Tahiti dovolená: Exotický ráj čeká

Tahiti Dovolená

Letenky na Tahiti

Tahiti, to je synonymum pro ráj na zemi. Tyrkysové laguny, bílé písečné pláže a bujná vegetace lákají k romantické dovolené. Než se ale do tohoto exotického ráje vydáte, je potřeba zvážit několik faktorů. Letenky na Tahiti patří k těm dražším, a proto je vhodné si je rezervovat s dostatečným předstihem. Ceny se liší v závislosti na sezóně a také na tom, odkud a s jakou leteckou společností letíte. Obecně platí, že nejlevnější letenky pořídíte mimo hlavní sezónu, tedy od listopadu do dubna.

Při výběru letenek je důležité zohlednit i délku letu a počet přestupů. Cesta na Tahiti je dlouhá a náročná, proto se vyplatí investovat do komfortnějšího letu s menším počtem přestupů. Na druhou stranu, pokud hledáte tu nejlevnější variantu, připravte se na delší cestu s jedním nebo více přestupy.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, dovolená na Tahiti bude nezapomenutelným zážitkem. Už jen představa šumění moře, vůně exotických květin a úchvatných scenérií vám vykouzlí úsměv na tváři.

Doba letu a časový posun

Let z Prahy na Tahiti je dlouhý a trvá přibližně 22 až 24 hodin, v závislosti na zvoleném spojení a délce přestupů. Doporučuje se rezervovat si letenky s dostatečným předstihem, abyste získali nejlepší ceny a dostupnost.

Při cestování na Tahiti je nutné počítat s časovým posunem. Tahiti se nachází v časovém pásmu UTC-10:00, což znamená, že je o 12 hodin pozadu oproti České republice během zimního času a o 11 hodin pozadu během letního času. To znamená, že po příletu na Tahiti budete pravděpodobně unavení z dlouhého letu a časového posunu. Doporučuje se odpočívat a hydratovat se, abyste se co nejrychleji aklimatizovali.

Počítejte s tím, že adaptace na nový časový režim může trvat několik dní. Během této doby se můžete cítit unavení, malátní nebo mít potíže se spánkem. Snažte se co nejvíce dodržovat místní čas a vyhýbejte se těžkým jídlům a alkoholu před spaním.

Cestování po Tahiti a ostrovech

Tahiti, perla Pacifiku, láká cestovatele svými tyrkysovými lagunami, bujnou vegetací a romantickými bungalovy nad vodou. Plánování dovolené na Tahiti ale vyžaduje trochu přípravy. Víza pro krátkodobé pobyty nejsou potřeba, stačí platný cestovní pas. Měnou je CFP frank, ale platební karty jsou široce akceptovány.

Doprava mezi 118 ostrovy a ostrůvky Francouzské Polynésie, kam Tahiti patří, je možná letecky s Air Tahiti. Ubytování se liší od luxusních resortů po skromnější penziony. Mezi nejoblíbenější aktivity patří šnorchlování, potápění, surfování, plavby na plachetnici nebo jen relaxace na pláži.

tahiti dovolená

Tahiti nabízí i kulturní zážitky. Navštivte trh Papeete, kde ochutnáte tropické ovoce a seznámíte se s místním uměním a řemesly. Nezapomeňte ani na tradiční tanec a hudbu, které jsou nedílnou součástí tahitské kultury.

Při plánování dovolené na Tahiti si nezapomeňte ověřit aktuální informace o cestování a případných omezeních. S trochou přípravy si užijete nezapomenutelnou dovolenou v tomto tropickém ráji.

Vnitrostátní lety a trajekty

Tahiti, snová destinace v srdci Tichého oceánu, láká k průzkumu svých 118 ostrovů a ostrůvků. Pro cestování mezi nimi jsou ideální vnitrostátní lety a trajekty, které propojují hlavní turistické oblasti.

Air Tahiti, místní letecká společnost, nabízí pravidelné lety mezi ostrovy. Z mezinárodního letiště Faa'a poblíž Papeete se dostanete na Bora Bora, Moorea, Raiatea, Huahine a další oblíbené destinace. Lety jsou pohodlné a nabízejí úchvatné výhledy na laguny a vulkanické vrcholky.

