Menstruace v letadle: Tipy, jak si ji zpříjemnit

Menstruace V Letadle

Hygienické potřeby s sebou

Při cestování letadlem se vyplatí být připravená na všechno, a to včetně menstruace. I když to není nic, za co byste se měla stydět, určitě si chcete cestu užít bez zbytečného stresu. Proto si s sebou do příručního zavazadla vždy zabalte dostatečnou zásobu hygienických potřeb. Tampony, vložky, menstruační kalíšek – vyberte si to, co vám nejvíce vyhovuje a co běžně používáte. Myslete na to, že přístup na palubní toaletu může být omezený, zvláště během vzletu a přistání. Mějte proto po ruce vše potřebné, abyste se vyhnula nepříjemným situacím. Pokud používáte látkové vložky nebo menstruační kalhotky, nezapomeňte si s sebou vzít i nepromokavý sáček na použité produkty.

Dostatek vložek/tamponů

Před cestou si vždy zkontrolujte, jestli máte v kabelce dostatek hygienických potřeb na celou dobu letu i s rezervou. Nikdy nevíte, jestli se let nebude z nějakého důvodu zpožďovat, nebo jestli v cílové destinaci snadno seženete vaše oblíbené produkty. Balení vložek nebo tamponů nezabere moc místa a ušetří vám spoustu starostí v případě nečekané situace.

Kromě běžného množství, které používáte, si přibalte i pár kusů navíc pro případ, že by menstruace byla silnější, než obvykle. Změna prostředí, tlaku a stres z cestování můžou ovlivnit menstruační cyklus.

Pokud používáte menstruační kalíšek nebo látkové vložky, ujistěte se, že máte s sebou i dostatek čistících prostředků a případně i náhradní kalíšek. V letadle nemusí být vždy k dispozici pitná voda v dostatečném množství a kvalitě, abyste si kalíšek mohly pohodlně během letu vyčistit.

Léky na bolest v příručním zavazadle

Při cestování letadlem se může stát cokoli, a to včetně menstruace. I když to může být nepříjemné, rozhodně to není důvod k panice. Stačí se na to předem připravit a sbalit si do příručního zavazadla vše potřebné.

Kromě hygienických potřeb, jako jsou tampony, vložky nebo menstruační kalíšek, je dobré myslet i na léky proti bolesti. Menstruační křeče vás můžou nepříjemně zaskočit i během letu, a proto je lepší mít po ruce ibuprofen nebo paracetamol. Nezapomeňte, že tekutiny v příručním zavazadle podléhají omezením. Pokud si s sebou chcete vzít větší množství léků v tekuté formě, je nutné je zabalit do průhledného sáčku o objemu maximálně 1 litr a při bezpečnostní kontrole je předložit zvlášť.

Kromě léků proti bolesti si můžete s sebou vzít i další prostředky na zmírnění menstruačních potíží, jako jsou například bylinné čaje nebo nahřívací polštářky. Ty vám pomohou ulevit od křečí a zpříjemní vám cestu.

Cvičení během letu

Dlouhé lety můžou být náročné i bez menstruace. Když se k tomu přidají i menstruační potíže, je dobré být připravená. Cvičení během letu vám může pomoct zmírnit nadýmání, křeče i celkovou nepohodu. Nemusíte se bát, nemusíte vstávat ze sedačky a rušit ostatní cestující. Existuje spousta jednoduchých cviků, které můžete provádět nenápadně i vsedě.

Zkuste třeba kroužení kotníky nebo protahování lýtek. Stačí párkrát za hodinu na pár minut a ucítíte úlevu. Pomůže vám to i s cirkulací krve, která může být během dlouhého sezení v letadle zhoršená. Kromě cvičení nezapomínejte na dostatečný pitný režim – voda je základ. Vyhněte se alkoholu a kávě, které můžou dehydrataci zhoršit. S trochou přípravy a těmito tipy zvládnete menstruaci i dlouhý let bez větších obtíží.

Hydratace a zdravé jídlo

Během menstruace je důležité dbát na dostatečnou hydrataci, a to platí dvojnásobně při cestování letadlem. Vzduch v kabině letadla je velmi suchý, což může vést k dehydrataci organismu a zhoršení menstruačních příznaků, jako jsou bolesti hlavy, únava a nadýmání. Doporučuje se pít dostatek vody, bylinkových čajů nebo neslazených ovocných šťáv. Vyhýbejte se alkoholu a kofeinovým nápojům, které tělo dehydratují.

