Objevte kouzlo Plzeňských památek: Tipy na nezapomenutelný výlet

Plzeňské Památky

Plzeňský Prazdroj: Pivovar s tradicí

Plzeňský Prazdroj je neodmyslitelně spjat s historií a kulturou Plzně. Tento pivovar, založený roku 1842, se stal symbolem města a jeho věhlas se rozšířil do celého světa. Jeho založení je úzce spjato s rozvojem Plzně v 19. století, kdy se město stalo významným průmyslovým centrem. Pivovar se nachází v historickém centru města a jeho areál je sám o sobě památkou. Návštěvníci zde mohou obdivovat původní budovy pivovaru, včetně historické varny a spilky. Součástí prohlídky je i návštěva pivovarského muzea, které dokumentuje historii pivovarnictví v Plzni od jeho počátků až po současnost.

Plzeňský Prazdroj ale není jedinou památkou, kterou Plzeň nabízí. Město se pyšní řadou historických staveb, z nichž nejvýznamnější je bezpochyby katedrála svatého Bartoloměje s nejvyšší kostelní věží v České republice. Za návštěvu stojí také renesanční radnice a Velká synagoga, jedna z největších synagog na světě. Plzeň je také významným centrem kultury a umění. Nachází se zde Divadlo Josefa Kajetána Tyla, Západočeské muzeum a řada galerií.

Spojení pivovarské tradice a bohaté historie dělá z Plzně fascinující destinaci pro turisty z celého světa.

Náměstí Republiky: Srdce Plzně

Náměstí Republiky je srdcem Plzně a místem s bohatou historií. Dominantou náměstí je katedrála svatého Bartoloměje s nejvyšší kostelní věží v České republice (102,6 m). Výstup na věž nabízí úchvatný výhled na město a okolí. Na náměstí se nachází také renesanční radnice, Morový sloup se sochou Panny Marie a kašna se sochou anděla.

Památka Popis Vstupné Otevírací doba
Pivovar Plzeňský Prazdroj Největší pivovar v České republice, prohlídky s degustací piva. Ano Denně
Velká synagoga Druhá největší synagoga na světě. Ano Kromě sobot a židovských svátků
Katedrála sv. Bartoloměje Dominanta Plzně s nejvyšší kostelní věží v Česku. Zdarma Denně

Na náměstí Republiky se konají významné kulturní a společenské akce, jako jsou Slavnosti svobody, vánoční trhy a různé koncerty. Náměstí je obklopeno historickými domy s krásnými fasádami a podloubími, které skrývají řadu obchodů, restaurací a kaváren.

V těsné blízkosti náměstí se nachází další významné památky, jako je Velká synagoga, Pivovarské muzeum v historických prostorách pivovaru Pilsner Urquell a historické podzemí. Náměstí Republiky je ideálním výchozím bodem pro poznávání krás Plzně.

Katedrála sv. Bartoloměje: Majestátní dominanta

Katedrála svatého Bartoloměje je majestátní dominantou Plzně a symbolem bohaté historie města. Její štíhlá věž, tyčící se do výšky 102,26 metrů, je nejvyšší kostelní věží v České republice a nabízí úchvatný panoramatický výhled na město a okolí.

Stavba katedrály započala koncem 13. století a trvala několik století, což se odráží v rozmanitosti architektonických stylů. Obdivovat tak můžeme gotické prvky, barokní kaple i novogotické úpravy.

V interiéru katedrály se nachází řada cenných uměleckých děl, včetně slavné Plzeňské madony, gotické sochy z 14. století, která je považována za jeden z nejkrásnějších příkladů českého gotického sochařství. Za pozornost stojí i hlavní oltář z 19. století, barokní kazatelna a vzácné gotické fresky.

Katedrála svatého Bartoloměje je nejen významnou církevní památkou, ale také důležitým kulturním centrem. Pravidelně se zde konají koncerty, výstavy a další kulturní akce. Návštěva katedrály je nezapomenutelným zážitkem pro milovníky historie, umění i architektury.

Velká synagoga: Architektonický skvost

Velká synagoga v Plzni je třetí největší synagogou na světě a bezesporu jednou z nejvýznamnějších památek města Plzně. Byla postavena v letech 1888-1892 podle návrhu vídeňského architekta Fleisschmanna a pyšní se nádhernou novorenesanční fasádou s maurskými a románskými prvky. Interiér synagogy je stejně impozantní jako její exteriér, s bohatou výzdobou, vitrážovými okny a monumentálním prostorem, který pojme až 2000 věřících. Během druhé světové války byla synagoga nacisty zdevastována, ale naštěstí se dochovala a po válce byla zrekonstruována. Dnes slouží svému původnímu účelu a je také významným kulturním centrem, kde se konají koncerty, výstavy a další akce. Návštěva Velké synagogy je nezapomenutelným zážitkem pro každého, kdo se zajímá o historii, architekturu nebo židovskou kulturu.