Pro ty, kteří dávají přednost pomalejšímu tempu a blízkosti moře, jsou tu trajekty. Společnosti jako Aremiti a Terevau spojují hlavní ostrovy Společenských ostrovů. Trajekty jsou pohodlné a cenově dostupnější než lety. Plavba vám umožní vychutnat si krásu oceánu a pozorovat delfíny a velryby.

Při plánování vaší cesty na Tahiti zvažte kombinaci letů a trajektů, abyste si užili to nejlepší z obou světů. Získejte nezapomenutelné zážitky z cestování mezi ostrovy a objevte skryté kouty této tropické destinace.

Autopůjčovny a doprava autem

Ačkoliv je Tahiti ostrov, jeho velikost umožňuje pohodlné cestování autem a objevování skrytých pláží, malebných vesniček a bujné vegetace ve vlastním tempu. Na ostrově funguje několik autopůjčoven, kde si můžete vybrat z nabídky menších vozů pro romantické výlety ve dvou až po prostornější SUV pro rodiny s dětmi. Připojištění je vhodné zvážit, obzvláště pokud plánujete cesty do hornatějšího vnitrozemí.

Alternativou k pronájmu auta je využití místní autobusové dopravy "Le Truck", která je levná a spojuje hlavní města a turistické atrakce. Pro kratší vzdálenosti a autentický zážitek si můžete pronajmout kolo nebo skútr. Nezapomeňte, že v Polynésii se jezdí vpravo a je nutné mít mezinárodní řidičský průkaz.

Veřejná doprava na Tahiti

Tahiti, perla Tichého oceánu, láká cestovatele svými tyrkysovými lagunami, bujnou vegetací a pohostinnou atmosférou. Pokud se chystáte na dovolenou na Tahiti, jistě vás bude zajímat, jak se po tomto tropickém ráji pohybovat. Veřejná doprava na Tahiti je poměrně omezená a zaměřuje se především na hlavní ostrov Tahiti Nui.

tahiti dovolená

Pro cestování mezi jednotlivými částmi ostrova si můžete vybrat z autobusové dopravy "Le Truck", která jezdí po hlavních silnicích a nabízí autentický zážitek z místního života. Autobusy nemají pevný jízdní řád, a proto je nejlepší se informovat u místních na zastávkách. Další možností je pronájem auta, který vám poskytne větší flexibilitu při objevování ostrova vlastním tempem. Půjčovny aut najdete na letišti i ve větších městech.

Pokud se chcete vydat na některý z okolních ostrovů, můžete využít trajektové dopravy. Trajekty spojují Tahiti s ostrovy Moorea, Bora Bora a dalšími. Pro přesuny mezi ostrovy jsou k dispozici také vnitrostátní lety.

Při plánování dopravy na Tahiti je důležité zohlednit svůj rozpočet a časové možnosti. Doporučuje se také informovat se o aktuálních cenách a jízdních řádech.

Tipy pro cestování po ostrovech

Tahiti, to je synonymum pro romantiku a luxusní dovolenou. Abyste si ji ale užili naplno, máme pro vás pár tipů, jak si cestování po ostrovech co nejvíce zpříjemnit.

Neomezujte se jen na jeden ostrov. Tahiti sice nabízí dechberoucí scenérie, ale krása Francouzské Polynésie se ukrývá i na dalších ostrovech. Zvažte návštěvu Moorea s jeho majestátními horami, Bora Bora s ikonickými bungalovy nad vodou nebo Rangiroa s jeho podmořským rájem. Prozkoumejte možnosti vnitrostátních letů nebo trajektů a užijte si rozmanitost, kterou tato oblast nabízí.

Nepodceňujte sílu místní kultury. Tahiti a jeho ostrovy jsou prosyceny bohatou kulturou a tradicemi. Navštivte taneční představení, ochutnejte tradiční pokrmy jako poisson cru (ryba marinovaná v limetkové šťávě) nebo si zkuste vyrobit vlastní květinovou korunu. Místní obyvatelé jsou velmi přátelští a rádi se s vámi podělí o své zvyky a příběhy.

Plánujte s předstihem, ale buďte flexibilní. Ubytování, letenky a výlety se obzvlášť v hlavní sezóně rychle vyprodávají. Doporučujeme rezervovat si vše s dostatečným předstihem. Zároveň si ale nechte v itineráři prostor pro spontánnost. Někdy narazíte na skryté klenoty a neplánované zážitky, které vaši dovolenou pozvednou na novou úroveň.

