Objevte dechberoucí Jordánsko: Památky, které vás ohromí

Jordánsko Památky

Skalní město Petra

V srdci jordánské pouště se skrývá jeden z divů světa, skalní město Petra. Toto starobylé město, vytesané Nabatejci do červenorůžových skalních stěn, je důkazem jejich architektury a kultury. Petra, zapsaná na seznamu UNESCO, láká cestovatele z celého světa svými úzkými soutěskami, monumentálními hrobkami a chrámy zdobenými složitými řezbami.

Nejpůsobivějším místem Petry je bezesporu Pokladnice (Al Khazneh). Tato ikonická stavba, vytesaná do skály, s fasádou připomínající řecký chrám, uchvátí každého návštěvníka. Pokladnice je jen jednou z mnoha hrobek v Petře. Nedaleko se nachází například Klášter (Ad Deir), k němuž vede 800 schodů vytesaných do skály. Z vrcholu se otevírá úchvatný výhled na okolní krajinu.

Procházka úzkou soutěskou Siq, lemovanou vysokými skalními stěnami, je nezapomenutelným zážitkem. Cesta vede kolem starobylých kanálů a vodních nádrží, které svědčí o důmyslném systému zásobování vodou. V Petře se nachází také římské divadlo, kolonádová ulice a mnoho dalších památek.

Návštěva Petry je jako cesta časem do starověkého světa. Skalní město je magickým místem, které by nemělo chybět na seznamu žádného cestovatele.

Pouštní Wadi Rum

Wadi Rum, nazývané také Měsíční údolí, je úchvatná pouštní krajina na jihu Jordánska. Rozlehlé pláně pokryté červeným pískem se střídají s mohutnými skalními útvary z pískovce a žuly, které se tyčí do výšky stovek metrů. Tato oblast je od roku 2011 zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

Wadi Rum nabízí nezapomenutelné zážitky. Můžete se projet džípem po nekonečných pláních, obdivovat skalní mosty a kaňony, nebo se vydat na trek s průvodcem a poznat krásy pouště zblízka. Pro dobrodruhy je tu možnost nočního kempování pod hvězdami. Místní beduíni, kteří v této oblasti žijí po staletí, vám rádi ukážou svou kulturu a zvyky.

Kromě úchvatné přírody je Wadi Rum známé i z filmu Lawrence z Arábie, který se zde natáčel. Můžete navštívit pozůstatky Lawrencova pramene a další místa spojená s tímto filmem.

Wadi Rum je ideální destinací pro ty, kteří hledají dobrodružství, klid a krásu nedotčené přírody.

Římské ruiny v Jerashi

Jerash, často nazývané „Pompeje Východu“, je domovem jedněch z nejzachovalejších římských ruin na světě. Toto starobylé město, kdysi prosperující centrum římské provincie Arabia Petraea, nabízí fascinující pohled do minulosti. Procházka jeho kolonádami lemovanými ulicemi, náměstími a chrámy je jako cestování v čase.

Mezi nejvýznamnější památky patří Hadriánův oblouk, triumfální brána postavená na počest návštěvy císaře Hadriána v roce 129 n. l. Nedaleko se nachází Hippodrom, obrovská aréna, kde se kdysi konaly závody vozů a jiné podívané pro pobavení až 15 000 diváků.

jordánsko památky

Artemidin chrám, zasvěcený bohyni lovu, je dalším skvostem Jerashe. Jeho elegantní sloupy a propracované řezbářské práce svědčí o architektonické genialitě Římanů. Nedaleko se nachází rozlehlé Forum, oválné náměstí obklopené kolonádami, které bylo centrem společenského a obchodního života.

Divadlo v Jerashi, s vynikající akustikou, je důkazem římské lásky k umění a zábavě. Dodnes se zde konají koncerty a divadelní představení, které oživují slávu minulosti.

Návštěva Jerashe je nezapomenutelným zážitkem, který vám umožní ponořit se do bohaté historie Jordánska a obdivovat architektonické dědictví Římské říše.

Biblická řeka Jordán

Řeka Jordán není jen tak ledajaká řeka. Protéká srdcem Jordánska a nese s sebou hluboký duchovní význam. Její vody omývaly břehy biblických příběhů a dodnes přitahují poutníky z celého světa. Představte si ten nepopsatelný pocit, kdy se můžete ponořit do vod, kde byl pokřtěn sám Ježíš Kristus! Místo zvané Křestní místo na řece Jordán je dnes významnou památkou UNESCO a nezapomenutelným zážitkem pro každého návštěvníka.

Jordánsko ale nenabízí jen duchovní zážitky. Tato země je pokladnicí historických a turistických lákadel. Vydejte se do skalního města Petra, jednoho ze sedmi divů světa, a nechte se okouzlit architekturou vytesanou do růžových skal. Prozkoumejte římské ruiny v Jerash, projděte se měsíční krajinou Wadi Rum nebo se ponořte do uzdravujících vod Mrtvého moře.

