Řím památky: Kam se podívat a co vidět ve věčném městě
- Koloseum: Symbol římské říše
- Forum Romanum: Centrum starověkého Říma
- Pantheon: Chrám všech bohů
- Vatikán: Nejmenší stát světa
- Bazilika sv. Petra: Monumentální katedrála
- Sixtinská kaple: Michelangelova mistrovská díla
- Fontána di Trevi: Hodit minci pro štěstí
- Španělské schody: Romantická atmosféra
- Andělský hrad: Od hrobu k pevnosti
- Trastevere: Malebná římská čtvrť
- Galleria Borghese: Bernini a Caravaggio
- Katakomby: Podzemní hřbitovy Říma
- Forum Boarium: Starověký trh s dobytkem
- Aventin: Jeden ze sedmi římských pahorků
- Římské lázně: Caracallovy a Diokleciánovy
Koloseum: Symbol římské říše
Koloseum je bezpochyby nejznámějším symbolem Říma a jedním z nejúchvatnějších architektonických počinů starověkého světa. Tato gigantická stavba, původně známá jako Flaviovský amfiteátr, dokázala pojmout až 80 000 diváků, kteří se sem hrnuly, aby zhlédly gladiátorské zápasy, lov divoké zvěře a dokonce i námořní bitvy. Stavba Kolosea byla zahájena za císaře Vespasiana v roce 70 n. l. a dokončena byla za jeho syna Tita o osm let později. Stavba se nachází v srdci Říma, nedaleko dalších významných památek, jako je Forum Romanum a Palatin.
Dnes je Koloseum jednou z nejnavštěvovanějších památek v Římě a na světě. Jeho impozantní ruiny nám připomínají slávu a moc Římské říše a zároveň nás nutí přemýšlet o krutosti a násilí, které byly součástí tehdejší zábavy. Procházka jeho chodbami a ochozy je nezapomenutelným zážitkem, který vám umožní nahlédnout do minulosti a pochopit, jak žili a bavili se lidé před téměř dvěma tisíci lety.
Forum Romanum: Centrum starověkého Říma
Středobodem veškerého dění ve starověkém Římě bylo Forum Romanum. Dnes se tato oblast proměnila v rozlehlé archeologické naleziště plné zbytků chrámů, bazilik a dalších veřejných budov. Procházka tímto prostorem vám umožní nahlédnout do srdce římské civilizace. Uvidíte zde například triumfální oblouky, které připomínají vítězství římských vojsk, nebo ruiny chrámu Vesta, bohyně domácího krbu. Nesmíte minout ani Curia Julia, místo zasedání římského senátu. Nedaleko Fora Romana se nachází i Koloseum, symbol římské zábavy a gladiátorských zápasů. Tato památka, která je na seznamu UNESCO, vám vyrazí dech svou mohutností a architektonickou propracovaností.
Pantheon: Chrám všech bohů
V srdci Říma, na místě původního Agrippova chrámu, se tyčí majestátní Pantheon. Tato impozantní kruhová stavba, zasvěcená "všem bohům", je považována za jeden z nejlépe dochovaných římských monumentů. Jeho historie sahá až do roku 27 př. n. l., kdy byl původní chrám postaven. Po požáru byl Pantheon přestavěn císařem Hadriánem na počátku 2. století n. l. do podoby, jakou známe dnes.
Dominantou Pantheonu je jeho ohromná kopule s otvorem uprostřed, tzv. oculus. Tato geniální architektonická vychytávka slouží jako jediný zdroj přirozeného světla a vytváří v interiéru magickou atmosféru. Průměr kopule je impozantních 43,3 metrů a dodnes je největší nezesílenou betonovou kopulí na světě.
Pantheon sloužil po staletí jako pohřebiště významných osobností. Jsou zde pohřbeni italští králové Viktor Emanuel II. a Umberto I., ale také slavný malíř Raffael Santi. Interiér Pantheonu zdobí nádherné mramorové sloupy, sochy a fresky.
Dnes je Pantheon jednou z nejnavštěvovanějších památek Říma. Jeho krása a duch antického Říma lákají turisty z celého světa. Procházka Pantheonem je nezapomenutelným zážitkem, který vám umožní nahlédnout do historie a umění starověkého Říma.
