Objevte skryté poklady Vysočiny: Průvodce nejkrásnějšími památkami

Vysočina Památky

Tajemné hrady Vysočiny

Vysočina, kraj malebných kopců a hlubokých lesů, ukrývá ve svém srdci nespočet tajemství. Mezi nimi se tyčí starobylé hrady, němý svědci minulosti, opředené pověstmi a legendami. Tyto kamenné památky na Vysočině lákají cestovatele z blízka i z daleka, aby odhalili jejich příběhy a nechali se unést atmosférou dávno minulých časů. Zřícenina hradu Zubštejn, tyčící se nad řekou Jihlavou, vypráví o bojích mocných rodů a skrývá tajemství loupeživého rytíře. Nedaleko ležící hrad Pernštejn, jeden z nejzachovalejších hradů v Čechách, zase okouzlí návštěvníky svou majestátností a bohatou historií. Jeho zdi pamatují slavné královské návštěvy i pohnuté osudy šlechtických rodů. A co teprve tajemný hrad Lipnice nad Sázavou, kde pobýval i slavný český lékař Ján Jesenius? Jeho silueta se rýsuje na skalnatém ostrohu a nabízí dechberoucí výhledy do kraje. Vysočina, to není jen krásná příroda, ale i fascinující historie, která ožívá v památkách, jako jsou tyto hrady.

Poutní místa a kostely

Vysočina se pyšní nejen krásnou přírodou, ale i bohatou historií a kulturou. Důkazem jsou četné památky, mezi nimiž hrají významnou roli poutní místa a kostely. Tyto stavby, často obklopené tajemstvím a legendami, lákají návštěvníky z blízka i daleka. Mezi nejznámější poutní místa na Vysočině patří bezesporu Žďár nad Sázavou s unikátním kostelem sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Toto dílo architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela, zapsané na seznamu UNESCO, uchvacuje svou symboliku a barokní gotikou. Neméně působivý je i klášter v Třebíči s bazilikou sv. Prokopa, který je rovněž součástí světového dědictví. Klid a duchovní atmosféru naleznete také v malebném prostředí kostela sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou. Tento gotický chrám s barokními prvky je známý svými vzácnými freskami a je oblíbeným cílem milovníků historie a umění. Zapomenout nesmíme ani na poutní kostel Panny Marie Bolestné v Křtinách, který je významným mariánským poutním místem. Jeho monumentální architektura a bohatá vnitřní výzdoba každoročně přitahují tisíce věřících i turistů. Poutní místa a kostely na Vysočině tak představují fascinující kapitolu historie a spirituality, která oslovuje a inspiruje i v dnešní době.

Zříceniny s příběhem

Vysočina, kraj malebných kopců a hlubokých lesů, ukrývá ve svém srdci i příběhy dávno minulých časů. Tyto příběhy, opředené tajemstvím a romantikou, ožívají v kamenných zdech zřícenin, jež se tyčí na kopcích a strážní nad krajinou. Každý kámen, každý oblouk vypráví o životě, lásce i boji.

Srovnání památek na Vysočině
Památka Typ Lokalita Přístupnost
Telč Historické centrum Kraj Vysočina Celoročně
Žďár nad Sázavou - Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře Kostel, památka UNESCO Kraj Vysočina Květen - Září
Třebíč - Bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť Památka UNESCO Kraj Vysočina Celoročně (s výjimkou bohoslužeb)

Zřícenina hradu Zubštejn, pyšně se tyčící nad řekou Jihlavou, je toho důkazem. Kdysi nedobytná pevnost, dnes němý svědek bouřlivé historie. Mezi jeho troskami se proháněl vítr a šeptal příběhy o loupeživých rytířích a sličných paních.

Nedaleko odtud, v lesích u Třebíče, se skrývá zřícenina hradu Sádek. Místo opředené legendami o zakopaném pokladu a pověstmi o Bílé paní. Ať už jsou tyto příběhy pravdivé, nebo ne, dodávají tomuto místu magickou atmosféru.

Procházka mezi ruinami hradů a tvrzí na Vysočině není jen výletem do minulosti, ale i cestou za poznáním a fantazií. Je to příležitost dotknout se historie a zaposlouchat se do tichých příběhů, které nám vypráví kameny.