Stejně důležité jako hydratace je i správné stravování. Volte lehká jídla bohatá na živiny, jako je ovoce, zelenina, celozrnné pečivo a libové bílkoviny. Vyhněte se tučným, smaženým a těžce stravitelným jídlům, která mohou zhoršit zažívací potíže a nadýmání. Pokud máte možnost, vezměte si s sebou do letadla vlastní svačinu, abyste měli jistotu, že budete mít k dispozici zdravé a výživné jídlo.

Pohodlné oblečení

Při cestování letadlem, obzvlášť na delších trasách, je pohodlí klíčové. A to platí dvojnásob, pokud máte zrovna menstruaci. Volte oblečení z prodyšných materiálů, jako je bavlna, nebo z moderních sportovních tkanin, které odvádí pot. Vyhněte se těsnému oblečení, které by mohlo tlačit na břicho a zhoršovat menstruační křeče. Vrstvěte oblečení, abyste se mohla snadno přizpůsobit změnám teploty v letadle. Skvělou volbou jsou legíny nebo volné kalhoty a pohodlný top, na který si můžete obléknout mikinu nebo svetr. Nezapomeňte na ponožky – studené nohy mohou zintenzivnit menstruační bolesti. Ať už zvolíte jakoukoli kombinaci, nejdůležitější je, abyste se cítila pohodlně a sebevědomě.

Plánování přestávek na toaletu

Při delších letech se menstruací se vyplatí strategicky naplánovat i přestávky na toaletu. Pokud je to možné, zarezervujte si sedadlo u uličky, abyste nemusela nikoho obtěžovat při cestě na toaletu. Nebojte se vstát a projít se uličkou i během letu, pomůže to prokrvení a může zmírnit případné nepohodlí. Před letem se vyhněte kávě a dalším diuretikům, abyste nemusela na toaletu tak často. Naopak, dostatečná hydratace je důležitá, proto pijte dostatek vody nebo neslazeného čaje.

Vlhčené ubrousky pro osvěžení

Vlhčené ubrousky jsou vaším nejlepším přítelem, a to nejen během menstruace v letadle. Hodí se na rychlé osvěžení rukou po návštěvě toalety, zvláště pokud je v letadle fronta a vy se chcete cítit čistě a svěže. Ubrousky s jemnou vůní vám také dodají pocit čistoty a sebevědomí. Vyberte si ubrousky bez alkoholu a parfémů, abyste předešli podráždění citlivé pokožky. Mějte je vždy po ruce v příručním zavazadle, abyste je v případě potřeby snadno a rychle našly.

Menstruační kalíšky jako alternativa

Menstruační kalíšky můžou být skvělou volbou pro cestování letadlem, a to z několika důvodů. Za prvé, na rozdíl od tampónů a vložek, které je potřeba pravidelně měnit, menstruační kalíšek se vyprazdňuje jen několikrát denně. To znamená, že si nemusíte dělat starosti s výměnou hygienických potřeb během letu, a to ani během dlouhých letů. Navíc, kalíšky jsou ekologické a ekonomické, protože je můžete používat opakovaně.

Pokud se rozhodnete pro použití menstruačního kalíšku během letu, je dobré si před odletem odskočit na toaletu a kalíšek vyprázdnit. S sebou si do příručního zavazadla můžete vzít malou lahvičku s vodou a jemný mýdlo na ruce pro případ, že byste si kalíšek potřebovala během letu vymýt. Většina toalet v letadlech je vybavena odpadkovým košem, kam můžete po použití odložit toaletní papír.

Pamatujte, že nejdůležitější je cítit se během menstruace pohodlně a sebevědomě, ať už jste kdekoli.

Nepropadejte panice, je to normální!

Menstruace je přirozená součást života mnoha žen a není důvod se za ni stydět nebo se cítit nepříjemně. I když zrovna letíte letadlem. S trochou plánování a přípravy si s menstruací v letadle hravě poradíte. Nejdůležitější je mít s sebou dostatek hygienických potřeb. Vložky, tampony, menstruační kalíšky, cokoliv vám vyhovuje. Balení hygienických potřeb si dejte do příručního zavazadla, ať je máte po ruce. Nikdy nevíte, jestli se let nebude nečekaně zpožďovat. A co když vás menstruační bolesti potrápí během letu? Přibalte si do příručního zavazadla léky proti bolesti, které běžně užíváte. Důležité je pít dostatek vody a vyhnout se kofeinu a alkoholu, které mohou bolesti zhoršovat. Cestování letadlem může být dehydratující, proto je důležité doplňovat tekutiny. Nebojte se požádat letušky o pomoc, pokud potřebujete. Jsou tu od toho, aby vám pomohly a zajistily vám pohodlný let.

Publikováno: 22. 06. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: Tomáš Durčák

Tagy: menstruace v letadle | co dělat, když máte menstruaci v letadle