Nezapomeňte na opalovací krém a repelent. Tropické slunce je silné a komáři mohou být v určitých oblastech a obdobích roku dotěrní. Chraňte se před spálením a štípanci, abyste si dovolenou užili bez nepříjemných překvapení.

Bezpečnost a cestovní pojištění

Tahiti je sice ráj na zemi, ale i tak je důležité myslet na bezpečnost a cestovní pojištění. Před cestou si sjednejte komplexní cestovní pojištění, které pokryje lékařské výlohy, ztrátu zavazadel, odpovědnost za škodu a případné storno cesty. Nezapomeňte na aktivity, kterým se budete věnovat – potápění, surfování nebo turistika můžou vyžadovat speciální připojištění. Informujte se o aktuálních bezpečnostních upozorněních pro Francouzskou Polynésii a dodržujte základní bezpečnostní pravidla. Mějte u sebe kopie důležitých dokumentů, cennosti ukládejte do hotelového sejfu a dbejte na své věci na veřejnosti. Voda z kohoutku není na Tahiti pitná, proto pijte balenou vodu. Používejte opalovací krém s vysokým faktorem a chraňte se před sluncem, zvláště v poledních hodinách. Při koupání v oceánu si dávejte pozor na proudy a mořské živočichy. Pokud se chystáte na túru do hor, informujte o tom někoho v hotelu a vezměte si s sebou dostatek vody a jídla. V případě nouze volejte 112. Dodržováním těchto zásad si zajistíte bezproblémovou a nezapomenutelnou dovolenou na Tahiti.

tahiti dovolená

Víza a cestovní doklady

Pro vstup na Tahiti, které je součástí Francouzské Polynésie, platí stejná vízová pravidla jako pro Francii. Pokud jste občany České republiky, nepotřebujete pro turistické pobyty kratší než 90 dní vízum. Stačí vám platný cestovní pas s alespoň 3 měsíční platností po plánovaném datu odjezdu. Pro jistotu si ale před cestou ověřte aktuální podmínky na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR nebo Velvyslanectví Francie v Praze.

Kromě cestovního pasu je dobré mít s sebou i zpáteční letenku a doklad o ubytování. Dále je vhodné mít cestovní pojištění, které pokryje i případné lékařské výlohy. Měna používaná na Tahiti je CFP frank (XPF), ale bez problémů zde zaplatíte i eurem. Kreditní karty jsou akceptovány ve většině hotelů a restaurací, ale v menších obchodech a na trzích je lepší platit hotově.

Peníze a platby na Tahiti

Tahiti a jeho ostrovy jsou součástí Francouzské Polynésie, a proto je oficiální měnou CFP frank (XPF). Nicméně, euro (EUR) je také široce akceptováno, obzvláště ve větších hotelech a restauracích. Pro nejlepší směnný kurz se doporučuje směnit eura na CFP franky po příletu na letišti v Papeete nebo ve směnárnách ve městě. Kreditní karty, jako jsou Visa a Mastercard, jsou běžně přijímány ve většině hotelů, restaurací a obchodů. Platba kartou je pohodlná a bezpečná, ale je vhodné mít u sebe i hotovost, zejména pro menší nákupy na trzích a v odlehlejších oblastech. Bankomaty jsou k dispozici ve městech a turistických centrech, ale je dobré si ověřit poplatky za výběr u vaší banky. Ceny na Tahiti a jeho ostrovech jsou obecně vyšší než v České republice, a to zejména u potravin, nápojů a ubytování. Doprava, ať už taxi nebo pronajatým autem, může být také nákladná. Pro cestovatele s omezeným rozpočtem existují možnosti ubytování v penzionech a stravování v místních restauracích, které jsou cenově dostupnější.

tahiti dovolená

Jazyk a komunikace s místními

Tahiti je součástí Francouzské Polynésie, takže úředním jazykem je francouzština. Nicméně většina obyvatel Tahiti také hovoří tahitštinou, která je pro ně jazykem srdce a kultury. Pro turisty je užitečné znát alespoň základní fráze v obou jazycích, aby se domluvili v obchodech, restauracích a s místními obyvateli.

