Tajemství pražské pasáže Světozor: Kino, kavárny a nostalgie

Pasáž Světozor

Historie a architektura

První zmínky o obci sahají do 14. století, kdy se jednalo o malou zemědělskou osadu. Dominantou obce je kostel sv. Václava, jehož počátky spadají do 15. století. Původní gotická stavba prošla v průběhu staletí několika stavebními úpravami, z nichž nejvýraznější byla barokní přestavba v 18. století. V interiéru kostela se nachází cenné fresky a barokní oltář. Další významnou památkou je zámek, který byl vybudován v renesančním slohu v 16. století a později upraven barokně. Zámek je obklopen rozlehlým parkem s vzácnými dřevinami. V obci se dochovala také řada roubených staveb lidové architektury z 18. a 19. století, které svědčí o bohaté historii a tradicích tohoto místa.

Obchody a služby

V našem městě najdete širokou škálu obchodů a služeb pro vaše každodenní potřeby i speciální příležitosti. Ať už hledáte čerstvé potraviny, stylové oblečení, elektroniku nebo třeba kadeřnictví, u nás si určitě vyberete.

Pro nákup potravin máte na výběr z menších lokálních obchodů s nabídkou lokálních produktů, ale i z velkých supermarketů s širokým sortimentem za příznivé ceny. Milovníci módy si přijdou na své v buticích s originálními kousky od českých návrhářů, ale i v obchodech známých oděvních řetězců.

Potřebujete nakoupit elektroniku, sportovní vybavení nebo třeba hračky pro děti? Žádný problém! V našem městě najdete specializované prodejny s odborným personálem, který vám s výběrem rád poradí.

A co služby? I v tomto ohledu máme co nabídnout. Kadeřnictví, kosmetické salóny, masáže, autoservisy, restaurace, kavárny – to je jen malý výčet služeb, které v našem městě najdete.

Kino Světozor

Kino Světozor, stálice pražské filmové scény, sídlí v krásném prostředí paláce Světozor na Václavském náměstí. Toto kino s dlouholetou tradicí se zaměřuje na náročnějšího diváka a nabízí pestrý program artových filmů, dokumentů a filmových klasik. Kromě promítání filmů pořádá Světozor také filmové festivaly, přednášky a diskuze s tvůrci. Díky své poloze v samém centru Prahy a kvalitnímu programu je Kino Světozor oblíbeným místem pro milovníky filmu z řad Pražanů i turistů.

Kavárna a restaurace

Naše kavárna a restaurace nabízí příjemné prostředí pro setkání s přáteli, rodinou nebo obchodními partnery. Pochutnat si můžete na lahodné kávě z lokální pražírny, domácích dezertech a široké nabídce alkoholických i nealkoholických nápojů. Připravujeme pro vás také denní menu z čerstvých a sezónních surovin. Naše restaurace je ideálním místem pro pracovní oběd, romantickou večeři nebo jen tak na skleničku vína s přáteli. Sledujte naše webové stránky a sociální sítě, kde pravidelně zveřejňujeme aktuální menu a speciální akce. Těšíme se na vaši návštěvu!

Atmosféra a genius loci

Prostředí, kde se snoubí historie s přítomností, vyzařuje zvláštní auru. Genius loci, duch místa, vnímáme všemi smysly. Atmosféra, která sálá z historických památek, nám umožňuje nahlédnout do minulosti a propojit se s příběhy, které se zde odehrály. Každý kámen, každý strom, nese v sobě ozvěny událostí a emocí. Stačí se zastavit, zaposlouchat se a nechat na sebe působit atmosféru místa.

Tipy pro návštěvníky

Plánujete výlet? Nezapomeňte na pohodlné boty, památky a muzea bývají od sebe vzdálené a procházkou nasajete tu pravou atmosféru. Pokud cestujete v létě, přibalte si opalovací krém a pokrývku hlavy, slunce umí být zrádné. Naopak v zimě se teple oblečte, často fouká studený vítr. Nezapomeňte ochutnat místní speciality! V restauracích se nebojte zeptat na denní menu, obvykle vychází výhodněji. A pokud si chcete užít klidnější atmosféru, vydejte se na prohlídku památek brzy ráno nebo naopak později večer.

Zajímavosti a legendy

Kromě historických faktů se k hradu váže i řada pověstí a legend. Jedna z nich vypráví o tajné chodbě, která měla vést z hradu až do nedalekého města. Dodnes se ji ale nikomu nepodařilo najít. Místní šeptají, že se v hradních zdech ukrývá poklad dávno zaniklého rodu. Za nocí tu prý straší Bílá paní, která hledá klid pro svou duši. Hrad je opředený tajemstvím a láká tak milovníky záhad a dobrodružství.

Pasáž Světozor dnes

Pasáž Světozor je dneska rušnou tepnou, která spojuje Václavské náměstí s Vodičkovou ulicí. Po rekonstrukci v 90. letech se z ní stalo oblíbené místo k nákupům, posezení v kavárně nebo návštěvě kina. Najdete tu mix obchodů s oblečením, obuví a doplňky, ale i knihkupectví a prodejny s elektronikou.

Kromě obchodů láká Světozor i na gastronomii. Dát si tu můžete rychlý oběd, posedět s přáteli u kávy nebo si užít romantickou večeři. Dominantou pasáže je pak legendární kino Světozor, které je vyhlášené svou dramaturgií zaměřenou na artové a nezávislé filmy.

Publikováno: 12. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Karel Čapek

Tagy: pasáž světozor | obchodní pasáž světozor