Objevte skryté poklady: Památky Zlínský kraj vás uchvátí!

Památky Zlínský Kraj

Zlínský funkcionalismus: Architektura Baťa

Zlín, město proslulé obuví Baťa, skrývá architektonický poklad - funkcionalismus. Zlínský funkcionalismus, s jeho důrazem na účelnost a jednoduchost, se odráží v unikátních stavbách, které dodnes utvářejí tvář města. Architektura Baťa, s typickými cihlovými budovami a ocelovými konstrukcemi, je toho zářným příkladem. Tovární haly s prosklenými stěnami, školy, nemocnice a obytné domy - to vše neslo charakteristické rysy tohoto stylu. Památky Zlínského kraje tak obohacuje i tento specifický architektonický styl, který je fascinující připomínkou industriální minulosti regionu. Ať už se vydáte do Zlína nebo do dalších koutů Zlínského kraje, památky ve Zlínském kraji spjaté s funkcionalismem a odkazem firmy Baťa vás uchvátí svou nadčasovostí a originalitou.

Zámek Lešná a jeho zoologická zahrada

V srdci Zlínského kraje, obklopen romantickou krajinou Vizovických vrchů, se nachází jeden z nejkrásnějších zámků na Moravě – zámek Lešná. Jeho historie sahá až do 13. století, ale dnešní podobu získal během romantické přestavby v 19. století. Inspirací pro tehdejší majitele, šlechtický rod Seilern-Aspangů, se stala anglická tudorovská gotika. Díky tomu dnes můžeme obdivovat zámek s cimbuřím, věžemi a arkádami, který jako by vypadl z pohádky.

Kromě samotného zámku láká Lešná i svou rozlehlou zoologickou zahradou. Ta patří k nejnavštěvovanějším turistickým cílům ve Zlínském kraji. Na ploše více než 50 hektarů zde žije přes 2000 zvířat z celého světa. Návštěvníci se mohou projít mezi výběhy lvů, slonů, žiraf nebo medvědů a obdivovat exotické druhy ptáků a plazů. Zoo Lešná se pyšní také moderními pavilony, které zvířatům poskytují co nejpřirozenější prostředí. Pro rodiny s dětmi je zde připraveno dětské hřiště, vláček a další atrakce. Návštěva zámku Lešná a přilehlé zoologické zahrady je tak skvělým tipem na výlet pro celou rodinu.

Hrad Buchlov: Strážce Slovácka

Tyčící se na zalesněném kopci nad malebnou obcí Buchlovice, Hrad Buchlov je právem považován za jednu z nejvýznamnějších památek Zlínského kraje. Jeho historie sahá až do 13. století, kdy byl založen jako strážní bod na strategicky důležité obchodní stezce. Během staletí prošel mnoha proměnami, od gotického hradu přes renesanční sídlo až po barokní pevnost. Dnes se pyšní impozantní architekturou, která snoubí prvky všech těchto slohů a vytváří tak jedinečný a okouzlující celek. Návštěvníci se mohou těšit na prohlídku dobových interiérů, rozsáhlých sbírek zbraní, obrazů a nábytku, ale i na úchvatné výhledy do okolní krajiny. Hrad Buchlov je zkrátka místem, které vás přenese v čase a okouzlí svou krásou a historií.

Valašské muzeum v přírodě: Rožnov pod Radhoštěm

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm je skanzen a zároveň nejstarší a největší muzeum v přírodě ve střední Evropě. Nachází se v malebném údolí řeky Bečvy a je rozděleno do tří areálů: Dřevěné městečko, Valašská dědina a Mlýnská dolina. V Dřevěném městečku se nacházejí roubené stavby z 18. a 19. století, které dokumentují život měšťanů a řemeslníků. Návštěvníci zde najdou například radnici, školu, hospodu nebo obchody. Valašská dědina představuje život na valašském venkově v 18. a 19. století. Najdete zde dřevěné chalupy, stodoly, kapli a další stavby. Mlýnská dolina je pak věnována vodním stavbám a technice. Návštěvníci zde uvidí funkční vodní mlýn, pilu nebo hamr. Valašské muzeum v přírodě je jedním z nejvýznamnějších turistických cílů Zlínského kraje. Každoročně sem zavítá přes 300 000 návštěvníků. Muzeum nabízí kromě prohlídek také řadu doprovodných akcí, jako jsou jarmarky, folklorní festivaly nebo ukázky tradičních řemesel. Pro turisty, kteří se zajímají o historii, architekturu a lidovou kulturu, je Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm skvělou volbou.