Vatikán: Nejmenší stát světa
Ačkoliv je Vatikán nejmenším státem světa, co do počtu památek se může směle rovnat s těmi největšími metropolemi. Nachází se v srdci Říma a je duchovním centrem pro miliony katolíků po celém světě. Jeho úzké uličky a monumentální stavby dýchají historií a uměním.
Dominantou Vatikánu je bezesporu Bazilika svatého Petra, skvost renesanční architektury s Michelangelovou Pietou a kopulí, která se tyčí nad celým Římem. Návštěvníci se mohou vydat i do Vatikánských muzeí, kde na ně čekají sbírky antických soch, renesančních maleb a dalších uměleckých děl nashromážděných papeži během staletí. Sixtinská kapela s Michelangelovými freskami je pak zážitkem, na který se nezapomíná.
Vatikánské zahrady nabízejí klid a odpočinek od ruchu velkoměsta. Procházka mezi vzácnými rostlinami a fontánami je příjemným zpestřením návštěvy Vatikánu. Ať už se do Vatikánu vydáte za uměním, historií nebo duchovní atmosférou, tento malý stát vás jistě okouzlí.
Bazilika sv. Petra: Monumentální katedrála
Dominantou Říma a největší bazilikou světa je bezesporu Bazilika svatého Petra ve Vatikánu. Tato monumentální katedrála, stojící na místě původního Petrova hrobu, je považována za centrum katolické církve a poutní místo milionů věřících z celého světa. Stavba baziliky, započatá v roce 1506 a dokončená v roce 1626, trvala přes 120 let a podílela se na ní řada významných umělců, včetně Bramanteho, Michelangela, Raffaela a Berniniho.
Interiér baziliky je stejně impozantní jako její exteriér. Uvnitř naleznete mistrovská díla renesančního a barokního umění, jako je Michelangelův Pietà, Berniniho baldachýn nad hlavním oltářem a hrob svatého Petra. Návštěvníci mohou vystoupat na kopuli baziliky, odkud se jim naskytne úchvatný panoramatický výhled na Vatikán a Řím.
Bazilika svatého Petra je nejen symbolem víry, ale také vrcholným dílem světové architektury a umění. Pro svou historickou, kulturní a náboženskou hodnotu byla v roce 1984 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.
Sixtinská kaple: Michelangelova mistrovská díla
Sixtinská kaple je bezpochyby jednou z nejznámějších památek Říma a celého světa. Nachází se ve Vatikánu a je součástí Apoštolského paláce. Kaple je proslulá především freskami od renesančního génia Michelangela Buonarrotiho. Jeho mistrovská díla na stropě a oltářní stěně kaple každoročně přitahují miliony turistů z celého světa.
Michelangelo pracoval na výzdobě Sixtinské kaple v letech 1508 až 1512 (strop) a poté znovu v letech 1536 až 1541 (oltářní stěna). Na stropě kaple zobrazil výjevy ze Starého zákona, od stvoření světa až po opilost Noema. Na oltářní stěně pak namaloval monumentální Poslední soud, který je považován za jedno z nejvýznamnějších děl západního umění.
Fresky v Sixtinské kapli jsou úchvatné nejen svou krásou a monumentalitou, ale také hloubkou a složitostí. Michelangelo dokázal mistrně vystihnout lidskou anatomii, emoce i duchovní rozměr biblických příběhů. Návštěva Sixtinské kaple je nezapomenutelným zážitkem, který vám umožní nahlédnout do duše jednoho z největších umělců všech dob.
Fontána di Trevi: Hodit minci pro štěstí
Fontána di Trevi je bezpochyby jedna z nejznámějších památek Říma. Každý den se k ní hrnou davy turistů, aby na vlastní oči spatřili tu nádheru a samozřejmě hodili minci pro štěstí. Traduje se totiž, že ten, kdo hodí minci přes rameno do fontány, se do Říma zaručeně vrátí.
