Čím se platí v Anglii? Průvodce platebními metodami pro cestovatele

Hotovost: Libry a pence

Britská měna je libra šterlinků (£), která se dělí na 100 pencí (p). Bankovky jsou vydávány v hodnotách 5, 10, 20 a 50 liber. Mince jsou v oběhu v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20 a 50 pencí a také 1 a 2 libry. Vzhledem k historickému vývoji se v Británii používají i termíny "quid" pro libru a "p" pro pence.

V oběhu jsou bankovky vydané několika bankami, včetně Bank of England. Bankovky se liší designem a vyobrazenými osobnostmi. Například na bankovce 5 liber je vyobrazena královna Alžběta II. a Winston Churchill.

Platební karty: Široce akceptovány

Platební karty se staly nepostradatelnou součástí našich peněženek a každodenního života. Jejich široká akceptace je jedním z hlavních důvodů, proč jsou tak populární. Ať už nakupujete online, platíte v restauraci nebo vybíráte hotovost z bankomatu, platební karta vám to umožní snadno a rychle.

Obchody, restaurace a poskytovatelé služeb po celém světě přijímají platební karty jako běžný způsob platby. Visa a Mastercard patří mezi nejuznávanější společnosti vydávající platební karty, které zaručují jejich širokou použitelnost.

Bezkontaktní platby: Rychlé a běžné

Bezkontaktní platby se staly běžnou součástí našich životů. Rychlost a jednoduchost, kterou tato technologie nabízí, si získala oblibu u milionů lidí po celém světě. Stačí jen přiložit kartu nebo chytrý telefon k terminálu a platba je hotová během několika sekund. To je ideální pro rychlé nákupy v obchodech, restauracích nebo na čerpacích stanicích. Bezkontaktní platby jsou také velmi bezpečné. Technologie NFC (Near Field Communication) zajišťuje, že vaše platební údaje jsou chráněny a nemohou být zneužity. Navíc, pro platby do určité částky obvykle není potřeba zadávat PIN kód, což celý proces ještě více zrychluje.

Mobilní platby: Stále populárnější

Mobilní platby si získávají stále větší oblibu u Čechů. Podle statistik vzrostl počet plateb mobilem v posledním roce o desítky procent. Mezi hlavní důvody rostoucí popularity patří rychlost, jednoduchost a pohodlí. Zaplatit mobilem je otázkou několika sekund a nevyžaduje nic víc než mobilní telefon. Navíc odpadá nutnost nosit s sebou hotovost nebo platební kartu. S mobilními platbami se setkáváme čím dál častěji i v obchodech a restauracích. Stále více podnikatelů si uvědomuje výhody bezkontaktních plateb a umožňuje svým zákazníkům platit mobilem.

Šeky: Méně časté, ale užitečné

Ačkoliv se v dnešní době platby mobilem a kartou stávají standardem, šeky si stále drží své místo. Jsou sice méně časté, ale v některých situacích se bez nich neobejdete. Například při platbě vysokých částek, kde by hotovost byla nepraktická, nebo v případech, kdy příjemce platbu kartou neumožňuje.

Výhodou šeku je jeho jednoduchost a poměrně vysoká bezpečnost. Na rozdíl od hotovosti je šek na jméno a jeho zneužití je tak obtížnější. Navíc máte při ztrátě či krádeži šekové knížky možnost šek nechat zablokovat.

Nevýhodou je pak delší doba zpracování platby a fakt, že ne každý obchodník šeky přijímá. Před použitím šeku se proto vždy ujistěte, že je tato forma platby u daného obchodníka akceptována.

Převody: Pro větší transakce

Pro transakce s vyšší hodnotou, například při koupi nemovitosti nebo auta, je vhodné zvážit i další faktory. Důležitá je bezpečnost – ujistěte se, že zvolená metoda převodu je dostatečně chráněná proti podvodům. Zkontrolujte si také případné poplatky, které se můžou u jednotlivých metod lišit. Pro větší částky je vhodné zvolit bankovní převod, který nabízí vysokou úroveň zabezpečení a je obvykle bez poplatků. Nezapomeňte si uchovat veškeré dokumenty o transakci pro případné budoucí potřeby.

Tipy: Kdy a kolik dávat

Věk dítěte hraje klíčovou roli. Malým dětem stačí menší obnosy, které se postupně zvyšují s věkem a zodpovědností. Pro předškoláky je ideální kapesné spíše symbolické, sloužící k seznámení s penězi. Školáci už ocení pravidelný příjem, ze kterého si mohou šetřit na drobné radosti. S nástupem na druhý stupeň a s rostoucí samostatností je vhodné kapesné navýšit a dát dětem prostor pro plánování vlastních výdajů. Dospívající by měli mít kapesné dostatečně vysoké, aby si mohli hradit i některé své potřeby, jako je oblečení nebo zábava.