Lidová architektura

Vysočina se pyšní nejen krásnou přírodou, ale i bohatým kulturním dědictvím, jehož nedílnou součástí je i lidová architektura. Roztroušené chalupy, statky a vesnické usedlosti s typickými prvky prozrazují mnohé o životě našich předků. Roubené stavby s doškovými střechami, zdobenými lomenicemi, patřily k nejrozšířenějším. Charakteristické jsou i zděné stavby, často s bílým nátěrem a modrými, zelenými či hnědými doplňky, které dodávají stavbám jedinečný ráz. Mezi nejzachovalejší ukázky lidové architektury na Vysočině patří skanzeny ve Veselém Kopci a Betlémě u Hlinska, kde se můžete projít uličkami s roubenými chalupami a seznámit se s tradičním způsobem života na vesnici. Kromě skanzenů se ale i v mnoha obcích Vysočiny dochovaly cenné památky lidové architektury, ať už se jedná o roubené chalupy, dřevěné zvoničky, kapličky či boží muka. Tyto stavby nám připomínají zručnost a fortel našich předků a jsou cenným svědectvím o historii a kultuře Vysočiny.

Na Vysočině, tam se krása snoubí s historií. Vznešené hrady a zámky, jako němí svědci minulosti, střeží klid malebných vesniček a měst. Každý kámen dýchá dávnými příběhy, každý kout skrývá tajemství.

Radomír Dvořák

Technické památky kraje

Vysočina se pyšní nejen malebnou přírodou, ale i bohatou historií, která se odráží v hojném počtu technických památek. Tyto skvosty minulosti nám připomínají um a fortel našich předků a lákají k objevování zapomenutých příběhů. Mezi nejvýznamnější technické památky kraje patří bezesporu vodní mlýny a hamry, rozeseté po březích zdejších řek a potoků. Tyto stavby, často spjaté s pověstmi a legendami, sloužily po staletí k mletí obilí, výrobě energie či zpracování kovů. Za zmínku stojí například Hamr ve Vílanci, který je ukázkou středověké technologie, nebo Mlýn Šlakhamr s expozicí mlynářství a tradičních řemesel. Milovníci železnice by si neměli nechat ujít návštěvu Železničního muzea ve Zbýšově, kde se seznámí s historií železniční dopravy na Vysočině a prohlédnou si sbírku parních lokomotiv a historických vagónů.

Muzea Vysočiny

Vysočina je kraj s bohatou historií a kulturou, což se odráží v pestré nabídce muzeí. Návštěvníci zde mohou objevovat památky na slavnou minulost i zajímavosti z oblasti lidové architektury, řemesel a umění. Mezi nejnavštěvovanější muzea Vysočiny patří bezesporu Muzeum Vysočiny Třebíč s expozicemi věnovanými historii regionu od pravěku po 20. století. Milovníci historie by si neměli nechat ujít ani návštěvu zámku Žďár nad Sázavou, který je zapsán na seznamu UNESCO a nabízí prohlídku honosných interiérů i rozsáhlého zámeckého parku. Na své si přijdou i rodiny s dětmi, pro které jsou připraveny interaktivní expozice a programy. Kromě velkých muzeí se na Vysočině nachází i řada menších, ale o to kouzelnějších muzeí, která se věnují specifickým tématům.

Galerie a výstavy

Vysočina se pyšní nejen krásnou přírodou, ale i bohatou historií a kulturou, o čemž svědčí i množství galerií a výstav rozmístěných po celém kraji. Návštěvníci se mohou těšit na výstavy tradičních řemesel, jako je například hrnčířství na Telči, sklářství ve Světlé nad Sázavou nebo tkalcovství v Třebíči. Milovníci umění by si neměli nechat ujít expozice regionálních umělců v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě nebo v Muzeu Vysočiny v Jihlavě. Zajímavé jsou i výstavy věnované historii a památkám Vysočiny, například v Muzeu Vysočiny Pelhřimov nebo v Památníku Karla Havlíčka Borovského v Havlíčkově Brodě. Ať už se vydáte kamkoli, galerie a výstavy na Vysočině vám nabídnou nevšední kulturní zážitky a pomohou vám lépe poznat tento malebný kout České republiky.

