Tajemství ukrytá v písku: Objevte fascinující egyptské památky
Egypt, země faraonů, pyramid a tajemných legend, láká cestovatele z celého světa už od nepaměti. Monumentální stavby starověkého Egypta, jako jsou pyramidy v Gíze, chrámový komplex v Karnaku či Údolí králů, jsou němými svědky dávno zaniklé civilizace a dodnes udivují svou grandiózností a precizností. Procházka mezi těmito památkami je jako cesta časem, která nám umožňuje nahlédnout do života a víry starých Egypťanů. Kromě notoricky známých památek však Egypt nabízí i mnoho dalších pokladů – od klidných oáz uprostřed pouště, přes barevný podmořský svět Rudého moře až po pulzující metropoli Káhiru. Ať už vás lákají záhady faraonů, krása starověké architektury nebo prostě jen touha po dobrodružství, Egypt vás jistě nezklame.
Pyramidy v Gíze
Nejznámějšími egyptskými památkami jsou bezpochyby pyramidy v Gíze. Tyto monumentální stavby, postavené jako hrobky faraonů 4. dynastie, uchvacují lidstvo již po tisíciletí. Největší z nich, Chufuova pyramida, je zároveň jedním ze sedmi divů starověkého světa a dodnes fascinuje svou architektonickou dokonalostí. Stavba pyramid byla nesmírně náročným úkolem, který vyžadoval zapojení obrovského množství dělníků a sofistikované znalosti matematiky a astronomie. Pyramidy v Gíze nejsou jen fascinujícími stavbami, ale také cenným zdrojem informací o životě a kultuře starověkých Egypťanů. V jejich okolí se nachází řada dalších památek, jako je například Sfinga, záhadná socha s tělem lva a hlavou člověka, která je opředena mnoha legendami. Návštěva pyramid v Gíze je nezapomenutelným zážitkem, který vám umožní nahlédnout do dávné historie a obdivovat um a dovednost starověkých stavitelů.
Památka | Lokace | Období vzniku | Výška (m) |
---|---|---|---|
Cheopsova pyramida | Gíza | Stará říše | 147 |
Sfinga | Gíza | Stará říše | 20 |
Chrám v Karnaku | Luxor | Nová říše | - |
Abu Simbel | Asuán | Nová říše | 30 |
Sfinga
Socha Sfingy v Gíze je jednou z nejznámějších a nejzáhadnějších památek starověkého Egypta. Tato kolosální socha s tělem lva a hlavou člověka se nachází na západním břehu řeky Nil a je stará více než 4 500 let. Sfinga je vytesána z jednoho kusu vápence a měří na délku přes 70 metrů a na výšku 20 metrů. Její přesný účel a význam jsou dodnes předmětem debat, ale obecně se věří, že symbolizovala královskou moc a ochranu. Někteří egyptologové se domnívají, že Sfinga mohla být postavena za vlády faraona Rachefa, jehož pyramida se nachází v těsné blízkosti. Tvář Sfingy je poškozená erozí a vandalismem, ale někteří badatelé se domnívají, že se podobá právě faraonu Rachefovi. V průběhu staletí byla Sfinga pohřbena v písku a znovuobjevena, přičemž její nos byl zničen za záhadných okolností. Dnes je Sfinga v Gíze symbolem starověké egyptské civilizace a turistickou atrakcí, která každoročně přitahuje miliony návštěvníků.
Luxor
Luxor, ležící na východním břehu Nilu, je fascinujícím oknem do slavné minulosti Egypta a právem se mu přezdívá největší muzeum pod širým nebem. Starověký Théby, jak se Luxor dříve nazýval, byl hlavním městem Egypta během jeho zlatého věku a dodnes se pyšní neuvěřitelným množstvím zachovalých památek. Mezi nejvýznamnější patří bezesporu Luxorský chrám, impozantní komplex s mohutnými sloupy a obelisky, zdobený reliéfy a hieroglyfy, které vyprávějí příběhy faraonů. Jen pár kilometrů severně se rozkládá neméně úchvatný chrámový komplex Karnak, největší náboženská stavba, jaká kdy byla postavena. Procházka mezi sloupy gigantických rozměrů, zdobenými reliéfy a hieroglyfy, je nezapomenutelným zážitkem. Na západním břehu Nilu, kam se snadno dostanete lodí, se nachází Údolí králů, pohřebiště faraonů Nové říše. V hrobkách vytesaných do skal se ukrývají nádherné malby a poklady, které faraonům měly zajistit šťastný posmrtný život. Luxor je zkrátka místem, které vás přenese tisíce let do minulosti a okouzlí vás svou krásou a tajemstvím.