Zajímavé památky Zlínského kraje
Památka Typ Město Přibližná roční návštěvnost
Baťův mrakodrap Architektonická památka Zlín 50 000+
Hrad Buchlov Hrad Buchlovice 100 000+
Zámek Lešná Zámek a zoologická zahrada Zlín 300 000+

Poutní kostel Velehrad: Duchovní centrum Moravy

V srdci Moravského Slovácka, zasazený do malebné krajiny, se tyčí poutní kostel Velehrad, jeden z nejvýznamnějších duchovních symbolů České republiky. Jeho historie je úzce spjata s cyrilometodějskou tradicí a příchodem věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Moravu v 9. století. Velehrad je považován za centrum jejich misie, odkud se křesťanství šířilo do dalších slovanských zemí. Barokní bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje, která dnes tvoří dominantu areálu, byla vybudována v 17. století na místě staršího románského chrámu. Pro svou architektonickou a duchovní hodnotu byl velehradský kostel v roce 1985 povýšen papežem Janem Pavlem II. na baziliku minor. Každoročně se zde konají významné církevní slavnosti, které přitahují tisíce poutníků z České republiky i zahraničí, zejména pak na svátek svatých Cyrila a Metoděje 5. července.

Hrad Lukov: Zřícenina s krásným výhledem

Hrad Lukov, tyčící se na kopci nad obcí Lukov, patří k nejrozsáhlejším hradním zříceninám na Moravě a je právem považován za perlu Zlínského kraje. Jeho historie sahá až do 13. století a je spjata s mnoha významnými rody, jako byli páni z Kunštátu či Šternberkové. Procházka hradem je jako cesta časem. Můžete se kochat gotickými sklepeními, renesančními paláci i barokními úpravami. Z hradního vrchu se vám naskytne dechberoucí výhled na malebnou krajinu Hostýnských vrchů a Vizovických vrchů. Hrad Lukov je ideálním cílem pro milovníky historie, romantiky i krásné přírody. Ať už se vydáte na jeho prohlídku s rodinou, přáteli nebo sami, zaručeně na vás dýchne jeho magická atmosféra.

Zámek Kroměříž: Květná a Podzámecká zahrada

Kroměříž, město ležící na Zlínsku, se pyšní jedním z nejkrásnějších zámeckých komplexů v České republice. Není divu, že je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Kromě samotného zámku s jeho bohatě zdobenými interiéry a vzácnými uměleckými sbírkami, jsou to především dvě nádherné zahrady, které okouzlí každého návštěvníka. Květná zahrada, založená v 17. století, je mistrovským dílem barokní zahradní architektury. Její geometricky přesné tvary, květinové záhony, fontány a bludiště z živých plotů vás přenesou do pohádky. Procházka Podzámeckou zahradou, která se rozkládá na břehu řeky Moravy, je pak spíše romantickým zážitkem. Najdete zde staleté stromy, rozlehlé louky, jezírka s lekníny a také unikátní Kolonádu. Obě zahrady jsou skvělým místem pro relaxaci, procházky i pikniky. Kroměřížské zahrady jsou bezpochyby jedním z nejkrásnějších klenotů Zlínského kraje a památkou, kterou byste si při návštěvě tohoto regionu neměli nechat ujít.

Holešovská synagoga: Památka židovské kultury

Holešovská synagoga, nacházející se ve Zlínském kraji, je významnou památkou židovské kultury a připomínkou bohaté historie židovského osídlení na Moravě. Tato renesanční stavba z 16. století je unikátní svou výzdobou. Interiér synagogy zdobí vzácné nástěnné malby s biblickými motivy a bohatá štuková výzdoba. Díky své architektonické a historické hodnotě je synagoga chráněna jako národní kulturní památka a patří k nejvýznamnějším památkám ve Zlínském kraji. V současnosti slouží jako kulturní a vzdělávací centrum, kde se konají výstavy, koncerty a přednášky. Návštěvníci se zde mohou seznámit s historií a kulturou Židů na Moravě a prohlédnout si tuto unikátní památku. Holešovská synagoga je tak nejen připomínkou minulosti, ale i živým místem setkávání a poznávání.

Rozhledna Brdo: Panoramatické výhledy na Chřiby

Zlínský kraj se může pochlubit mnoha krásami a jednou z nich je bezesporu i rozhledna Brdo. Tato dřevěná stavba, tyčící se do výšky 24 metrů, se nachází na stejnojmenném vrchu v pohoří Chřiby. Z jejího vrcholu se vám naskytne nezapomenutelný panoramatický výhled na malebnou krajinu. Dohlédnout můžete až na Hostýnské vrchy, Vizovické vrchy, Bílé Karpaty a za příznivého počasí i na vrcholky Malé Fatry na Slovensku. Rozhledna je celoročně volně přístupná a vede k ní pohodlná cesta, takže je ideálním cílem pro rodinný výlet. V okolí rozhledny se nachází turistické stezky, které vás provedou krásami Chřibů. Navštívit můžete například zříceninu hradu Cimburk, Buchlov nebo přírodní památku Komínky.

Muzeum jihovýchodní Moravy: Historie a tradice regionu

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, založené roku 1914, nabízí fascinující cestu historií a tradicemi Zlínského kraje. Expozice prezentují archeologické nálezy od pravěku po středověk, dokumentující osídlení kraje již od dob Keltů a Slovanů. Návštěvníci se seznámí s vývojem řemesel, například s tradiční výrobou keramiky ve Valašských Kloboukách, nebo se slavným zlínským obuvnickým průmyslem, jehož symbolem se stala firma Baťa. Muzeum spravuje i památky ve Zlínském kraji, například hrad Buchlov, tyčící se nad majestátními Chřiby, nebo zámek Vizovice, proslavený svou bohatou historií a krásnými zahradami. Tyto památky ožívají prostřednictvím tematických výstav, koncertů a kulturních akcí, které muzeum pořádá. Muzeum jihovýchodní Moravy tak není jen statickou institucí, ale živým centrem poznání, které návštěvníkům zprostředkovává poutavý příběh Zlínského kraje.