Pivovarské muzeum: Historie piva v Plzni

Plzeň, město proslavené zlatavým mokem, nabízí hluboký ponor do historie vaření piva v Pivovarském muzeu. Nachází se v historickém centru Plzně, v domě z 15. století, který je sám o sobě památkou. Muzeum vás provede fascinující cestou od starověkého Egypta až po moderní technologie výroby piva. Objevíte tajemství sladovnického řemesla, výroby sladu a chmele, a nahlédnete do procesu kvašení a stáčeni piva.

K vidění jsou zde unikátní exponáty, jako jsou historické pivní lahve, starobylé dokumenty a rytiny, a také funkční modely pivovarnických zařízení. Zvláštní pozornost si zaslouží replika středověké pivnice, kde si můžete vychutnat atmosféru starých časů. Pivovarské muzeum není jen nudnou expozicí, ale interaktivním zážitkem, který osloví celou rodinu. Pro děti je připravena zábavná stezka a hry s pivní tématikou.

Pivovarské muzeum je skvělým doplňkem k návštěvě Plzeňského Prazdroje, jednoho z nejznámějších pivovarů na světě. Společně vám poskytnou ucelený obraz o historii a tradici plzeňského piva, které si získalo srdce milovníků piva po celém světě.

Západočeské muzeum: Umění a historie regionu

Západočeské muzeum v Plzni, to není jen tak ledajaké muzeum. Je to brána do bohaté historie a umění západočeského regionu, která vás vtáhne do svého příběhu. Uvnitř jeho zdí se skrývají poklady, které vyprávějí o životě v Plzni a okolí od nepaměti až po současnost.

Zaujmou vás archeologické nálezy z doby Keltů a Slovanů, které vám přiblíží život našich předků. Obdivovat můžete vzácné gotické sochy a obrazy, které zdobily plzeňské kostely a kláštery. Zavzpomínáte na slávu plzeňského pivovarnictví v expozici věnované historii piva. A co teprve procházka dobovými interiéry měšťanských domů, kde se na chvíli ocitnete v minulosti?

Západočeské muzeum ale není jen o minulosti. Nabízí také výstavy moderního a současného umění, které vás zaručeně osloví. Pro milovníky umění je tu stálá expozice děl světoznámého plzeňského rodáka Jiřího Trnky.

Ať už se zajímáte o historii, umění nebo jen chcete poznat krásy Plzně a okolí, Západočeské muzeum je tím pravým místem pro vás.

Lochotínský amfiteátr: Letní kulturní scéna

Lochotínský amfiteátr je významnou kulturní památkou a oblíbeným místem letních kulturních akcí v Plzni. Nachází se v malebném prostředí Lochotínského parku, který je sám o sobě vyhledávaným cílem obyvatel i návštěvníků města. Amfiteátr byl vybudován v 50. letech 20. století a od té doby hostil nespočet koncertů, divadelních představení a filmových projekcí. Jeho kapacita dosahuje několika tisíc diváků, kteří si mohou vychutnat jedinečnou atmosféru pod širým nebem.

Amfiteátr je známý svou výbornou akustikou a impozantním jevištěm, které poskytuje dostatek prostoru pro velkolepé produkce. V minulosti zde vystoupila řada známých českých i zahraničních umělců a souborů. Díky své poloze v Lochotínském parku je amfiteátr snadno dostupný jak pěšky, tak i městskou hromadnou dopravou. V jeho blízkosti se nachází dostatek parkovacích míst.

Lochotínský amfiteátr je neodmyslitelnou součástí kulturního dědictví Plzně a místem s neopakovatelnou atmosférou. Každé léto ožívá hudbou, tancem a divadelním uměním, čímž přispívá k bohaté kulturní nabídce města.

Dinopark Plzeň: Zábava pro celou rodinu

Dinopark Plzeň není jen tak obyčejný park. Je to brána do minulosti, kde se setkáte s majestátními tvory, kteří kdysi vládli naší planetě – dinosaury. Nachází se v malebném prostředí Borské přehrady, která je sama o sobě oblíbeným místem k relaxaci a odpočinku. Procházka mezi pohyblivými a realisticky zpracovanými modely dinosaurů v životní velikosti je zážitkem pro malé i velké. Děti se dozví spoustu zajímavostí o životě dinosaurů, o jejich zvycích a o tom, jak svět vypadal před miliony let.

