Objevte kouzlo Finských památek: Cesta za historií a krásou severu

Finsko Památky

Helsinské památky

Helsinki, hlavní město Finska, se pyšní bohatou historií a kulturou, která se odráží v jeho architektuře a památkách. Mezi nejvýznamnější patří katedrála v Helsinkách, impozantní luteránská katedrála s bílou fasádou a zelenými kopulemi, která se tyčí nad Senátním náměstím. Další dominantou města je pevnost Suomenlinna, zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, která se rozkládá na šesti ostrovech a nabízí fascinující pohled do vojenské historie. Pro milovníky umění je tu Ateneum, největší finská galerie umění, kde najdete díla finských i mezinárodních mistrů. Kostel ve skále Temppeliaukio, vytesaný přímo do skalního masivu, je pak architektonickým skvostem s jedinečnou atmosférou.

Turku: Starobylé město

Turku, ležící na jihozápadě Finska, je považováno za nejstarší město země s historií sahající až do 13. století. Díky své bohaté minulosti se může pochlubit řadou historických památek, jako je katedrála v Turku, symbol města a sídlo finské evangelicko-luteránské církve, nebo hrad Turku, impozantní středověká pevnost s muzeem uvnitř. Procházka po starém městě vás zavede do úzkých uliček lemovaných dřevěnými domy, které dýchají atmosférou minulých století. Turku, to není jen historie, ale i živé univerzitní město s rušným nočním životem a spoustou kulturních akcí.

Savonlinna: Jezerní pevnost

Savonlinna, malebné město v srdci Finské jezerní krajiny, je proslulé svou majestátní pevností Olavinlinna. Tato impozantní středověká pevnost, tyčící se na ostrově uprostřed jezera Saimaa, je jako vystřižená z pohádky. Postavena v 15. století, Olavinlinna odolávala útokům nepřátel a chránila východní hranice Švédska. Dnes je pevnost fascinující turistickou atrakcí, která láká návštěvníky z celého světa. Projděte se po hradbách s úchvatnými výhledy na jezero, prozkoumejte mučírnu a sklepení nebo se zúčastněte prohlídky s průvodcem a poznejte historii tohoto magického místa. Každé léto se v Olavinlinně koná proslulý Operní festival, který promění pevnost v kouzelnou scénu pod širým nebem.

Národní parky Finska

Finsko, země tisíců jezer a nekonečných lesů, se pyšní 41 národními parky. Tyto oblasti chrání jedinečnou severskou přírodu – od arktické tundry na severu po baltské pobřeží na jihu. Návštěvníci se mohou těšit na úchvatné scenérie, jako jsou mohutné žulové skály, křišťálově čistá jezera a husté borovicové lesy. Národní parky nabízejí nepřeberné možnosti pro outdoorové aktivity, ať už je to turistika, kanoistika, rybaření nebo pozorování ptáků. V zimě se pak krajina promění v ráj pro běžkaře a milovníky sněžnic. Ať už se vydáte do jakéhokoli finského národního parku, čeká vás nezapomenutelný zážitek v lůně panenské přírody.

Laponsko: Magie severu

Laponsko, kraj za polárním kruhem, je synonymem pro magickou severskou krásu. Nekonečné pláně pokryté sněhem a ledem se třpytí pod polární září, která tančí na noční obloze. Tady, v zemi Sámů, původních obyvatel Laponska, se čas zdá plynout pomaleji. Prozkoumejte divokou přírodu na saních tažených sobími spřeženími, užijte si saunu v tradičním dřevěném srubu a ochutnejte místní speciality, jako je sušený sobí maso nebo losos. Laponsko je místo, kde se sny o zasněžené pohádce stávají skutečností.

Finská architektura

Finská architektura je známá svou jednoduchostí, funkčností a propojením s přírodou. Typické jsou čisté linie, přírodní materiály jako dřevo a žula a důraz na světlo. Mezi významné finské architekty patří Alvar Aalto, jehož díla, jako je například Finlandia Hall v Helsinkách nebo Villa Mairea v Noormarkku, jsou považována za ikony moderní architektury. Dalšími významnými představiteli jsou Eliel Saarinen, autor helsinského hlavního nádraží, a jeho syn Eero Saarinen, který se proslavil svými organickými stavbami v USA. Finská architektura je stálou inspirací pro architekty po celém světě a ovlivňuje trendy v moderním stavitelství.

Muzea a galerie

Praha se pyšní spoustou muzeí a galerií pro každý vkus. Milovníci umění by neměli minout Národní galerii, která se rozkládá v několika budovách po celém městě a nabízí sbírky od středověku po modernu. Za návštěvu stojí i Veletržní palác s expozicemi moderního a současného umění. Pro zájemce o historii je tu Národní muzeum s bohatými sbírkami dokumentujícími českou historii a kulturu. Technické nadšence nadchne Národní technické muzeum s expozicemi o dopravě, architektuře a průmyslu. Ať už vás zajímá cokoli, v Praze si určitě přijdete na své.

Finské sauny a wellness

Finské sauny, neodmyslitelná součást finské kultury, si získávají oblibu po celém světě i u nás. Nabízejí jedinečný zážitek pro tělo i mysl. Tradiční finská sauna je vyhřívaná kamny na dřevo, moderní varianty využívají elektrické ohřívače. Vysoká teplota, suchý vzduch a následné ochlazení v ledové vodě nebo sněhu přináší řadu zdravotních benefitů. Saunování detoxikuje organismus, posiluje imunitní systém, uvolňuje svalové napětí a podporuje krevní oběh. Wellness centra a lázně často kombinují finské sauny s dalšími procedurami, jako jsou masáže, zábaly či aromaterapie, pro maximální relaxaci a regeneraci.

Publikováno: 10. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Karel Čapek

Tagy: finsko památky | památky ve finsku