Zlín a Valašsko, to není jenom o baťovském funkcionalismu. Je to kraj s bohatou historií, od hradů Buchlova a Lukova, přes malebné vesničky s roubenkami, až po moderní architekturu.

Jaroslav Beneš

Skanzen Strážnice: Lidová architektura Slovácka

Skanzen ve Strážnici, součást Národního ústavu lidové kultury, je jedním z nejvýznamnějších muzeí v přírodě v České republice a patří k nejnavštěvovanějším památkám Zlínského kraje. Nachází se na jihovýchodní Moravě, v malebné oblasti Slovácka, proslulé svým bohatým folklórem, kroji a lidovou architekturou. Muzeum shromažďuje, chrání a prezentuje tradiční lidové stavby z oblasti jihovýchodní Moravy, především pak ze Slovácka. Návštěvníci zde mohou obdivovat více než 30 stavebních památek, které dokumentují rozmanitost a krásu lidové architektury tohoto regionu. Mezi nejzajímavější objekty patří roubené domy, stodoly, vinné sklepy, kovárna a větrný mlýn. Skanzen Strážnice není jen statickou expozicí. Pravidelně se zde konají folklórní festivaly, jarmarky, workshopy a další akce, které přibližují tradiční lidovou kulturu a řemesla. Díky tomu si návštěvníci mohou vychutnat autentickou atmosféru minulých století a poznat krásu a bohatství kulturního dědictví Slovácka. Skanzen Strážnice je tak ideálním místem pro výlet za poznáním, zábavou i odpočinkem pro celou rodinu.

Jeskyně Na Špičáku: Nejstarší zpřístupněná jeskyně v ČR

V malebné krajině Zlínského kraje, nedaleko obce Pstruží, se ukrývá fascinující přírodní památka – Jeskyně Na Špičáku. Tato labyrintová spleť chodeb a dómů, vymodelovaná v devonských vápencích, je nejstarší zpřístupněnou jeskyní na území České republiky. První zmínky o ní pocházejí již z roku 1839, kdy se do jejích útrob vydávali první dobrodruzi. Oficiálně byla pro veřejnost otevřena v roce 1885 a od té doby láká návštěvníky z blízkého i dalekého okolí.

Jeskyně Na Špičáku je unikátní nejen svou historií, ale i neobvyklým tvarem chodeb. Na rozdíl od jiných jeskyní, kde se prostory rozšiřují do výšky, se zde setkáte s chodbami oválného tvaru, připomínajícími spíše chodby důlní. Tento specifický tvar je výsledkem koroze, způsobené prouděním podzemních vod v minulosti. Prohlídková trasa, dlouhá přibližně 250 metrů, vás provede nejzajímavějšími částmi jeskyně, včetně Jezerního dómu s jezírkem a Pohádkové síně, kde se můžete kochat krásou krápníkové výzdoby.

Jeskyně Na Špičáku je ideálním cílem pro rodinný výlet. Snadná dostupnost, příjemná teplota okolo 8 °C a poutavý výklad průvodců z ní činí atraktivní turistickou destinaci v každém ročním období.

Lázně Luhačovice: Architektura a léčivé prameny

Lázně Luhačovice, perlou Zlínského kraje, neoplývají jen léčivými prameny, ale i architektonickými skvosty. Lázeňská architektura, ovlivněná secesí a stylem lidové architektury Valašska, dodává místu nezaměnitelnou atmosféru. Mezi nejvýznamnější památky patří Jurkovičův dům, dílo architekta Dušana Jurkoviče, jehož typické prvky, jako jsou dřevěné balkony a sgrafita, zdobí i další stavby ve městě. Kromě Jurkovičova domu stojí za zmínku i Lázeňský dům Jestřabí, jehož fasáda je zdobena motivy z pohádek o ptácích. Procházka Luhačovicemi je tak i cestou za architektonickými poklady Zlínského kraje.

Hrad Malenovice: Gotická pevnost u Zlína

Hrad Malenovice, tyčící se nad obcí stejného jména, je jednou z nejvýznamnějších památek Zlínského kraje. Jeho historie sahá až do 14. století, kdy byl založen jako gotická pevnost. Během staletí prošel mnoha přestavbami a dnes se pyšní kombinací gotických, renesančních a barokních prvků. Návštěvníci si mohou prohlédnout například hradní nádvoří s arkádami, kapli sv. Vavřince či hradní sklepení. Z hradní věže se pak otevírá nádherný výhled na okolní krajinu Hostýnských vrchů. Hrad Malenovice je ideálním cílem výletu pro všechny milovníky historie a krásné přírody. V jeho okolí se nachází řada turistických tras a cyklostezek, které lákají k prozkoumání památek ve Zlínském kraji.

Publikováno: 20. 11. 2024

Kategorie: cestování