Hora Nebo s výhledem

Z vrcholu hory Nebo se otevírá jeden z nejúchvatnějších panoramatických výhledů na světě. Podle biblické tradice vystoupil na horu Nebo Mojžíš, aby zhlédl Zaslíbenou zemi, do níž však kvůli svým hříchům nesměl vstoupit. Z vrcholu hory, tyčící se do výšky 817 metrů nad mořem, se vám naskytne dechberoucí pohled na údolí řeky Jordán, Mrtvé moře, Jericho a za jasného dne dokonce i na vzdálený Jeruzalém.

Na vrcholu hory se nachází památník Mojžíše, moderní socha znázorňující Mojžíšův holí hada. Kromě duchovního významu je hora Nebo i místem s bohatou historií. Naleznete zde pozůstatky byzantského kostela ze 4. století s nádhernými mozaikami, které se zachovaly dodnes. Hora Nebo je tak fascinující kombinací historie, náboženství a přírodních krás, která by neměla chybět na itineráři žádného cestovatele Jordánskem.

jordánsko památky

Mrtvé moře a jeho blahodárnost

Mrtvé moře, slané jezero ležící na hranici Jordánska a Izraele, je mnohem víc než jen geografickou zajímavostí. Pro svou vysokou koncentraci minerálů a bahna bohatého na živiny je tato vodní plocha vyhledávaným cílem turistů z celého světa toužících po relaxaci a ozdravných procedurách. Už starověcí Římané si byli vědomi blahodárných účinků Mrtvého moře a budovali zde lázně a ozdravná centra.

Dnes si návštěvníci mohou dopřát koupel v jeho slaných vodách, které nadnáší a uvolňují svalové napětí. Bahno z Mrtvého moře je proslulé svými čistícími a omlazujícími účinky na pokožku. Obsahuje vysoké koncentrace hořčíku, draslíku a vápníku, které napomáhají detoxikaci a hydrataci. Pobyt u Mrtvého moře tak není jen turistickou atrakcí, ale i příležitostí dopřát si blahodárnou péči o tělo i mysli. V kombinaci s návštěvou dalších jordánských památek, jako je Petra nebo Wadi Rum, se stává nezapomenutelným zážitkem.

Křižácký hrad Kerak

V srdci Jordánska, na strategické vyvýšenině s výhledem na Mrtvé moře, se tyčí impozantní křižácký hrad Kerak. Tato pevnost z 12. století je němým svědkem bouřlivé historie regionu, kde se střetávaly mocnosti Východu a Západu. Hrad Kerak, původně nazývaný Crac des Moabites, byl postaven křižáky Jeruzalémského království jako klíčový bod obranné linie proti muslimům. Jeho mohutné zdi, spletité chodby a strategická poloha z něj učinily nedobytnou pevnost.

Dnes je Kerak fascinující turistickou atrakcí a jednou z nejzachovalejších křižáckých staveb na Blízkém východě. Návštěvníci se mohou projít po hradbách s úchvatnými výhledy do okolí, prozkoumat temné kobky a podzemní chodby, a obdivovat architektonické prvky, které odolaly zubu času. Hrad Kerak je symbolem křižáckých válek a připomínkou bohaté historie Jordánska.

Město mozaik Madaba

Madaba, přezdívaná "Město mozaik", je pokladnicí byzantského a umajjského umění. Nachází se v Jordánsku, zhruba 30 km jihozápadně od Ammánu. Město je proslulé svými úchvatnými mozaikami, zejména mapou Madaby v kostele svatého Jiří. Tato mapa z 6. století, vyrobená z více než dvou milionů barevných kamínků, zobrazuje Jeruzalém a další biblická místa. Je to nejstarší dochovaná mozaiková mapa Svaté země a poskytuje fascinující pohled do tehdejšího chápání geografie a náboženství.

Kromě mapy Madaby se v kostelech a domech po celém městě nachází mnoho dalších mozaik, které zdobí podlahy a stěny. Tyto mozaiky zobrazují různé motivy, od geometrických vzorů a zvířecích postav až po biblické výjevy a scény z každodenního života. Mezi další významné památky v Madabě patří Archeologický park Madaba s ruinami byzantských kostelů a římských staveb, a také kostel apoštolů s mozaikou znázorňující personifikaci moře.

jordánsko památky

Madaba je okouzlující město, které nabízí jedinečnou kombinaci historie, umění a kultury. Prohlídka Madaby je jako cesta zpět v čase, která vám umožní obdivovat krásu a zručnost starověkých umělců.