Legenda praví, že pro štěstí stačí hodit jednu minci. Pokud byste si chtěli zajistit lásku, hoďte mince dvě. A tři mince vám zaručí svatbu s vyvoleným protějškem. Ať už legendám věříte nebo ne, házet mince do Fontány di Trevi patří k návštěvě Říma stejně neodmyslitelně jako Колизей nebo Forum Romanum.
Každý den skončí ve vodě fontány tisíce mincí z celého světa. V roce 2016 se z fontány vylovilo neuvěřitelných 1,4 milionu eur! Tyto peníze putují na charitativní účely a pomáhají potřebným v Římě. Takže i když se vám po návratu z Říma zrovna nesejde s láskou podle vašich představ, vězte, že vaše mince pomohla dobré věci.
Španělské schody: Romantická atmosféra
Španělské schody v Římě, to je místo, kde se snoubí krása architektury s romantickou atmosférou. Představte si teplý letní večer, zapadající slunce halící schody do zlatavého světla a pouliční hudebníci dokreslující atmosféru svými melodiemi. Není divu, že se Španělské schody staly oblíbeným místem pro romantické procházky, žádosti o ruku a nezapomenutelné zážitky.
Samotné schody, které spojují Španělské náměstí s kostelem Trinità dei Monti, jsou impozantním dílem Francesca de Sanctise z 18. století. Široké schodiště s kaskádovitými stupni a elegantními křivkami působí monumentálně a zároveň vzdušně. Na vrcholu schodů se otevírá úchvatný výhled na Řím, který vám vezme dech.
Španělské schody jsou ale mnohem víc než jen architektonická památka. Jsou to živé místo plné lidí, barev a vůní. Během dne tu potkáte turisty z celého světa, pouliční umělce a prodejce suvenýrů. Večer se atmosféra stává komornější a romantičtější.
Ať už Španělské schody navštívíte v kteroukoli denní dobu, jejich krása a atmosféra vás jistě okouzlí.
Andělský hrad: Od hrobu k pevnosti
Andělův hrad, tyčící se nad Římem, je stavbou s bohatou a fascinující historií. Původně postavený jakožto majestátní mauzoleum pro římského císaře Hadriána a jeho rodinu v roce 135 n. l., hrad prošel během staletí mnoha proměnami. Jeho strategická poloha na břehu řeky Tibery z něj udělala ideální pevnost, a tak se i stalo.
Během bouřlivého středověku sloužil Andělův hrad jako útočiště papežům před hrozbami útočníků. Jeho mohutné zdi a opevnění svědčí o neklidné době, kdy byl Řím častým terčem nájezdů. Papež Mikuláš III. nechal vybudovat spojovací chodbu, tzvaný Passetto di Borgo, která umožňovala papežům bezpečný únik z Vatikánu do útrob hradu.
V průběhu renesance ztratil Andělův hrad svůj obranný význam a byl přeměněn na honosné papežské sídlo. Bohatě zdobené sály a komnaty sloužily k reprezentačním účelům a hrad se stal symbolem papežské moci. V 16. století nechal papež Pavel III. vybudovat na vrcholu Andělského hradu bronzovou sochu archanděla Michaela, která dala stavbě její současný název.
Dnes je Andělův hrad jednou z nejnavštěvovanějších památek v Římě. Návštěvníci se mohou projít jeho historickými chodbami, obdivovat nádherné fresky a soby a vychutnat si úchvatný panoramatický výhled na Věčné město. Andělův hrad tak zůstává němým svědkem bohaté a pohnuté historie Říma, od dob římských císařů až po současnost.
Trastevere: Malebná římská čtvrť
Trastevere je okouzlující historická čtvrť, která si dodnes uchovala autentickou atmosféru starého Říma. Nachází se na západním břehu Tibery a je proslulá svými úzkými dlážděnými uličkami, malebnými náměstíčky a budovami z cihel. Procházka Trastevere je jako cesta časem, kde na každém kroku dýchá historie a krása.
Mezi nejvýznamnější památky Trastevere patří bazilika Santa Maria in Trastevere s nádhernými byzantskými mozaikami z 12. století. Nedaleko se nachází i kostel Santa Cecilia in Trastevere, který je považován za jeden z nejstarších kostelů v Římě. Další významnou památkou je Villa Farnesina, renesanční vila s náchody od slavných umělců, jako je Rafael nebo Giulio Romano.
