Velikosti vajec: Co se skrývá za S, M, L a XL?

Velikosti Vajec

Velikostní kategorie vajec

V obchodech se můžeme setkat s celou řadou vajec, která se liší nejen barvou skořápky, ale i velikostí. Ta se označuje písmeny a ovlivňuje ji hned několik faktorů, jako je plemeno slepice, její věk, ale i strava a podmínky chovu.

Nejmenší vejce nesou mladé slepice a označují se písmenem S, tedy small (malá). Váží do 53 gramů. O něco větší jsou vejce o hmotnosti 53–63 gramů, která nesou starší slepice a označují se písmenem M, tedy medium (střední). Tato velikost je v českých obchodech nejběžnější. Ještě o něco větší jsou vejce o hmotnosti 63–73 gramů, která se označují písmenem L, tedy large (velká). A konečně největší vejce, která se v obchodech běžně vyskytují, nesou starší slepice těžkých plemen a označují se písmenem XL, tedy extra large (velmi velká). Váží nad 73 gramů.

Kromě těchto základních velikostí se můžeme setkat i s vejci označenými XXL, která váží nad 90 gramů. Tato vejce jsou ale spíše výjimkou a v obchodech se vyskytují jen zřídka.

Velikost vejce nemá vliv na jeho chuť ani nutriční hodnoty. Menší vejce mívají tužší žloutek, což oceníte například při vaření natvrdo. Naopak větší vejce se hodí spíše na smažení a do pomazánek.

Při výběru vajec je tedy důležité zvážit, k čemu je budete používat, a podle toho zvolit tu správnou velikost.

Vliv velikosti na cenu

Velikost vajec hraje klíčovou roli v jejich ceně. Čím větší vejce, tím vyšší je obvykle jeho cena. Je to dáno především náklady na produkci. Slepice, které snášejí větší vejce, potřebují více krmiva a prostoru, což se odráží v ceně. Navíc jsou větší vejce často žádanější spotřebiteli, kteří oceňují jejich větší objem a všestrannost v kuchyni.

Na trhu se setkáváme s různými velikostmi vajec, které se označují písmeny. Nejmenší vejce nesou označení S (small), následují vejce velikosti M (medium), L (large) a XL (extra large). Někteří producenti nabízejí i vejce velikosti XXL (extra extra large).

Cena vajec se liší i v závislosti na ročním období. Na jaře, kdy slepice snášejí více vajec, bývají ceny nižší. Naopak v zimě, kdy je produkce vajec nižší, se ceny zvyšují.

Při výběru vajec je důležité zvážit nejen cenu, ale i jejich velikost a kvalitu. Větší vejce se hodí například na přípravu omelet nebo palačinek, zatímco menší vejce jsou ideální do pečiva.

Výběr vajec pro recepty

Velikost vajec se může zdát jako banální detail, ale při pečení a vaření hraje důležitou roli. V obchodech se nejčastěji setkáte s vejci velikosti S, M, L a XL. Velikost se určuje podle hmotnosti a ovlivňuje poměr žloutku a bílku, což má vliv na výslednou konzistenci pokrmu.

Vejce velikosti S váží do 53 gramů a hodí se spíše do pokrmů, kde nehrají hlavní roli, například do salátů nebo pomazánek. Vejce velikosti M (53-63 g) jsou nejuniverzálnější a můžete je použít do většiny receptů. Pro nadýchané moučníky a krémy jsou ideální vejce velikosti L (63-73 g) s vyšším podílem bílku. Vejce XL (nad 73 g) se používají spíše výjimečně, například při přípravě omelet nebo frittat.

Pokud recept neuvádí jinak, používejte vejce velikosti M. V případě potřeby můžete velikost vajec upravit podle oka, ale mějte na paměti, že to může ovlivnit výslednou chuť a konzistenci pokrmu.

Velikost a výživové hodnoty

Velikost vajec se liší v závislosti na několika faktorech, jako je plemeno slepice, věk, strava a životní podmínky. V obchodech se běžně setkáme s vejci označenými písmeny S, M, L a XL, která určují jejich hmotnostní kategorii. Velikost S značí malá vejce s hmotností do 53 gramů. Tato vejce snášejí obvykle mladší slepice nebo slepice menších plemen. Velikost M představuje střední vejce o hmotnosti 53–63 gramů a je nejčastěji dostupná v obchodech. Velikost L označuje velká vejce s hmotností 63–73 gramů, která snášejí starší slepice nebo slepice masných plemen. A konečně velikost XL představuje největší vejce s hmotností nad 73 gramů.

I když se může zdát, že větší vejce jsou výhodnější, z hlediska výživových hodnot se velikosti vajec od sebe příliš neliší. Větší vejce obsahují více bílku a žloutku, a proto mají o něco více kalorií a živin. Nicméně poměr živin na 100 gramů je u všech velikostí vajec srovnatelný. Vejce jsou obecně bohatá na bílkoviny, vitamíny (A, D, E, K, B12) a minerály (železo, zinek, selen). Obsahují také cholin, lutein a zeaxantin, které jsou prospěšné pro zdraví očí a mozku.

Preference spotřebitelů

Velikost vajec je pro české spotřebitele důležitým faktorem při nákupu. Mnoho lidí má své preference a vybírá si vajíčka podle toho, k čemu je chce použít. V obchodech se nejčastěji setkáváme s velikostmi S, M, L a XL. Velikost S označuje malá vajíčka, která váží do 53 gramů. Jsou vhodná například do pečiva, kde není velikost žloutku tak důležitá. Velikost M je nejprodávanější a představuje střední velikost vajec s hmotností od 53 do 63 gramů. Tato vejce jsou univerzální a hodí se pro běžnou konzumaci, vaření i pečení. Velikost L označuje velká vejce s hmotností od 63 do 73 gramů. Jsou ideální pro přípravu snídaní, například volských ok nebo smažených vajec. Poslední kategorií je velikost XL, která zahrnuje největší vejce s hmotností nad 73 gramů. Tato vejce jsou oblíbená u milovníků vydatných snídaní a používají se i v některých restauracích. Kromě velikosti je pro spotřebitele důležitá i kvalita vajec, která se odráží v jejich vzhledu a čerstvosti.

Publikováno: 19. 06. 2024

Kategorie: lifestyle

Autor: Karel Čapek

Tagy: velikosti vajec | informace o různých velikostech vajec