Pouštní zážitky a kempování

Jordánsko, země opředená tajemstvím a krásou, nabízí mnohem více než jen starobylá města a historické památky. Pro ty, kteří touží po dobrodružství a spojení s nespoutanou přírodou, je tu možnost kempování v poušti. Představte si noc pod širým nebem, obklopeni nekonečnými písečnými dunami Wadi Rum. Západ slunce barvící oblohu do ohnivých odstínů, hvězdy zářící s nebývalou intenzitou a ticho, které je tak hluboké, že slyšíte tlukot vlastního srdce. Kempování v poušti vám umožní zažít Jordánsko autentickým způsobem. Můžete se vydat na trek s beduínskými průvodci, projet se na velbloudech po nekonečných pláních, nebo se jen tak kochat klidem a krásou okolní krajiny. Vybavení pro kempování si můžete přivézt vlastní, nebo využít služeb některého z kempů, které nabízejí ubytování v tradičních stanech s veškerým komfortem. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli variantu, kempování v jordánské poušti bude nezapomenutelným zážitkem.

Jordánská kuchyně a pohostinnost

Při poznávání jordánských památek a historických skvostů se nezapomeňte ponořit i do bohatství jordánské kuchyně. Ta je stejně fascinující a pestrá jako samotná země. Jordánská pohostinnost je pověstná a jídlo hraje v jordánské kultuře klíčovou roli. Ať už se ocitnete v rušném Ammánu, v poklidné Petře nebo v pouštním kempu, vždy budete vřele přivítáni s otevřenou náručí a talířem plným lahodných pokrmů. Základem jordánské kuchyně je jehněčí a kuřecí maso, zelenina, luštěniny a aromatické koření. Typickým pokrmem, který musíte ochutnat, je mansaf - jehněčí maso vařené v jogurtu a podávané s rýží. Další lahůdkou je falafel, smažené kuličky z cizrny, a hummus, cizrnová pasta s tahini, citronovou šťávou a olivovým olejem. Sladkou tečkou na závěr pak může být knafeh, dezert z filo těsta, sýra a sirupu. Neodmyslitelnou součástí jordánské pohostinnosti je káva a čaj. Černý čaj s kardamomem a mátou je symbolem přátelství a pohostinnosti. Ponořte se do chutí a vůní Jordánska a užijte si nezapomenutelné kulinářské zážitky, které vám vaše cesta touto fascinující zemí jistě nabídne.

jordánsko památky
Srovnání jordánských památek
Památka Období Dostupnost Vstupné (orientační)
Petra Antika Celoročně 50 JD (cca 1600 Kč)
Wadi Rum Prehistorické Celoročně 5 JD (cca 160 Kč)
Jerash Římské Celoročně 10 JD (cca 320 Kč)

Bezpečnost a cestovní tipy

Jordánsko je obecně bezpečnou zemí pro turisty, ale jako v každé jiné destinaci je důležité dbát na základní bezpečnostní opatření a být si vědom svého okolí. Před cestou se zaregistrujte na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR a sledujte aktuální cestovní doporučení.

V turistických oblastech se setkáte s kapsáři, proto mějte cennosti vždy u sebe a nenechávejte je bez dozoru. V noci se vyhýbejte opuštěným uličkám a neosvětleným místům. Doporučuje se používat oficiální taxislužby a vyhýbat se neoznačeným vozům.

Při návštěvě památek a turistických atrakcí se oblékejte skromně a respektujte místní zvyky. Ženy by si měly zakrývat ramena a kolena, zejména při vstupu do mešit.

Voda z kohoutku není v Jordánsku pitná, proto pijte pouze balenou vodu. Dbejte na hygienu rukou a jídlo konzumujte pouze z důvěryhodných zdrojů.

Pokud se chystáte na výlet do pouště, informujte o tom svůj hotel a vezměte si s sebou dostatek vody, opalovací krém a pokrývku hlavy.

V případě nouze volejte číslo 112.

Víza a praktické informace

Pro vstup do Jordánska potřebují čeští občané vízum. To lze získat předem na Velvyslanectví Jordánského hášimovského království v Praze nebo po příletu na mezinárodní letiště Queen Alia v Ammánu. Pro získání víza na letišti je nutné předložit platný cestovní pas s minimální platností 6 měsíců po plánovaném odjezdu z Jordánska, zpáteční letenku a doklad o ubytování. Poplatek za jednorázové turistické vízum je 40 jordánských dinárů (JOD).

Jordánsko je bezpečnou a turisticky vstřícnou zemí. Doporučuje se však dodržovat základní bezpečnostní opatření, jako je nošení cenných věcí u sebe, vyhýbání se odlehlým oblastem v noci a respektování místních zvyků a tradic.

Místní měnou je jordánský dinár (JOD). Většina hotelů, restaurací a obchodů akceptuje kreditní karty, ale je vhodné mít u sebe i hotovost, zejména při návštěvě menších měst a vesnic.

jordánsko památky

Jordánsko má suché a horké podnebí s velkými teplotními rozdíly mezi dnem a nocí. Nejlepší doba pro návštěvu země je na jaře (březen-květen) a na podzim (září-listopad), kdy jsou teploty příjemné.

V Jordánsku se hovoří arabsky, ale v turistických oblastech se domluvíte i anglicky.

Publikováno: 01. 07. 2024

Kategorie: cestování