Trastevere je také vyhlášeným kulinářským rájem. V nespočtu restaurací, trattorií a kaváren si můžete vychutnat tradiční římskou kuchyni i speciality z mořských plodů. Večer se uličky zaplní pouličními umělci a Trastevere se promění v živé centrum zábavy.
Pokud hledáte autentický zážitek z Říma, Trastevere je tou pravou volbou. Tato okouzlující čtvrť vás okouzlí svou krásou, historií a neopakovatelnou atmosférou.
Galleria Borghese: Bernini a Caravaggio
Glorie barokního sochařství a dramatické hry světla a stínu – to vše na vás čeká v římské Ville Borghese. Uvnitř se skrývá Galleria Borghese, jedna z nejúchvatnějších uměleckých sbírek v Římě. Mezi mistrovskými díly se pyšní díla dvou velikánů – Gian Lorenza Berniniho a Michelangela Merisi da Caravaggia. Berniniho sochy, jako například „Znásilnění Proserpiny“ a „Apollo a Dafné“, vás ohromí svou dynamikou a neuvěřitelnou detailností. Zdá se, jako by se mramor pod rukama mistra měnil v živoucí bytosti plné emocí. Caravaggiova plátna zase uchvátí hrou světla a stínu, která dodává biblickým výjevům nebývalou dramatičnost. „David s hlavou Goliáše“ a „Nemocný Bakchus“ patří k vrcholům jeho tvorby. Návštěva Galleria Borghese je tak nezapomenutelným zážitkem pro milovníky umění i historie. Procházka zahradami vily, odkud se otevírají úchvatné výhledy na město, je pak příjemným bonusem. Nezapomeňte si rezervovat vstupenky předem, abyste si zajistili místo v tomto uměleckém ráji.
Katakomby: Podzemní hřbitovy Říma
Řím, město opředené historií, ukrývá pod svými rušnými ulicemi tajemný svět – katakomby. Tyto podzemní hřbitovy, labyrint chodeb a komor vytesaných do sopečného tufu, sloužily prvním křesťanům jako místo posledního odpočinku. V době, kdy bylo křesťanství pronásledováno, nabízely katakomby útočiště a prostor pro náboženské obřady.
Nejznámější a nejrozsáhlejší jsou Katakomby svatého Kalixta, táhnoucí se v délce téměř 20 kilometrů. Ukrývají ostatky stovek tisíc věřících, včetně papežů a mučedníků. Návštěvníci zde mohou obdivovat raně křesťanské fresky a nápisy, svědčící o víře a životě prvních křesťanů. Další významné katakomby, jako jsou Katakomby svatého Šebestiána a Katakomby Priscilla, skrývají podobné poklady.
Prohlídka římských katakomb je fascinující cestou do minulosti, která vám umožní nahlédnout do života a smrti prvních křesťanů. Tajemná atmosféra, ticho a chladné zdi vám připomenou pomíjivost lidského života a sílu víry.
Forum Boarium: Starověký trh s dobytkem
Forum Boarium, neboli Hovězí forum, bylo v dobách starověkého Říma rušným centrem obchodu s dobytkem. Nacházelo se v údolí mezi Palatinem a Kapitolem, v těsné blízkosti řeky Tibery, která sloužila jako důležitá dopravní tepna. Obchodníci sem přiváželi svá stáda z celého impéria, aby je zde prodali na trzích konaných pod širým nebem. Forum Boarium však nebylo jen místem obchodu, ale i společenským centrem, kde se setkávali lidé z různých společenských vrstev.
V průběhu staletí se Forum Boarium proměnilo a ztratilo svůj původní význam. Dnes na jeho místě najdeme pozůstatky staveb, které svědčí o jeho bohaté historii. Mezi nejvýznamnější památky patří Herkulův chrám, kruhová stavba z 2. století př. n. l., a Portyk Octavie, monumentální vstupní brána do římského ghetta.
Forum Boarium je fascinujícím místem, které nám umožňuje nahlédnout do každodenního života starověkého Říma. Procházka mezi ruinami starověkých chrámů a tržišť je nezapomenutelným zážitkem pro každého návštěvníka Říma.
