Průjem dieta: Co jíst, aby se vám ulevilo

Průjem Dieta Co Jíst

Banány pro ztracené draslík

Draslík je minerál, který je pro naše tělo nezbytný. Pomáhá regulovat krevní tlak, svalové kontrakce a nervové impulzy. Když ztratíme draslík, můžeme se cítit unavení, slabí a mít křeče. Banány jsou skvělým zdrojem draslíku. Jeden střední banán obsahuje asi 422 miligramů draslíku, což je asi 9 % doporučené denní dávky. Kromě banánů existuje mnoho dalších potravin bohatých na draslík, jako jsou brambory, fazole, avokádo a losos. Pokud máte nízkou hladinu draslíku, je důležité zařadit do svého jídelníčku potraviny bohaté na draslík.

Rýže uklidňuje zažívání

Rýže je základní potravina v mnoha kulturách a je známá svými vlastnostmi, které zklidňují zažívání. Její stravitelnost a nízký obsah vlákniny z ní činí ideální volbu při zažívacích potížích, jako je průjem, nevolnost a zvracení. Rýže pomáhá zpevnit stolici a absorbuje přebytečnou tekutinu ve střevech, čímž zmírňuje příznaky průjmu. Navíc je rýže přirozeně bezlepková, takže je vhodná pro lidi s celiakií nebo s citlivostí na lepek.

Suchary zastavují průjem

Suchary, tedy suché pečivo jako rohlíky nebo toastový chléb, mohou být nápomocné při mírném průjmu. Jejich suchá konzistence pomáhá absorbovat přebytečnou tekutinu ve střevech, čímž přispívá k zahuštění stolice. Důležité je vybírat neslazené a neochucené varianty, abychom zbytečně nedráždili trávicí trakt. Suchary je vhodné konzumovat v malých množstvích a důkladně je rozkousat.

Pamatujte, že pokud průjem přetrvává déle než dva dny, je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Samoléčba může být nebezpečná.

Mrkev vařená pro vitamíny

Vařená mrkev, i když ne tak křupavá jako syrová, si stále zachovává spoustu vitamínů a minerálů. Vařením se některé živiny stávají lépe dostupnými pro naše tělo. Například beta-karoten, který se v těle mění na vitamín A, se vařením stává lépe vstřebatelným. Vitamín A je důležitý pro zdravý zrak, pokožku a imunitní systém.

Kromě vitamínu A obsahuje vařená mrkev i draslík, důležitý pro regulaci krevního tlaku, a vlákninu, která podporuje trávení.

Pro zachování co nejvíce vitamínů vařte mrkev v páře nebo ji krátce povařte ve vodě.

Kuřecí vývar hydratuje tělo

Kuřecí vývar je známý svými hydratačními účinky, zvláště prospěšnými při nachlazení nebo chřipce. Teplý vývar pomáhá uvolňovat hleny a usnadňuje dýchání. Kromě vody dodává tělu důležité elektrolyty, jako je sodík, draslík a chloridy, které se ztrácí pocením během nemoci. Tyto minerály hrají klíčovou roli v hydrataci organismu a udržování rovnováhy tekutin.

Zázvor tiší nevolnost a křeče

Zázvor je známý svými léčivými účinky po staletí. Obsahuje gingerol, sloučeninu s protizánětlivými a analgetickými vlastnostmi. Zázvor pomáhá zmírnit nevolnost a zvracení, u těhotných žen, při chemoterapii a po operacích. Ulevuje od bolesti svalů a menstruačních křečí. Zázvor je k dispozici v různých formách, jako čerstvý kořen, sušený prášek, kapsle a čaj. Před užíváním zázvoru v těhotenství nebo při zdravotních problémech je vhodné se poradit s lékařem.

Heřmánkový čaj zklidňuje střeva

Heřmánkový čaj je známý svými uklidňujícími účinky a jeho blahodárné působení se vztahuje i na naše střeva. Obsahuje látky s protizánětlivými vlastnostmi, které mohou pomoci zmírnit podráždění a zánět ve střevech. Díky tomu může být heřmánkový čaj užitečný při potížích, jako je syndrom dráždivého tračníku, nadýmání a průjem. Teplý nápoj také podporuje trávení a uvolňuje napětí v břiše. Pro dosažení nejlepších výsledků se doporučuje pít šálek heřmánkového čaje dvakrát až třikrát denně, nejlépe po jídle.

Dostatek tekutin je nezbytný

Voda je pro naše tělo naprosto zásadní. Pomáhá regulovat tělesnou teplotu, transportuje živiny a kyslík k buňkám a zbavuje tělo odpadních látek. Pocit žízně je signálem, že už je tělo mírně dehydratované.

Množství tekutin, které potřebujeme denně, se liší v závislosti na věku, pohlaví, fyzické aktivitě a klimatických podmínkách. Obecně se doporučuje pít minimálně 2 litry tekutin denně, ideálně čisté vody.

Kromě vody můžeme příjem tekutin doplnit i neslazenými čaji, ovocnými šťávami ředěnými vodou nebo zeleninou a ovocem s vysokým obsahem vody, jako je meloun, okurka nebo rajčata.

Publikováno: 07. 06. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: Karel Čapek

Tagy: průjem dieta co jíst | co jíst při dietě pro průjem