Přírodní krásy a rezervace

Vysočina se pyšní nejen bohatou historií a architektonickými skvosty, ale také úchvatnou přírodou. Rozlehlé lesy střídají malebné louky a rybníky, které lákají k procházkám, cyklovýletům i odpočinku. Mezi nejvýznamnější přírodní památky Vysočiny patří bezesporu Národní park Podyjí, kde se můžete kochat hlubokými říčními údolími a vzácnými druhy rostlin a živočichů. Milovníci panenské přírody by neměli vynechat návštěvu Žďárských vrchů s jejich rašeliništi, skalními útvary a tajemnými zákoutími. Za zmínku stojí i CHKO Železné hory, která nabízí pestrou paletu krajinných typů od hlubokých lesů přes skalní města až po malebné vesničky. Ať už se vydáte kamkoli na Vysočině, krása zdejší přírody vás zaručeně okouzlí.

Tipy na výlety s dětmi

Vysočina skrývá mnoho pokladů, které nadchnou malé i velké dobrodruhy. Pro rodiny s dětmi je jako stvořená návštěva Telče, pohádkového města s renesančním zámkem a malebným náměstím zapsaným na seznamu UNESCO. Děti si zamilují procházku zámeckým parkem s rybníkem a spoustou romantických zákoutí. Nedaleko Telče se nachází zámek Jaroměřice nad Rokytnou, který okouzlí barokní architekturou a rozlehlou zahradou s fontánami a bludištěm. Pro milovníky historie je ideálním cílem Žďár nad Sázavou se slavným poutním kostelem sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, dílem geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Vysočina je také rájem pro pěší turistiku a cykloturistiku. Vydejte se po některé z mnoha značených tras a objevujte krásy přírody, malebné vesničky a skrytá zákoutí.

Ubytování na Vysočině

Vysočina, kraj malebných kopců a hlubokých lesů, nabízí nepřeberné možnosti ubytování pro turisty lačné po poznávání památek. Ať už vás lákají tajemné hrady jako je Lipnice nad Sázavou s jeho husitskou historií, nebo monumentální chrámy typu baziliky svatého Prokopa v Třebíči, zapsané na seznamu UNESCO, vždy najdete ubytování dle vašich představ. Romantické penziony v roubenkách lákají na klid a tradiční atmosféru, zatímco moderní hotely nabídnou komfort a wellness služby po dni stráveném poznáváním krás Vysočiny.

Tradiční kuchyně a restaurace

Vysočina se pyšní nejen krásnou přírodou a historickými památkami, ale také bohatou a chutnou kuchyní. Tradiční pokrmy Vysočiny jsou syté, vydatné a připravované z lokálních surovin. Mezi nejznámější speciality patří bramborové placky, bramboráky, kyselo nebo různé druhy knedlíků a omáček. Masožravci si pochutnají na vepřové pečeni, kachně s knedlíkem a zelím nebo na zvěřině. K typickým surovinám používaným v kuchyni Vysočiny patří brambory, houby, lesní plody, mléčné výrobky a maso. V restauracích na Vysočině si můžete pochutnat jak na tradičních pokrmech, tak i na moderní gastronomii. Mnoho restaurací se zaměřuje na sezónní a lokální suroviny a nabízí tak jedinečné kulinářské zážitky.

Kalendář akcí a festivalů

Vysočina je regionem bohatým na historii a kulturu, což se odráží v pestrém kalendáři akcí a festivalů konaných po celý rok. Milovníci historických památek si přijdou na své při oslavě Dne hradu, která se koná na různých hradech a zříceninách Vysočiny. Během této akce ožívají historické památky dobovou hudbou, divadlem a ukázkami řemesel. Pro rodiny s dětmi je skvělým tipem Festival fantazie v Chotěboři, který nabízí pestrý program plný fantasy literatury, filmů a her. Návštěvníci se mohou těšit na besedy s autory, workshopy, soutěže a koncerty. Milovníci hudby by si neměli nechat ujít Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského v Jaroměřicích nad Rokytnou, který do barokního prostředí zámku přináší výjimečné hudební zážitky v podání světových umělců.

Publikováno: 12. 11. 2024

Kategorie: cestování