A co Plzeň sama? Město piva a historie vás uchvátí svými památkami. Navštivte katedrálu sv. Bartoloměje s nejvyšší kostelní věží v České republice, prozkoumejte tajemství plzeňského podzemí nebo se osvěžte pivem Pilsner Urquell přímo v místě jeho zrodu. Plzeň nabízí nepřeberné množství zábavy a poznání pro celou rodinu. Spojte návštěvu Dinoparku s poznáváním historického centra a užijte si den plný dobrodružství.

Plzeň, to není jen pivo. To je také dech historie, který na vás dýchne z každého kamene na náměstí, z majestátnosti katedrály svatého Bartoloměje i z tajemných chodeb pod městem. Plzeňské památky, to je cesta časem, která vás okouzlí svou krásou a rozmanitostí.

Anežka Nováková

Techmania Science Center: Interaktivní expozice

Techmania Science Center se nachází v industriálním srdci Plzně, v historických budovách Škodových závodů. Tato poloha není náhodná. Právě průmyslová tradice a inovační duch Plzně se prolínají celým centrem a dělají z něj unikátní spojení historie a moderní vědy. Expozice Techmanie nenechají nikoho na pochybách, že věda je dobrodružství. Interaktivní exponáty vtáhnou malé i velké návštěvníky do světa fyziky, chemie, biologie a dalších vědních oborů. Můžete si tu vyzkoušet, jak fungují různé přírodní zákony, otestovat své smysly nebo se proletět vesmírem.

Techmania Science Center ale není jen o exponátech. Nabízí také bohatý program workshopů, science show a dalších vzdělávacích akcí pro školy i širokou veřejnost. Díky tomu se stává ideálním místem pro rodinný výlet, školní exkurzi nebo jen tak pro potěšení z poznávání. Ať už se vydáte do Techmanie za poznáním, zábavou nebo obojím, jedno je jisté – nudit se tu nebudete. A kdo ví, třeba se vám podaří odhalit i některé z tajemství, která skrývá fascinující svět vědy a techniky.

Zoologická a botanická zahrada: Oáza klidu

Plzeň, město piva a historie, skrývá i poklidnou oázu zeleně a klidu – Zoologickou a botanickou zahradu města Plzně. Nachází se v malebném údolí řeky Mže a rozkládá se na ploše 21 hektarů. Založena byla v roce 1926 a od té doby se stala domovem pro tisíce zvířat a rostlin z celého světa.

Procházka zoologickou zahradou je jako cesta kolem světa. Návštěvníci zde mohou obdivovat majestátní šelmy, jako jsou tygři a lvi, ale i roztomilé opičky, barevné papoušky a mnoho dalších exotických tvorů. Botanická část zahrady pak láká na sbírky vzácných dřevin, bylin a květin. Nechybí ani tropický pavilon s exotickými motýly a rostlinami.

Plzeňská zoologická a botanická zahrada není jen místem zábavy, ale i důležitým centrem ochrany přírody a vzdělávání. Probíhají zde programy na záchranu ohrožených druhů a vzdělávací aktivity pro školy i veřejnost.

Návštěva zoologické a botanické zahrady je skvělým tipem na výlet pro celou rodinu. Krásné prostředí, fascinující zvířata a poučné expozice zaručí nezapomenutelný zážitek pro malé i velké.

Štruncovy sady: Procházka zelení

Štruncovy sady, to je oáza klidu uprostřed ruchu velkoměsta. Tyto sady, pojmenované po významném plzeňském purkmistrovi Josefu Štruncovi, patří k nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším parkům v Plzni. Procházka tímto zeleným klenotem vám umožní na chvíli zapomenout na každodenní starosti a pokochat se krásou vzrostlých stromů, pestrobarevných květin a zurčících fontán.

Vaše kroky vás zavedou kolem novorenesančního letohrádku, který je dnes sídlem Západočeského muzea. V jeho expozicích se seznámíte s historií a kulturou Plzeňska. Nedaleko odtud se nachází také významná technická památka – vodní věž, která v minulosti zásobovala vodou celou Plzeň. Dnes slouží jako rozhledna, z níž se vám naskytne úchvatný panoramatický výhled na město a jeho okolí.

Štruncovy sady jsou ideálním místem pro odpočinek, relaxaci i aktivní trávení volného času. Najdete zde dětská hřiště, sportoviště i restaurace s letními zahrádkami. Ať už se vydáte na romantickou procházku ve dvou, rodinný výlet nebo jen tak na procházku se psem, Štruncovy sady vás okouzlí svou jedinečnou atmosférou a krásou.