V Římě se minulost nejeví jako mrtvá, ale spíše jako věčně přítomná, prolínající se s každým kamenem, s každým závanem větru, s každým paprskem slunce.
Jan Nepomuk Souček
Aventin: Jeden ze sedmi římských pahorků
Aventin je jedním ze sedmi proslulých římských pahorků a skrývá v sobě nespočet památek a příběhů. Jeho svahy a vrchol zdobí starobylé kostely, tajemné zahrady a dechberoucí výhledy na věčné město. Projděte se po Aventinu a objevte jeho skryté krásy.
Památka | Přibližná doba vzniku | Vstupné |
---|---|---|
Koloseum | 70 - 80 n. l. | 16 EUR (dospělý) |
Forum Romanum a Palatin | 7. století př. n. l. | 16 EUR (dospělý) - sdílená vstupenka s Koloseem |
Vatikánské muzea | 16. století | 17 EUR (dospělý) |
Začněte svou cestu u Circus Maximus, starověkého závodiště, které leží na úpatí Aventinu. Odtud se vydejte do kopce a navštivte kostel Santa Sabina, jeden z nejzachovalejších raně křesťanských kostelů v Římě. Jeho interiér vás uchvátí svou jednoduchostí a klidem.
Pokračujte dále a brzy dorazíte k Giardino degli Aranci, neboli Pomerančové zahradě. Tato zahrada nabízí úchvatný panoramatický výhled na Řím, odkud spatříte Vatikán, řeku Tiberu i kopuli baziliky svatého Petra. Nechte se unést krásou a atmosférou tohoto magického místa.
Nedaleko zahrady se nachází další pozoruhodný kostel, San Alessio. Podle legendy zde žil svatý Alexius jako žebrák ve vlastním domě. Kostel je známý svým románským interiérem a klidnou atmosférou.
Při procházce Aventinem narazíte na Maltézský řád a jeho klíčovou dírku, která nabízí netradiční pohled na baziliku svatého Petra. Projděte se po Aventinu a objevte jeho skryté uličky, malebná náměstíčka a okouzlující atmosféru. Aventin je oázou klidu a krásy v srdci rušného Říma.
Římské lázně: Caracallovy a Diokleciánovy
Řím, město na sedmi pahorcích, je proslulý svými antickými památkami. Mezi nejúchvatnější patří bezesporu římské lázně, monumentální stavby sloužící nejen k očistě těla, ale i k odpočinku a společenskému vyžití. Dvě z nejzachovalejších a nejznámějších lázní jsou Caracallovy a Diokleciánovy, svědčící o genialitě římských stavitelů a o významu, jaký Římané přikládali hygieně a relaxaci.
Caracallovy lázně, vybudované na počátku 3. století n. l., patřily k největším a nejluxusnějším v celém Římě. Mohly pojmout až 1 500 návštěvníků a nabízely širokou škálu služeb – od horkých, teplých a studených lázní přes tělocvičny a masážní salóny až po knihovny a zahrady. Dnes z nich můžeme obdivovat impozantní ruiny, které nám dávají představu o jejich původní velkoleposti. Zachovaly se například mohutné zdi, sloupy a oblouky, zdobené mramorem a sochami.
Diokleciánovy lázně, dokončené kolem roku 306 n. l., byly ještě rozsáhlejší než Caracallovy. Pokrývaly plochu přes 13 hektarů a mohly pojmout až 3 000 lidí. I zde se nacházely lázně s různou teplotou vody, ale také bazény, knihovny, zahrady a dokonce i divadlo. Diokleciánovy lázně se dochovaly v lepším stavu než Caracallovy, a to i díky tomu, že byly ve středověku přeměněny na klášter. Dnes v jejich prostorách sídlí Národní římské muzeum a kostel Santa Maria degli Angeli e dei Martiri.
Návštěva Caracallových a Diokleciánových lázní je nezapomenutelným zážitkem, který vám umožní nahlédnout do každodenního života starověkých Římanů a obdivovat jejich architektonické umění.
Publikováno: 16. 08. 2024
Kategorie: cestování