Údolí králů
Hluboko v srdci egyptské pouště, na západním břehu Nilu u Luxoru, se ukrývá magické místo opředené tajemstvím a historií - Toto úchvatné údolí sloužilo jako královská nekropole za vlády faraonů z období Nové říše (1539 - 1075 př. n. l.). Na rozdíl od okázalých pyramid Staré říše, které se stávaly terčem vykradačů hrobek, se faraoni Nové říše rozhodli pro skromnější, avšak důmyslně ukryté hrobky vytesané do skalních stěn. Věhlas Údolí králů tkví v nálezu hrobky faraona Tutanchamona v roce 1922. Objev nedotčené hrobky s pohřební komorou plnou zlata a vzácných artefaktů uchvátil celý svět a dodnes patří k nejvýznamnějším archeologickým objevům všech dob. Dodnes bylo v Údolí králů objeveno přes 60 hrobek a archeologové věří, že se zde ukrývají další tajemství čekající na své odhalení. Návštěva Údolí králů je nezapomenutelným zážitkem. Procházka mezi skalními hrobkami zdobenými barevnými reliéfy a hieroglyfy, které vyprávějí příběhy o životě a posmrtném putování faraonů, vás přenese zpět v čase do starověkého Egypta.
Chrám v Karnaku
Chrámový komplex v Karnaku, ležící na východním břehu Nilu poblíž dnešního Luxoru, je ohromujícím svědectvím staroegyptské architektury a náboženství. Jeho počátky sahají až do období Střední říše (kolem roku 2000 př. n. l.), ale největšího rozkvětu dosáhl za vlády faraonů Nové říše (1550–1069 př. n. l.). Karnak nebyl pouhým chrámem, ale spíše rozlehlým komplexem chrámů, kaplí, sloupcových síní, obelisků a posvátných jezer, zasvěcených thébské triádě bohů: Amonovi, jeho manželce Mut a jejich synovi Chonsovi. Největší a nejvýznamnější částí komplexu je Velký Amonův chrám, jehož dominantou je Velká sloupová síň s 134 mohutnými sloupy, zdobenými reliéfy a hieroglyfy. Dalšími významnými stavbami jsou chrám Mut, chrám Chonse, posvátné jezero a alej sfing s beraními hlavami. Karnak byl centrem náboženského života starověkého Egypta po více než 2000 let a dodnes nás ohromuje svou majestností a spiritualitou.
Abu Simbel
Abu Simbel je jedním z nejúchvatnějších divů starověkého Egypta a patří k nejnavštěvovanějším památkám v Egyptě. Nachází se na západním břehu Nilu, v jižní části země. Tento komplex dvou skalních chrámů nechal vybudovat faraon Ramses II. ve 13. století před naším letopočtem. Chrámy jsou vytesány do skalního masivu a zdobeny kolosálními sochami Ramsese II. a jeho manželky Nefertari. Větší chrám je zasvěcen Amonovi-Reovi, Ra-Horachtemu a Ptahovi a je považován za jeden z nejkrásnějších příkladů staroegyptské architektury. Menší chrám je zasvěcen bohyni Hathor a Nefertari a je důkazem lásky a úcty, kterou Ramses II. k Nefertari choval. V 60. letech 20. století hrozilo chrámům zničení v důsledku stavby Asuánské přehrady. Díky mezinárodnímu úsilí UNESCO a egyptské vlády byly chrámy rozebrány na bloky a přeneseny na nové, výše položené místo, kde stojí dodnes. Abu Simbel je tak nejen svědectvím o velkoleposti starověké egyptské civilizace, ale i o síle mezinárodní spolupráce při záchraně kulturního dědictví.
Alexandrie
Alexandrie, perla Středozemního moře, skrývá pod svým moderním povrchem ozvěny slavné minulosti. Město založené Alexandrem Velikým v roce 331 př. n. l. se stalo centrem helénské kultury a jedním z nejdůležitějších přístavů starověku. Dnes Alexandrie láká návštěvníky na pozůstatky svého starověkého majestátu. Mezi nejvýznamnější památky patří Katakomby Kom El Shoqafa, labyrint chodeb a hrobek z římského období, a sloup Pompejův, impozantní žulový monolit tyčící se do výšky 27 metrů. Nedaleko Alexandrie se nachází také Abú Qír, místo slavné námořní bitvy mezi Napoleonem a Nelsonem, kde se dodnes nacházejí pozůstatky potopených lodí. Ačkoliv mnohé z alexandrijských pokladů spočívá pod hladinou moře, i tak si návštěva tohoto historického města podmaní vaši fantazii a přenese vás do časů faraonů a římských císařů.