Podzemí Plzně: Tajemství pod povrchem

Plzeň, město piva a historie, skrývá pod svými dlažebními kostkami tajemný svět plný chodeb, sklepů a studní. Toto podzemí, budované po staletí, sloužilo Plzeňanům jako úkryt v dobách nebezpečí, sklad potravin i místo pro výrobu piva. Dnes se nám otevírá možnost nahlédnout do tohoto fascinujícího světa a poznat tak Plzeň z jiné perspektivy.

Prohlídkové trasy

Prohlídkové trasy Plzeňského historického podzemí nás zavedou do spletité sítě chodeb, která se táhne v délce téměř 20 kilometrů pod historickým centrem města. Během prohlídky se dozvíme o historii vzniku podzemí, o jeho využití v minulosti i o legendách, které se k němu váží. Navštívíme repliky dílen a skladů, kde na vlastní oči uvidíme, jak se v minulosti žilo a pracovalo.

Další zajímavá podzemní místa

Kromě historického podzemí se v Plzni nachází i další zajímavé podzemní prostory. Například Pivovarské muzeum v Plzni nabízí prohlídku historických sklepů, kde se dozvíme o historii vaření piva v Plzni. Za návštěvu stojí i katakomby pod katedrálou sv. Bartoloměje, které sloužily jako pohřebiště.

Návštěva Plzeňského podzemí je nezapomenutelným zážitkem pro malé i velké. Je to skvělá příležitost, jak poznat historii Plzně z jiné perspektivy a dozvědět se něco nového o tomto fascinujícím městě.

Galerie města Plzně: Moderní umění

Galerie města Plzně je nepostradatelnou zastávkou pro milovníky moderního a současného umění. Galerie sídlí v historickém centru Plzně, v budově bývalého starého Masných krámů, která je sama o sobě architektonickou památkou. V expozicích a na výstavách galerie se můžete seznámit s díly významných českých umělců 20. a 21. století, včetně děl plzeňských rodáků a osobností spjatých s Plzní.

Galerie se zaměřuje na sbírkotvornou činnost, především na díla českého umění 19. století a klasické moderny. Pro návštěvníky je připraven bohatý program, který zahrnuje komentované prohlídky, workshopy, přednášky a další doprovodné akce. Galerie města Plzně je tak ideálním místem pro setkání s uměním a kulturou v samém srdci západočeské metropole.

Muzeum loutek: Pro malé i velké

Plzeň, město piva a technické historie, skrývá i poklad pro milovníky loutek a divadla. Muzeum loutek v Plzni, sídlící v historickém centru města, nabízí fascinující cestu do světa maňásků, marionet a loutkového divadla. Expozice muzea provede návštěvníky historií loutkářství od jeho počátků až po současnost. Děti i dospělí se seznámí s tradičními českými loutkami, obdivovat budou krásu historických loutek z různých koutů světa. Kromě prohlídky stálých expozic nabízí Muzeum loutek i bohatý program pro školy a veřejnost. Pořádají se zde loutková představení, workshopy a další doprovodné akce. Návštěva Muzea loutek v Plzni je tak zážitkem pro celou rodinu. Propojuje v sobě historii, umění a zábavu. Muzeum loutek se nachází v historickém domě U Salzmannů, který je sám o sobě památkou. Budova s krásnou renesanční fasádou je typickým příkladem plzeňské měšťanské architektury. Návštěvu Muzea loutek tak můžete spojit s procházkou historickým centrem Plzně. Mezi další významné památky v Plzni patří katedrála sv. Bartoloměje, Velká synagoga, Pivovarské muzeum a mnoho dalších.

Památník obětem zla: Pocta historii

Plzeň, město s bohatou historií, nese stopy radosti i smutku. Mezi významné památky patří ty, jež připomínají temné kapitoly minulosti a vzdávají hold obětem zla. Jedním z takových míst je Památník obětem zla, pietní prostor věnovaný obětem nacismu a komunismu. Nachází se v centru města a slouží jako připomínka hrůz totalitních režimů. Dalším místem úcty je židovský hřbitov, tichý kout ukrývající příběhy plzeňské židovské komunity, těžce zasažené holocaustem. Nedaleko Plzně se nachází památník Lidice, připomínající tragický osud obce vypálené nacisty. Tyto památky nejsou jen kameny a nápisy, ale svědkové minulosti, kteří nám připomínají cenu svobody a důležitost boje proti nesnášenlivosti. Navštívit tato místa znamená dotknout se historie a uctít památku těch, kteří se stali oběťmi zla. Je to i závazek pro budoucnost, aby se podobné hrůzy už nikdy neopakovaly.

Publikováno: 26. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Karel Čapek

Tagy: plzeňské památky | památky v plzni