Srovnání dovolených: Tahiti vs. Bali
Vlastnost Tahiti Bali
Cena letenky (z Prahy) od 50 000 Kč od 20 000 Kč
Cena ubytování (za noc) od 5 000 Kč od 500 Kč
Jazyk Francouzština, tahitština Indonéština, balijština
Hlavní atrakce Laguny, bungalovy nad vodou, potápění Chrámy, rýžová pole, jóga a meditace

Naštěstí jsou Tahiťané velmi přátelští a trpěliví k turistům, kteří se snaží mluvit jejich jazykem. I když umíte jen pár slov jako "ahoj" (Ia ora na), "děkuji" (Mauruuru) a "prosím" (Nana), ocení vaše úsilí a rádi vám pomohou.

V hotelech a turistických oblastech se běžně domluvíte anglicky. Pokud se však vydáte mimo vyšlapané cesty, znalost francouzštiny nebo tahitštiny vám otevře dveře k autentičtějším zážitkům a hlubšímu pochopení tahitské kultury. Existuje mnoho online zdrojů a mobilních aplikací, které vám pomohou naučit se základní fráze před vaší cestou.

Nebojte se komunikovat s místními obyvateli, i když to bude jen pomocí gest a úsměvů. Tahiťané jsou známí svou pohostinností a vřelostí a jistě vám pomohou užít si nezapomenutelnou dovolenou.

Kulturní zvyklosti a etiketa

Obyvatelé Tahiti jsou známí svou pohostinností. Při setkání je obvyklé pozdravit se polibkem na obě tváře, tzv. "la bise". Při vstupu do domu je zdvořilé zout si boty.

Kultura a tradice

Tahiťané si velmi váží své kultury a rádi se o ni dělí s návštěvníky. Tradiční tanec a hudba hrají v jejich životě důležitou roli a představení s těmito prvky jsou nezapomenutelným zážitkem. Místní kuchyně je kombinací francouzských a polynéských vlivů.

tahiti dovolená

Při návštěvě Marae, posvátných chrámů, je důležité chovat se uctivě. Je nevhodné nosit odhalené oblečení a dotýkat se posvátných předmětů. Pokud si nejste jisti, jak se v dané situaci zachovat, neváhejte se zeptat místních obyvatel.

Doporučená doba pro cestu

Tahiti, snová destinace s tyrkysovou vodou, bílými plážemi a bujnou vegetací, láká cestovatele po celý rok. Nicméně, nejlepší doba pro dovolenou na Tahiti se liší v závislosti na vašich preferencích a plánech.

Období sucha, od května do října, nabízí nejstabilnější počasí s minimem srážek, nízkou vlhkostí a příjemnými teplotami kolem 27 °C. Toto období je ideální pro koupání, opalování, potápění a další vodní sporty. Pokud toužíte po klidu a menší koncentraci turistů, zvolte měsíce květen, červen nebo září.

Období dešťů, od listopadu do dubna, je charakteristické vyšší vlhkostí a občasnými přeháňkami. Teploty se pohybují mezi 25-30 °C. I v tomto období se najdou dny plné slunce, a navíc je zde menší turistický ruch a ceny ubytování jsou příznivější. Deštivé počasí je ideální pro milovníky surfování, kteří ocení vysoké vlny.

Při plánování dovolené na Tahiti je také vhodné zohlednit kulturní akce a festivaly. Mezi nejvýznamnější patří Heiva I Tahiti, festival tahitské kultury, který se koná v červenci, a Billabong Pro Tahiti, mezinárodní soutěž v surfování, která se koná v srpnu.

Praktické rady na cestu

Na Tahiti si sbalte lehké a vzdušné oblečení z přírodních materiálů, plavky, pokrývku hlavy a sluneční brýle. Nezapomeňte na opalovací krém s vysokým ochranným faktorem, repelent proti komárům a adaptér do zásuvky (typ C a E). Pokud se chystáte šnorchlovat nebo se potápět, doporučujeme vlastní vybavení.

Při komunikaci s místními obyvateli se vám bude hodit základní znalost francouzštiny nebo tahitštiny. Většina lidí v turistických oblastech se však domluví i anglicky. Nezapomeňte na úctu k místní kultuře a tradicím.

Publikováno: 04. 07. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Karel Čapek

Tagy: tahiti dovolená | informace o dovolené na tahiti