Koptské památky
Koptské památky tvoří fascinující kapitolu v bohaté historii Egypta. Toto dědictví, spjaté s koptským křesťanstvím, které vzešlo z helénistického Egypta, zahrnuje období od konce starověkého Egypta až po nástup islámu. Koptské památky, ať už se jedná o mohutné kláštery roztroušené po poušti, nebo o zdobené kostely v srdci Káhiry, nám otevírají okno do minulosti a umožňují nám nahlédnout do života prvních křesťanských komunit v Egyptě. Koptské umění, ovlivněné jak staroegyptskými, tak byzantskými tradicemi, je proslulé svými ikonami, freskami a jemně vyřezávanými prvky. Mezi nejvýznamnější koptské památky patří klášter svatého Antonína, považovaný za nejstarší klášter na světě, a klášter svatého Pavla, oba ukryté v odlehlých oblastech Východní pouště. V Káhiře se nachází koptské muzeum, které uchovává rozsáhlou sbírku koptských artefaktů, a koptská čtvrť, labyrint úzkých uliček s historickými kostely, jako je například kostel svatého Sergeje a Bakcha, kde se podle tradice ukrývala Svatá rodina během svého útěku do Egypta. Tyto památky nám připomínají bohatou a mnohovrstevnatou historii Egypta a svědčí o odolnosti a kreativitě koptské komunity.
Islámské památky
Egypt není jen o pyramidách a faraonech. Země na Nilu ukrývá i bohaté dědictví islámské architektury, které sahá až do 7. století našeho letopočtu. Mezi klenoty islámských památek v Egyptě patří bezpochyby mešity, madrasy (islámské školy) a mauzolea, které uchvacují svou krásou a zdobností.
Káhira, přezdívaná "město tisíce minaretů", je doslova přeplněná architektonickými skvosty. Mešita Muhammada Alího, tyčící se nad městem, je nepřehlédnutelnou dominantou. Její interiér zdobí opulentní lustry a mramorové sloupy. Dalším klenotem islámské architektury je mešita Al-Azhar, která je zároveň nejstarší univerzitou v Egyptě. Její knihovna ukrývá tisíce vzácných rukopisů.
Islámské památky v Egyptě však nenajdete jen v Káhiře. Město Luxor, známé svými starověkými chrámy, se pyšní i krásnou mešitou Abu Haggag, která je postavena přímo na ruinách staroegyptského chrámu. V Alexandrii, druhém největším městě Egypta, se nachází pevnost Qaitbay, která byla postavena na místě slavného majáku.
Procházka úzkými uličkami islámské Káhiry, s vůní koření a voláním muezzinů z minaretů, je nezapomenutelným zážitkem. Islámské památky v Egyptě jsou důkazem bohaté historie a kultury této fascinující země a lákají k návštěvě turisty z celého světa.
Tipy pro cestovatele
Při plánování cesty za egyptskými památkami je dobré mít na paměti několik tipů. Egypt má horké a suché podnebí, proto je důležité se oblékat do lehkého oblečení z přírodních materiálů a chránit si hlavu pokrývkou. Nezapomeňte na dostatek vody, abyste předešli dehydrataci. Při návštěvě mešit a některých hrobek se vyžaduje vhodné oblečení, které zakrývá ramena a kolena. Ženy by měly zvážit šátek na vlasy.
V Egyptě se platí egyptskými librami (EGP). Doporučuje se směnit si peníze až na místě, ať už v bankách, směnárnách nebo v hotelu. Při placení na trzích a v obchodech se suvenýry neostýchejte smlouvat, je to běžnou praxí. Při fotografování památek v Egyptě si ověřte, zda je fotografování povoleno, a zda je nutné zakoupit fotoprůkaz. V některých případech může být fotografování s bleskem zakázáno.
Nezapomeňte, že Egypt je muslimská země, a proto je vhodné respektovat místní zvyky a tradice. Během Ramadánu se vyvarujte jídla a pití na veřejnosti během dne. Při komunikaci s místními obyvateli se vyplatí trpělivost a úsměv. Dodržování těchto tipů vám pomůže užít si nezapomenutelnou dovolenou v zemi faraonů.
Egyptské památky patří k nejúchvatnějším a nejtajemnějším na světě. Od majestátních pyramid v Gíze po starobylé chrámy v Luxoru, Egypt nabízí fascinující cestu do minulosti. Návštěva těchto památek není jen obyčejným výletem, ale spíše hlubokým ponorem do historie a kultury jedné z nejstarších civilizací světa. Procházka Údolím králů, kde faraoni spali svůj věčný sen, nebo plavba po Nilu, řece života, zanechá v každém cestovateli nesmazatelný dojem. Egypt je země kontrastů, kde se starobylé památky snoubí s moderním životem. Ať už vás zajímá historie, architektura nebo prostě jen chcete zažít něco nezapomenutelného, Egypt je tou správnou destinací.
Publikováno: 14. 11. 2024
Kategorie: cestování