upravte do požadovaného tvaru. Pro doladění detailů můžete použít různé ozdoby, jako jsou flitry, hvězdičky nebo mašličky. A nezapomeňte, že fantazii se meze nekladou, takže se nebojte experimentovat a vytvořit si originálního skřítka podle svých představ.
Materiál | Cena | Dostupnost |
---|---|---|
Filc | 50 Kč/kus | Většina galanterií |
Dřevěná korálka (hlava) | 10 Kč/kus | Výtvarné potřeby, internet |
Tipy na dozdobení skřítka
Ať už jste zvolili jakoukoliv techniku a materiály, nezapomeňte na detaily, které dodají vašemu skřítkovi ten pravý šmrnc. Fantazii se meze nekladou! Co třeba přišít skřítkovi na čepici rolničku, aby při každém pohybu krásně zvonila? Nebo mu kolem krku uvázat mašličku z přírodního provázku? Z obyčejného knoflíku snadno vykouzlíte veselý nosík a kousek kožešiny poslouží jako huňatý vous. A co teprve kouzelná hůlka? Tu si snadno vyrobíte z větvičky a hvězdičky vystřižené z filcu. Nebojte se experimentovat a zapojit do tvoření i ty nejmenší. Společné tvoření vánočních dekorací je totiž tou nejlepší přípravou na kouzelné Vánoce.
Inspirace pro různé skřítky
Vánoční skřítci, ti malí pomocníci Santů, se stali neodmyslitelnou součástí vánoční výzdoby. Pokud i vy chcete letos přivítat Vánoce s vlastnoručně vyrobeným skřítkem, možností je nespočet. Inspiraci hledejte v přírodě – použijte šišky, větvičky, mech nebo sušené ovoce. Pro klasický vzhled sáhněte po červené, zelené a bílé barvě, fantazii se ale meze nekladou. Experimentujte s materiály – filc, vlna, dřevo, papír, každý materiál dodá skřítkovi osobitý charakter. Nezapomeňte na detaily – knoflíky jako oči, korálky na čepičce nebo malý zvoneček dodají vašemu skřítkovi ten pravý šmrnc. Ať už se rozhodnete pro minimalistický nebo bohatě zdobený design, důležité je, aby vám výroba přinášela radost a váš skřítek dělal radost vám i vašim blízkým po celé vánoční období.
Uskladnění a péče o skřítka
Vánoční skřítek, ať už je ušitý z látky, vyrobený z papíru nebo třeba z ponožky, si zaslouží po Vánocích stejnou péči jako ozdoby a dekorace. Po skončení svátků ho pečlivě očistěte od prachu a nečistot. Použijte k tomu jemný hadřík nebo kartáček. Pokud je skřítek vyroben z textilu a je to možné, můžete ho opatrně vyprat v ruce. Po vyčištění ho nechte důkladně uschnout. Skřítka poté uložte na suché a tmavé místo, kde bude chráněný před prachem, světlem a škůdci. Ideální je krabice nebo úložný box. Pro větší ochranu před prachem ho můžete zabalit do hedvábného papíru. Dodržováním těchto jednoduchých kroků zajistíte, že vám váš ručně vyrobený vánoční skřítek vydrží krásný a bude vám dělat radost po mnoho dalších let.
Vánoční skřítek jako dárek
Vánoční skřítek je symbolem štěstí a radosti a zároveň představuje originální dárek, který potěší malé i velké. Výroba vánočního skřítka je navíc skvělou příležitostí, jak se kreativně vyžít a užít si předvánoční čas s rodinou. Existuje mnoho návodů, jak vyrobit vánočního skřítka, ať už z papíru, textilu, vlny nebo jiných materiálů. Fantazii se meze nekladou! Můžete se inspirovat tradičními skřítky s červenou čepicí a bílým plnovousem, nebo si vytvořit vlastní originální postavičky s vtipnými detaily. Děti se s nadšením zapojí do tvoření a vlastnoručně vyrobený skřítek pro ně bude tím nejkrásnějším dárkem pod stromečkem. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv techniku a design, nezapomeňte na to nejdůležitější – vnést do svého skřítka kus vánoční atmosféry a lásky.
Publikováno: 22. 11. 2024
Kategorie: domov